Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Fabrika Çıkışlı Lpg’li Modeller 2022 Listesi

Fabrika Çıkışlı Lpg’li Modeller 2022 Listesi

Otomobil kullanan herkesin en büyük dertlerinden biri hiç kuşkusuz ki yakıt sorunu. Bu yüzden araç sahibi olmak isteyen pek çok insan satın alma girişiminde bulurken bütçesini yormayacak yakıt tipini seçmeye çalışıyor. İstatistiklere göre hem bu sebeple hem de doğa dostu olmasıyla LPG’li , en çok tercih edilen yakıt türlerinden biri. Karşınızda fabrika çıkışlı LPG’li modeller listesi!

Fabrika çıkışlı LPG’li araçlar doğayı önemseyen kullanıcılar için 2022’nin merakla beklenen haberleri arasında yer alıyor. Özellikle yakıt konusunda tasarruflu olması LPG’li araçları en çok tercih edilme sebebi haline getiriyor. Çevreye, doğaya zarar vermek istemiyorum diyenler için hem doğaya hem ceplerine katkı sağlıyor.  2022 ile fabrika çıkışlı LPG’li araçlar piyasaya sürüldü. En güzel modellerle alıcılarının karşısına çıkan araçlar göz kamaştırıyor. Alıcılarının heyecanla beklediği fabrika çıkışlı LPG’li araçların özelliklerine gelin birlikte göz atalım.

fabrika-cikisli-LPGli-modeller-2022

LPG Nedir?

LPG kelimesini İngilizce bir kelime grubunun kısaltılmış halidir. ‘Liquified Petroleum Gas’ kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor LPG. Yani sıvılaştırılmış petrol gazı anlamına gelir. LPG bugün yalnızca otomobiller için değil daha başka birçok farklı alanda kullanılıyor.

LPG başlangıçta gaz haldeyken daha sonra basınç ile sıvı hale gelir. Ham petrolden ya da doğal gazdan elde edilir. LPG, yapı olarak renksiz ve kokusuzdur. Ancak, gaz kaçağının anlaşılması için renklendirilerek koku verilir. Havadan ağır olduğu için zemine çöker.

LPG’li Araçlar

Eski üretimli araçların çoğunda LPG özelliği bulunmuyor. Bu yüzden araç kullanıcıları kendileri gidip sonradan LPG taktırıyor. Bu sayede eski model araçlarda hem benzin hem dizel hem de LPG kullanma seçenekleri oluyor. Fakat artık fabrika çıkışlı lpg araçlar mevcut. Yani fabrikadan yakıt türü olarak LPG olarak üretiliyor. Ve araç sahibi olmak isteyen birçok insanın da gözde modelleri arasında yer alıyorlar.

LPG’li araçların avantajlı kısmı yakıt olarak uzun yollar boyunca tasarrufla kullanılıyor olması. Yani benzin ve dizele göre daha ekonomik durumda. Bu sayede LPG’li bir araçla kilometrelerce yol alabiliyorsunuz. Ayrıca sürüş boyunca hızı koruyarak ilerlediği için de ekstra yakıt da harcatmıyor.

LPG’li araçların bir diğer avantajı da benzinli ya da dizelli araca göre daha fazla yükü taşımasıdır. Aracın ağırlık durumuna göre hız düşmesi yaşamaması açısından daha dengeli yol almayı sağlıyor. Ayrıca benzin ve dizele göre LPG’nin motora zararı daha az olduğu biliniyor. Çünkü LPG ile motorda daha temiz bir yanma gerçekleşiyor. Bu sayede LPG’yi yakıt olarak kullanan aracın motor yağı ömrü daha uzun oluyor.

LPG’nin aracın uzun ömürlü kullanımına katkısının yanında çevre dostu olması da en büyük avantajlarından biri. Çünkü basit kimyasal yapısından dolayı diğer enerji kaynaklarına göre daha çevreci bir yakıttır. LPG’li araçlar benzin ve dizel kullanan araçlarla kıyaslandığında en az karbon salınımı yapıyor. Bu da LPG’li araçların diğer yakıtlara göre daha doğa dostu bir alternatif olduğunu gösteriyor.

Fabrika Çıkışlı LPG’Li Araçlar

Son zamanlarda yükselen araç fiyatlarıyla araç sahibi olmak isteyen insanlar LPG’li araçlara yönelir oldu. Çünkü hem benzin fiyatlarındaki artış hem de araçların pahalılığı LPG’li araçları ciddi bir seçenek haline getirdi.

İkinci el araçlar, LPG motoruna uyumlu olup olmaması sorunundan dolayı çoğu kullanıcı için risk taşıyor. Bundan dolayı araç sahipleri fabrika çıkışlı LPG araçlarına yönelmeyi tercih ediyorlar. LPG çıkışlı olmayan araçlara daha sonra LPG takılabiliyor olsa da bazen sonrasında sorun çıkabiliyor. Bundan dolayı LPG çıkışlı araçlar, ülkemizde ve dünyada merakla beklenen modeller arasında yer alıyor.

2022 Fabrika Çıkışlı LPG’li Araç Modelleri

2022 yılında piyasaya sürülen LPG’li araç modellerini sizin için derledik. Hangi aracın hangi özellikte olduğuna birlikte bakalım.

Fabrika Çıkışlı LPG’li Modeller: Honda Civic Eco

fabrika-cikisli-LPGli-modeller-2022-honda

Honda Civic, benzinli, dizel ve LPG’li olarak üç ayrı seçeneği bulunan estetik görünümlü aracı piyasaya sürüyor. Fabrika çıkışlı LPG’li bu araç Honda Civic Eco modeli olarak piyasada yer alıyor. Elegance ve Executive isimli iki ayrı pakete sahip olan araç, 1.6 motora ve 125 beygir gücüne sahip.

Fabrika Çıkışlı LPG’li Modeller: Fiat Fiorino Combi Eco

fabrika-cikisli-LPGli-modeller-2022-fiorino

Fabrika çıkışlı LPG’li araçlar arasında en çok tercih edilen modellerden biri Fiat markasıdır. Hem benzinli hem dizel hem LPG’li olarak üç ayrı seçeneği mevcut. Fiat Fiorino Combi Eco modeliyle piyasada yerini alıyor. Yokuş kalkış sistemi ve hız sabitleme sistemi gibi birçok özellik bulunan araç, 1.4 motora ve 77 beygir gücüne sahip.

Fabrika Çıkışlı LPG’li Modeller: Dacia Sandero Stepway Eco-G

fabrika-cikisli-LPGli-modeller-2022-dacia

Dacia Sandero Stepway diğerlerinden farklı olarak benzinli ve LPG’li olarak iki ayrı seçenekte piyasaya sürüldü. Fabrika çıkışlı LPG’li araç olarak Dacia Sandero Stepway Eco-G modeli estetik görünümüyle de beğeni topluyor. Fabrika çıkışlı LPG’li bu araç Prestige ve Comfort isimli iki ayrı pakete sahip. Ve 1.0 motora ve 100 beygir gücüne sahip.

Fabrika Çıkışlı LPG’li Modeller: Dacia Duster Eco-G

fabrika-cikisli-lpgli-modeller-2022-duster

Dacia Duster benzinli, dizel ve LPG’li olarak üç ayrı seçenekte piyasaya sürüldü. Fabrika çıkışlı LPG’li araç olarak Dacia Duster Eco-G modeli 2022’nin en şık modelleri arasında. Prestige ve Comfort isimli iki ayrı pakete sahip olan araç, 1.0 motora ve 100 beygir gücüne sahip.

Fabrika Çıkışlı LPG’li Modeller: Renault Taliant Turbo Eco

Renault Talian markası benzinli ve LPG’li olarak iki ayrı seçeneğe sahip aracı piyasaya sürdü. Fabrika çıkışlı LPG’li araç Renault Taliant Turbo Eco yine de beklentileri karşıladı. Araç, Joy ve Touch isimli iki ayrı pakete sahip. 1.0 motora ve 100 beygir gücüne sahip olarak piyasada yerini alıyor.

fabrika-cikisli-LPGli-modeller-2022-renault

LPG’li Araç Kiralama Fiyatları Nasıl?

LPG’li araç fiyatları da LPG’li kiralık araç fiyatları da çok merak ediliyor. Sektörde tüplü araç kiralama arayışı hep olmuşsa da fabrika çıkışı bu teknolojiyle gelen seçenekler sunulana kadar rent a car’da bunu görememiştik. Fakat son yıllarda fabrikadan tüplü araç çıkması konusunda yaygın bir seçenek alanı ortaya çıktıkça rent a carda LPG’li seçenekler de görülmeye başlandı.

LPG’li kiralık araba seçenekleri için yolcu360.com rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Farklı rent a car firmalarına ait farklı modelleri inceleyerek hızlı bir şekilde güvenle online araç kiralama yapabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılar üzerinden indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle