Yolcu360
Kültür Sanat

Festivaller / Türkiye Festivalleri 2020

⏱: 4 dk

Türkiye, hem kültür turizmi hem de doğa turizmi ile olduğu kadar festivalleriyle de ön plana çıkmakta. Dans, film, müzik gibi çeşitli alanlar da bir sürü festival düzenlenmekte. Türkiye’deki festivaller ve şenlikler, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin katılımı ile dolup taşıyor. Oldukça eğlenceli geçen Türkiye festivalleri için biz ne desek az kalır. O yüzden en iyisi bu festivallere katılıp, anın tadını çıkartmak. Hangi ilde yaşadığınızın önemi olmaksızın araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, yılın neredeyse her ayında gerçekleşen çeşitli kategorilerdeki festivallere katılabilirsiniz. Türkiye’deki en iyi festivaller hangisi diye merak ettik ve sizler için Yolcu360 ekibi olarak Türkiye’deki festivaller listesini hazırladık.

Mutlaka gitmeniz gereken festivaller

  • Caz Festivali / İKSV Müzik Festivali

Türkiye’deki en iyi festivaller arasında yer alan Caz Festivali, 1994 yılından beri her yıl temmuz ayında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenmekte. Festival, İstanbul’un değişik konser ve etkinlik mekânlarında gerçekleştirilmekte. Sadece caz müzik ile sınırlı olmayıp, elektronik müzik ile cazın birleştiği değişik çalışmalara; pop, blues, rock, reggae, funk gibi farklı türlere de yer veren geniş bir yelpazeye sahip. 30 Nisan’ın Uluslararası Caz Günü olduğunu biliyor muydunuz?

İstanbul müzik festivali, ilk kez 1973 yılında İstanbul Festivali ismi ile düzenlenmiş. 1994 yılında festival ismi İstanbul müzik festivali olarak değiştirilmiş. Türkiye’deki en iyi festivaller arasında yer alan müzik festivali, 43 yıl boyunca Symphonieorchester des Bayerischen RundfunksBerlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, Simon Bolivar Senfoni Orkestrası,  Filarmonica della Scala,  Kirov Opera ve Balesi gibi saygın orkestra ve toplulukları ağırlamış. Ayrıca Festival, 1977 yılından beri Avrupa Festivaller Birliği üyesi. İstanbul’a festival için il dışından geliyorsanız İstanbul Havalimanı araç kiralama veya İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

  • Uluslararası Antalya Film Festivali / Antalya Altın Portakal Film Festivali

1964 yılından beri düzenlen festival; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması gibi kısımlardan oluşmakta. Bu yıl 56.sı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nin tarihleri: 26 Ekim 2019- 1 Kasım 2019. Antalya’ya film festivali için gidiyorsanız,  Lyrbe Antik Kenti gezi rehberi ve Damlataş Mağarası yazımıza göz atarak Antalya‘yı keşdefebilirsiniz. Antalya gezi rehberi planınızı gerçekleştirmek için Antalya Kemer araç kiralamaAntalya Belek araç kiralama  veya Antalya araç kiralama opsiyonlarını inceleyebilirsiniz.

Türkiye’deki festivaller

  • Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı ot festivali ne zaman diye merak ettiyseniz, genel de Nisan ayında gerçekleşiyor. Her yılın tema bitkisi oluyor. 2019 yılının konsept bitkisi pazı idi. Söyleşilerin, yemek atölyelerinin, sergilerin ve daha nice güzel etkinliğin bir araya geldiği festival, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. 2020 yılı ile birlikte 11. Alaçatı ot festivali düzenlenecek, açıkcası biz şimdiden heyecanlıyız. 🙂

Alaçatı‘ya festival için gidiyorsanız, birkaç gün kendiniz için tatil ilan etmeye ne dersiniz? Alaçatı gezi rehberi yazımıza göz gezdirebilir ve Ege’nin en güzel yerlerinden birini gezebilirsiniz. İzmir Alsancak araç kiralama olanaklarını inceleyerek, bütçenize uygun bir araç bulabilir ve gezinizi rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  • Holifest

İzmir, Ankara ve İstanbul olmak üzere birden fazla şehirde yapılan Holifest, eğlenceli görüntülere sahne oluyor. Renklerin festivali olarak da adlandırılan Holifest, Türkiye’deki en iyi festivaller listesinde ilk sıralarda diyebiliriz. Festivale boya getirmem gerekiyor mu diye düşünüyorsanız? Bilet fiyatı içerisine 1 adet HoliFest tshirt’ü ve 1 Holifest toz boya paketinin de dahil. Kısacası keyfimizin yarım kalmaması için her şey düşünülmüş. E o zaman bize de Holifest İstanbul 2020‘ye gitmek düşer. 🙂

  • Uluslararası portakal Çiçeği Karnavalı

Uluslararası portakal Çiçeği Karnavalı hakkında bilgi vermek gerekirse, Uluslararası portakal Çiçeği Karnavalı Nisan ayında gerçekleşmekte. Portakal çiçeği festivali nedir diye düşünüyorsanız, portakal ağaçlarının çiçek açtığı ve kokusunun bütün bir şehre sindiği harika bir dönemi kutlamak için yapılmakta. Dans, yarışmalar, konserler, müzik ve gösterilerle dolu bir festival için hazır olun. Portakal Çiçeği Festivali Adana 2020 yılı için kortej açılış tarihi 4 Nisan 2020, etkinlikler ise 3–12 Nisan 2020 tarihleri arasında. Türkiye’deki en iyi festivaller arasında bulunan 8. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı için takvimlerinizi boş bırakmanızı tavsiye ederiz. Adana’ya gitmişken Adana Kebap yenecek yerler hakkında bilgi almak istiyorsanız, yazımıza bakabilirsiniz. Bebekli Kilise, Anavarza Kalesi ve Antik Kenti gibi Adana tarihi yerleri de gezmenizi öneririz. Adana araç kiralama fırsatlarını inceleyerek, seyahatinizi eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Türkiye’deki en iyi festivaller

  • Trakya fest 2020

Türkiye’deki en iyi festivallerden biri de Trakya Müzik Festivali. Erikli festivali olarak da bilinen festival, her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor. Özellikle gençler tarafından tercih edilen festival; denizi, kumu, güneşi ve sevilen sanatçıları bir araya getiriyor. Trakya festivali kamp yapılabilen bir alana da sahip olduğundan, festival keyfi ikiye katlanıyor. Trakya festivali 2019 yılında Ağustos ayında Erikli sahilinde gerçekleşti. Bakalım Trakya festivali 2020 yılı için ne gibi yenilikler yaparak bizi şaşırtacak. 🙂

  • Bağbozumu Festivali / Bozcaada

Bağbozumu şenlikleri; tüm bağcıların, ada halkının ve turistlerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan bir festival. 3 gün süren festival kapsamında bağcılar, işçiler ve ziyaretçiler ile beraber traktörlere binilerek bağlara gidilir. İlk üzümler toplanıp, küfelere koyulur. Bu sırada etkinliğe müzikler eşlik eder. Bir doğa festivali diyebiliriz. Eylül ayında gerçekleştirilen festival için yolunuz Bozcaada’ya düşerse, Bozcaada gezi rehberi kapsamında Bozcaada’nın tarihi yerleri ve doğal güzelliklerini gezmenizi öneririz.

  • Cappadox 

Cappadox festivali 2020, sadece Türkiye’deki en iyi festivaller arasında olmakla kalmıyor. Türkiye festivalleri 2020 yılı listesi için mutlaka gidilmesi gereken etkinliklerden. Cappadox festivali, aynı zamanda ilk destinasyon festivali. Festival bünyesinde gastronomi, müzik, sanat ve açık hava etkinlikleri sizinle buluşturuluyor. Cappadox 2020 yılı için 14 Haziran–17 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Nevşehir Ürgüp araç kiralama, Nevşehir araç kiralama ya da Nevşehir Göreme araç kiralama olanaklarına bakarak, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Kızılçukur Vadisi gibi Nevşehir gezilecek yerler için de plan yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Selçuk Efes Müzesi

Yolcu 360

Çocuklarla Gezilecek Harika Bir Yer: İzmir Karşıyaka Çocuk Müzesi

Yolcu 360

Türkiye’de Oyuncak Müzeleri

Yolcu 360

Yorum Bırak