Yolcu360 Blog
en-ucuz-spor-arabalar-0

En Ucuz Spor Arabalar 2023

En ucuz spor arabalar hangileri? 2023 yılında spor araba sahibi olmak isteyen herkesin en çok merak ettiği konu güncel spor otomobil fiyatlardır. Spor araba almak istiyorsanız güncel spor araba fiyatlarını merak ediyorsunuzdur. Diğer yandan bu araçları satın alma planı olmayanlar için de onların fiyat merak konusu. Sizler için bu yazımızda Türkiye’de satılan en ucuz spor arabalar için bir liste hazırladık. 2023 Kasım ayı itibariyle en uygun fiyatlı spor araba modelleri hangileri, öğrenelim. 

2023 En Ucuz Spor Arabalar Listesi

Estetik görünümleri ile gönülleri fetheden spor arabalar, çoğumuzun hayallerini süslüyor. Ancak çeşitli sebeplerden bu hayalimizden vazgeçebiliyoruz. Bazılarımız zaten bu muhteşem performans otomobillerinin ya da “bencil arabası” modellerinin zaten yanından bile geçemiyor. Tüm bu umutsuzluğun nedeni, tabi ki fiyat skalası. Eh zaten spor otomobil bir ihtiyaç kalemi de değil. Dolayısıyla lüks olan bu araçları, onlara merakı olan ve bu merakı tatmin edecek maddi gücü olan insanlar satın alıyor. Diğer yandan otomobil tutkusu herkesin içinde olabilir ve hayata keyif katar. Bu nedenle bir spor araba alacak bütçeniz yoksa bile onlar hakkında bilgi edinmek, yeni teknolojileri keşfetmek hatta belki sadece bir kaç saat için lüks araç kiralama seçenekleri ile onları deneyimlemek zor değil. Peki, konumuza dönersek; 2023 en ucuz spor araba seçenekleri hangileri?

2023 spor araba fiyat listelerine baktığımzıda en ucuz lüks spor arabalar kategorisinde BMW, Audi, Mercedes, Porsche gibi markaların çok havalı otomobilleri var. Biz de bunlarda bazılarını inceledik. Bu uygun fiyatlı spor otomobiller ile heyecanlı bir gezintiye çıkalım. 

2023 Yılında Türkiye’de Satılan En Ucuz Lüks Spor Arabalar

Spor araba deyince akla Maserati, Bugatti, Ferrari, Porsche, Aston Martin gibi markalar geliyor. Bu markaların doğrudna spor otomobil kavramı ile özdeşleşmesinin tek nedeni, onların daha pahalı spor arabalar üretmeleri değil. Burada bu markaların tamamen el işçiliği ile özel  üretim yapmaları ve binek otomobil üretiminden kaçınmaları konu başlıkları önemli. Onları spor araba dünyasının zirvesine taşıyan detay biraz da buralarda gizli. Elbette motor sporlarında boy göstermeleri konusunu da eklemek gerek. Diğer yandan zaten “kalite” kavramı ile özdeşleşmiş olan Mercedes – Benz, BMW, Audi gibi markaların binek otomobil modellerinin yanı sıra spor otomobil modelleri de var. Genellikle bu modeller nispeten daha uygun fiyatlarla satışa sunulur. Ama iki kapılı, üstü açılan, performans garantili bir spor araba sahibi olmak ise kesinlikle bu modelleri de dikkate almak gerek. Türkiye’de en ucuz spor araba listesindeki o modelleri inceleyelim. 

 • BMW Z4

en-ucuz-spor-arabalar

2023 BMW Z4, uygun fiyatlı spor araba denilince ilk akla gelen modellerden biri. Hem ikinci el fiyatı uygun spor araba olarak hem de sıfır km sıfır araba olarak iyi bir seçenek oluşturuyor. BMW Z4, 2002’den beri üretiliyor. Almanya Rogensburg BMW fabrikasında üretilen otomobilin kendine özgü bir tasarım dili var. Oldukça küçük ancak performansı elbette binek otomobillerden çok güçlü. Performans demişken ona göre yakıt masrafı olduğunu da bilmek lazım tabi 🙂  Sıfır BMW Z4 fiyatı 2 milyon 870 TL’den başlıyor. İkinci elde ise fiyatlar elbette model yılı, hasar kaydı gibi pek çok detaya göre değiştiği için çok geniş bir fiyat skalası var. Ama en çok ziyaret edilen ikinci el araç satış platformlarına baktığımızda ikinci el Z4 fiyatlarının 1 milyon TL civarından başladığını görüyoruz.

 • Mercedes C – Serisi Cabriolet

en-ucuz-spor-arabalar-

Uygun fiyata spor araba arıyorsanız Mercedes C – Serisi Cabriolet de güzel bir seçenek. Bu arada “uygun fiyat” konusunu biraz açalım. Kastımız, genel spor araç skalasında bir tık tabana yakın olan fiyatlar. “ sınırları aş” sloganıyla tanıtılan Mercedes C – Serisi Cabriolet, 8 litrelik yakıt tüketimi ve 184 beygir güç ile dikkat çekiyor. Mercedes C – Serisi Cabriolet fiyatları 3 milyon 750 bin TL’den başlıyor. İkinci el Mercedes C – Serisi Cabriolet fiyatlarında ise 3 milyon ile 2 milyon arası bir fiyat skalası var.

 • Porsche 911 Carrera Cabriolet

en-ucuz-spor-arabalar-1

Cabrioelet sınıfının temsilcilerinden biri olan Porsche 911 Carrera Cabriolet, aynı zamanda yüksek performanslı bir spor otomobil. Ayrıca sınıfının daha tabana yakın fiyat etiketi sunan modellerinden biri. Porsche 911 Carrera Cabriolet fiyatlarına baktığımızda güncel rakamları 10 milyona yuvarlamak yanlış olmaz. Markanın resmi web sitesinde güncel fiyat listelenmemiş. Ancak ikinci el ilan sitelerinde 3 milyondan başlayıp 10 milyona doğru ilerleyen rakamlar var. Elbette seri, model yılı, hasar durumu, motor seçeneği gibi detayları gözetmek gerek.

 • Audi RS E-Tron GT

en-ucuz-spor-arabalar-2

100 km’de 20,2 güç tüketimi yapan CO2 emisyon değeri sıfır olan bu heyecan verici otomobilin 2023 modeli, hayalleri süslüyor. Sıfır km Audi RS E-Tron GT fiyatı 9 milyon 534 bin TL’den başlıyor. İkinci el Audi RS E-Tron GT fiyatları ise 6 milyon ile 9 milyon arasında bir sıralama sunuyor. 

 • BMW M135i xDrive 

en-ucuz-spor-arabalar-3-1.jpg

Cabriolet havası yok ama gerçek bir spor otomobil olan BMW M135i xDrive da listede kendine yer buluyor. 2023 BMW M135i xDrive, 2.0L turbo şarjlı 4 silindirli motoru ile 306 beygir güç ve 450 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hıza 4,8 saniyede ulaşan M135i xDrive, 8 ileri Steptronic şanzımanla sunuluyor. İkinci el piyasasında 2022 model bir M135i xDrive fiyatı 1.700.000 TL’den başlıyor. Sıfır km BMW M135i xDrive için markanın resmi web sitesinde fiyat bilgisi yok. 

 • Audi S3 Sportback 

en-ucuz-spor-arabalar-4

2023 Audi S3 Sportback, 2.0L turbo şarjlı 4 silindirli motoru ile 310 beygir güç ve 400 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hıza 4,8 saniyede ulaşan S3 Sportback, 7 ileri S tronic şanzıman ile sunuluyor. İkinci el piyasasında 2022 model bir S3 Sportback fiyatı 1.800.000 TL’den başlıyor.

Bu arabalar, lüks ve performansı bir arada sunmaları nedeniyle tercih ediliyor. Mercedes-Benz A 35 AMG, şehir içi kullanım için ideal bir lüks spor araba iken, BMW M135i xDrive ve Audi S3 Sportback, daha uzun yollarda da keyifli bir sürüş deneyimi sunuyor.

2023 Yılında Lüks Spor Araba Satışları

Her yıl olduğu gibi 2023 yılında da Türkiye’de lüks spor araba satışları gerçekleştir. Yıl bazında rakamlar düşmüş gibi görünse de bazı lüks modellere olan talep ilgi çekti. ODD yani Otomobil Distribitörleri Derneği 2023 Eylül ayı satış rakamlarına baktığımızda lüks spor araba satışları marka bazında aşağıdaki gibi.

 • 2 adet Aston Martin
 • 4 adet Bentley
 • 1 adet Ferrari
 • 5 adet Jaguar
 • 1 adet Lamborghini
 • 28 adet Maserati
 • 85 adet Porsche

Spor Araba Tercihin Nedeni Ne?

Spor otomobillerin sunduğu iç mekan kondoru onların öne çıkan bir özelliği. Örneğin hemen hepsinde deri koltuklar, elektrikli cam tavan var. Ayrıca performans konusunda diğer binek otomobillerden ayrılıyorlar. Bu arabaların çoğu, 300 beygir gücünden fazla güç üretiyor. Onların hayalleri süslemesinin ana nedeni ise prestij. Pek çok insan bu özellikleri sıradan sayılabilen binek otomobillerde de bulabilecekken ya da bu özelliklerle gerçekte ihtiyacı yokken onların sunduğu prestij ve etiketi tercih ediyor. Elbette otomobil tutkusu da önemli bir etken. 

2023 Yılında Türkiye’de Satılan En Ucuz Performans Otomobilleri

Spor araba deyince aklınıza havalı şekilde açılan martı kanatlar, James Bond filmlerinden sahneler gelebilir. Ama aslında spor araba kavramı çok geniştir. Cabriolar, yarış pistleri için üretilmiş modeller, el yapımı ulaşılmaz otomobiller ve bazı markaların binek otomobillerin yüksek performanslı modelleri de spor araba olarak tanımlanır. Çok lüks sınıfta olmayan, sıradan binek otomobil skalasında da olmayan ancak motor özellikleri ile spor otomobil kapsamında olan bazı modelleri de incelemek gerek. 

2023 yılında en ucuz spor arabalar kategorisinde Kia Picanto GT-Line, Fiat Egea Hatchback 1.4 T-Jet Sport ve Renault Clio 1.3 TCe 140 EDC modelleri yer alıyor. Binek otomobiller içindeki en ucuz spor arabaların fiyatlarına da bakalım. 

 • Kia Picanto GT-Line

en-ucuz-spor-arabalar-5

2023 Kia Picanto GT-Line, 1.0L T-GDi motoru ile 100 beygir güç ve 172 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hıza 10,2 saniyede ulaşan Picanto GT-Line, 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT şanzımanla sunuluyor. İkinci el piyasasında 2022 model bir Picanto GT-Line’ın fiyatı 300.000 TL’den başlıyor. Sıfır km Kia Picanto GT-Line fiyatı ise 900 bin TL civarında. 

 • Fiat Egea Hatchback 1.4 T-Jet Sport

en-ucuz-spor-arabalar-6

2023 Fiat Egea Hatchback 1.4 T-Jet Sport, 1.4L T-Jet motoru ile 120 beygir güç ve 215 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hıza 8,6 saniyede ulaşan Egea Hatchback Sport, 6 ileri manuel şanzımanla sunuluyor. İkinci el piyasasında 2022 model bir Egea Hatchback Sport’un fiyatı 350 bin TL bandında ve sıfır fiyatı 800 bin TL ekseninde. 

Sonuç olarak, 2023 yılında Türkiye’de satılan en ucuz spor arabalar, uygun fiyatlı olmaları ve performanslı olmaları nedeniyle tercih ediliyor. Bu arabalar, şehir içi ve uzun yol kullanımı için uygun konfor seviyelerine sahip. 2024 yılında spor araba fiyatlarını, döviz kurundaki dalgalanmalar nedeniyle artmaya devam edecek.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle