Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Floransa Gezilecek Yerler / İtalya Gezi Rehberi

Floransa Gezilecek Yerler / İtalya Gezi Rehberi

İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Floransa, Kuzey İtalya’nın incisi olan Toskana Bölgesi’nin başkenti. Floransa, Avrupa’yı sanat ve kültürle tanıştıran önemli bir şehir. Kültür turizmi için bir liste yapsak, burası ilk sırada yer alır. Çünkü Rönesans’ın doğuş yeri. Leonardo da Vinci, Donatello, Rafael, Dante ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların izi var bu şehirde. Koskoca şehir adeta bir açık hava müzesi niteliğinde. Bu yüzden daha önce hiç gitmediyseniz İtalya gezi rehberi kapsamında Floransa gezilecek yerler için bu yıl bir plan yapmanızı öneririz. İtalya’ya nasıl gidilir?, İtalya vizesi ve Floransa müzeleri gibi bilgilerinde yer aldığı Floransa turu için gezi yazısını Instragram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya yazdı, keyifli okumalar!

Floransa gezilecek yerler

Floransa küçük bir şehir olduğu için Floransa gezilecek yerler listenizi yürüyerek rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Arno Nehri çevresine kurulu bu güzel şehir hafta sonu yurt dışı kaçamağı için de en ideal rotalardan biri.

  • Signoria Meydanı

Birbirinden görkemli heykellerle çevrili Signoria Meydanı Floransa gezilecek yerler listenizin ilk durağı olabilir. Neptün Çeşmesi ile birlikte Davud heykeli meydanın en çarpıcı eserleri arasında yer alıyor. Hatırlatmakta fayda var; buradaki Davud heykeli replika, orijinali Galleria dell’Academia’da sergileniyor. Adeta açık hava müzesini andıran Signoria Meydanı’ndaki kafelerde kısa bir mola verebilir, birbirinden lezzetli İtalyan yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

  • Duomo Meydanı

Floransa’nın meşhur “Stendhal Sendromu”nu yaşayabileceğiniz başlıca yer Duomo Meydanı. Burası günün her saati turistlerin akınına uğruyor, çünkü şehrin adeta simgesi kabul edilen Floransa Katedrali burada yer alıyor. Sadece Floransa’nın değil İtalya’nın en ünlü tarihi yapılarından biri olan Floransa Katedrali’nin içerisini gezmek için dakikalarca kuyruk beklemeniz olası. İçeriye giriş ücretsiz, pek çok ibadet yerinde olduğu gibi burada da kıyafet kuralları geçerli.

Giotto’nun Çal Kulesi ve Aziz Giovanni Vaftizhanesi de Duomo Meydanı’nda görülmesi gereken yerler arasında.

  • Pitti Sarayı

Floransa’da ziyaret edebileceğiniz birbirinden güzel saraylar bulunuyor. Bunlardan biri de Medici Ailesi’nin bir zamanlar yaşamını sürdürdüğü Pitti Sarayı. 15. yüzyıldan günümüze miras kalan saray gösterişli dekorasyonu, paha biçilemeyen eserleri ile kendinizi kraliyet ailesinin bir üyesi gibi hissetmenizi sağlıyor. Saraya gelmişken yanı başındaki Boboli Bahçeleri’ni de gezmeyi unutmayın.

Floransa gezisi

Toskana Bölgesi’nin başkenti, Rönesans’ın doğum yeri, İtalya’nın kültür&sanat beşiği Floransa ziyaretçilerine bambaşka bir seyahat deneyimi vadediyor. Sokaklarda yürürken adeta Da Vinci’nin, Michelangelo’nun izlerini süreceğiniz Floransa’ya en az 2-3 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim. Tarih ve sanata meraklıysanız Floransa gezilecek yerler bitse bile şehirden ayrılmakta güçlük çekebilirsiniz.

  • Ponte Vecchio

İtalya’nın en büyüleyici şehirlerinden biri hiç şüphesiz Floransa. Sokakları gezerken kendinizi 14. yüzyıla yolculuğa çıkmış gibi hissedeceğiniz şehir adeta bir açık hava müzesi görünümünde. Birbirinden güzel sarayları, katedrali, müzeleri ile görülmeye değer Floransa fotoğraflarının başrolünde ise hep o var: Ponte Vecchio Köprüsü. Arno Nehri üzerinde yer alan köprü Floransa gezilecek yerler arasında. Biz de şehre gelir gelmez tarihi köprüyü görmek ve fotoğraflamak için fazlasıyla sabırsızlanmıştık. Özellikle gün batımına yakın saatlerde gelirseniz Ponte Vecchio’da birbirinden güzel kareler yakalayabilir, güneşi burada batırabilirsiniz.

1345 yılında inşası tamamlanan Ponte Vecchio hem Floransa gezilecek yerler arasında hem de şehrin en eski köprüsü. Yapılışındaki asıl amaç ise ünlü Medici ailesinin halkın arasında karışmadan nehri geçmesi. Köprüde yer alan gizli bir koridor sayesinde Medici ailesi Palazzo Pitti-Palazzo Vecchio arasındaki geçişleri buradan yapıyormuş. İkinci Dünya Savaşı sonrası hiçbir hasar görmeden günümüze kadar gelebilmiş olan Ponte Vecchio dünyadaki dört çarşılı köprüden biri olma özelliğine de sahip. Sıra sıra kuyumcu ve deri eşya satan mağazalara ev sahipliği yapan Ponte Vecchio’ya uzaktan bakmakla yetinmeyin. Mutlaka küçük dükkanları da gezin. Ancak fiyatların epey yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Floransa gezilecek yerler için Ponte Vecchio sadece gündüzleri değil akşamları da epey canlı. Mağazalar kapandıktan sonra sokak sanatçılarının performansları köprüye ayrı bir hareket katıyor. Magnet ve hediyelik eşya satan, karikatür çizenler de köprünün müdavimleri arasında. Ponte Vecchio en güzel fotoğrafı her sabah erken saatlerde ve akşam üzeri verse de gece ışıklar içerisindeki halini de mutlaka görmelisiniz. Köprüyü en güzel görebileceğiniz noktalardan biri de Michelangelo Tepesi. Buradan da kartpostallık fotoğraf kareleri çıkarabilirsiniz.

  • Michelangelo Tepesi

“En güzel Floransa manzarası nerede” derseniz listenize eklemeniz gereken adres Michelangelo Tepesi. Tüm Floransa’yı yukarıdan görebileceğiniz tepede özellikle gün batımında harika manzaralar sunuyor. Yanınıza şarabınızı alıp muhteşem manzaraya karşı keyif yapabilirsiniz.

Floransa müzeleri

Rönesansın doğum yeri Floransa İtalya’nın en fazla turist ağırlayan şehirlerinden biri. Bundaki en büyük etken ise tarih, sanat ve mimarisiyle büyüleyici bir şehir olması. Floransa küçük bir şehir olduğu için Floransa gezilecek yerler kapsamında iki günde rahatlıkla gezebilirsiniz ama birbirinden güzel müzeleri listenize eklediğinizde üç-dört günlük bir plan yapmanızı öneririm. Hadi gelin, Floransa müzelerini birlikte keşfe çıkalım.

  • Uffizi Müzesi

Sadece Floransa gezilecek yerler arasında olan değil, Avrupa’nın en önemli müzelerinden biri olan Uffizi’de sanata doymaya hazır olun! Medici ailesinin paha biçilemeyen sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Uffizi Müzesi 45’ten fazla salonu ile devasa bir kültür&sanat durağı. Michelangelo, Caravaggio, Botticelli, Leonardo Da Vinci gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini yakından inceleyebileceğiniz Uffizi’ye en az yarım gününüzü ayırın derim. Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan Uffizi’yi diğer günler 8.15-18.45 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti tam 12 euro, indirimli 2 euro.

  • Akademi Galerisi (Galleria dell’Accademia)

Sanata meraklıysanız Floransa gezilecek yerler için gitmenizi önerdiğimiz bir diğer müze Akademi Galerisi. Burayı özel kılansa Signoria Meydanı’nda replikasını görebileceğiniz Davud heykelinin orijinaline ev sahipliği yapması. Michelangelo imzasını taşıyan Davud heykeli dünyanın en ünlü heykellerinden biri olarak kabul ediliyor. Pazartesi günleri kapalı olan müzeye giriş ücreti tam 12 euro, indirimli 6 euro.

  • Pitti Sarayı (Palazzo Pitti)

İçeriye adımınızı atar atmaz Rönesans dönemine yolculuğa çıkacağınız Pitti Sarayı Floransa’nın ünlü yapılarından biri. Floransa gezilecek yerler arasında bulunan yapı 15. yüzyılda inşa edilen saray bir süre Medici ailesine ev sahipliği yapmış, günümüzde ise sanatseverlere muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Sarayı gezmeye Medici ailesine ait değerli eşyaların sergilendiği Gümüş Müzesi ile başlayabilir, mücevherler, porselenler ve seramikleri inceleyebilirsiniz. Rönesans ve Barok döneminin yıldız isimlerinin tablolarını görmek isterseniz Palatine Galerisi’ni gezebilirsiniz. Sarayın üst katında ise 19. ve 20. yüzyıla ait eserler sergileniyor. Pitti Sarayı’nın arka tarafında yer alan Boboli Bahçeleri’ni de ziyaret etmeyi sakın unutmayın. Pitti Sarayı’na giriş ücreti tam 10 euro, indirimli 2 euro.

İtalya vizesi

Turla vize almak

Türk vatandaşlarının Floransa gezilecek yerler için İtalya vizesi almaları gerekmekte. İtalya için alınan vize ise Schengen vizesi. İtalya vizesi başvuruları için Türkiye’de İstanbul İtalyan Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezi olan iDATA’ya gidilmeli.

Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorusunun cevabı için yazımıza tıklayabilirsiniz.

iDATA ofisleri nerede diye merak ediyorsanız, İstanbul Avrupa yakasında Gayrettepe’de bir ofisleri bulunmakta. iDATA Gayrettepe ofisi adres: Esentepe Mh. Büyükdere Cd. No: 127 Astoria Kuleleri Astoria AVM B2 Katı, Esentepe / Şişli. İstanbul Beylikdüzü araç kiralama olanaklarını inceleyerek buraya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Floransa gezilecek yerler vize başvurusu için iDATA’nın İstanbul VIP Harbiye şubesi de mevcut. İDATA İstanbul VIP Harbiye adres: Cumhuriyet Cad. Dörtler Apt. No: 133 K: 1 D: 1 Harbiye/Şişli – İstanbul. İstanbul Ataköy araç kiralama imkanlarından yararlanarak, vize başvurusu için rahat bir şekilde buraya gidebilirsiniz.

İstanbul’un Asya yakasında Altunizade tarafında da şubeleri var. iData Altunizade adres: Altunizade Mah. Kısıklı Cad. Shibuya Sok. Sarkuysan – AK İş Merkezi A Blok No: 4/2 1. Bodrum 1 No’lu Ofis Üsküdar/İstanbul. Floransa gezilecek yerler için vize başvurusu yapmaya giderken İstanbul Bostancı araç kiralama opsiyonları ile buraya hızlıca ulaşım sağlayabilirsiniz.

İtalya’ya nasıl gidilir? İtalya ulaşım

İtalya’ya Türkiye’den uçuş seferleri mevcut. Floransa gezilecek yerler sonrası İstanbul‘a gelecek olan seyahat severler, İstanbul Havalimanı araç kiralama olanaklarından yararlanarak seyahatlerine kolayca devam edebilirler.

Floransa gezilecek yerler listesinin bitiminde Ankara‘ya havayolu ile gidecek olanlar, Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek bir sonraki gezileri için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih edebilirler. Floransa seyahatini tamamlayıp, İzmir’e dönecek olan gezginler ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakabilirler.

 

Yorum ekle