Yolcu360 Blog
dünyanın-en-sagliksiz-yerleri-11
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Bilgi > Dünyanın En Sağlıksız Yerleri

Dünyanın En Sağlıksız Yerleri

Dünyada yaşanabilecek oldukça sağlıklı ve temiz ülkeler var. Ancak bunun yanında dünyada yaşanamayacak kadar konforsuz  yerler de yer alıyor. Peki, en pis şehirler listesi yapılsa o listede neler olur? Standartları zorlayan bu şehirleri sizin için araştırdık. En sağlıksız şehirler ve ülkeleri öğrenmek için mutlaka okuyun…

Sağlıksız Ülkelerde Yaşamak

Yüzlerce ülke içerisinde sağlıklı ve sağlıksız ülkeler ve bunların şehirleri var. Her ülkede kültür, gelir durumu gibi pek çok etken ile birlikte daha pis ve temiz yaşam alanları öne çıkıyor. Özellikle bu ülkelerde kişi başına düşen milli gelir, insanların yaşam standartları etkili unsurlardan biri olarak biliniyor. Sağlıksız ülkeler iki kapsama ayrılıyor. 

  • Sağlıksız ülkelerden ilki yaşam standartlarının düşük ve beslenmenin yetersiz olduğu ülkeler oluyor. Pek çok ülkede beslenme şartları yetersiz oluyor, bunun yanında şehirler ve sokaklar bir pis görüntüye sahip oluyor. Bu ülkelerde kişi başına düşen milli gelirde de yetersizlik görünüyor. Aynı zamanda eğitim kalitesi gibi pek çok faktör yaşam biçimlerini etkiliyor. 
  • Yanlış beslenmenin görüldüğü oldukça iyi ülkeler de mevcut. Obezite sağlıksız beslenmenin bir sonucu olarak kendisini gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ‘nün verdiği bilgiler obezitenin pek çok gelişmiş ülkedeki artışını kanıtlıyor. Obeziteyi destekleyen unsurlardan biri de paketli ürünler oluyor. Gelişmiş ülkelerde obezite yaygın bir biçimde görünüyor. Bununla birlikte birçok zayıflık ve sağlıksız beslenme problemi de gelişmemiş ülkelerde yaşanıyor. Sağlıksız beslenmeye alkol ve sigara da eşlik ediyor. Bu nedenle dünyadaki pek çok ülke düşünüldüğünde,  sağlıksız ülke anlayışı aslında şartlar bazında değişim gösteriyor. Sağlıksız şehirler ve ülkeler yaşam standartları bazında farklı şekilde gruplandırılıyor. Buna karşın dünyanın pek çok yerinde sağlıksız yaşam standartlarını gözlemlemek uzmanlar açısından mümkün oluyor. 

Dünyanın En Sağlıksız Yerleri: En Pis Şehirler

Bazı şehirler sokaklarının temizliği ile ünleniyor. Bu şehirlere karşın sağlıksız yaşamların olduğu, pis sokaklara sahip şehirler de yer alıyor. Bu şehirler yerel özellikleri yansıtan unsurları da kapsayabiliyor. Pis şehirler olarak nitelendirilen bu bölgelerde yaşam, standartların çok altında kalıyor. Bu yerler hem ekonomik hem sosyal açıdan yaşamın zor olduğu yerler olarak biliniyor. Dünyanın en pis şehirleri elbette yaşanası yerler değil ama merak uyandırıyor. Numbeo’nun kirlilik indeksi kapsamında belirlenen bu şehirler özellikle hava ve mekansal kirlik dikkate alınarak belirleniyor. 

  • Afganistan, Kabil

dunyanin-en-sagliksiz-yerleri.jpg

97,79 kirlilik oranına sahip olan Kabil şehri Afganistan’da yer alıyor. Aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olarak bilinen Kabil şehri, hava kirliliğinin en çarpıcı noktalarından biri olarak biliniyor. Savaşın görüldüğü ülkede, hava kirliliği öyle bir boyutta ki savaştan daha fazla insan kaybına neden olduğu biliniyor. İçme suyunun da kirli olduğu bilinen ülkede, yaşam şartlarını düzeltmek gerçekten zor. 

  • Hindistan, Ghaziabad

Ghaziabad

Ghaziabad, Hindistan’da yer alıyor. Hava kirliliği Hindistan’ın yoğun nüfuslu kentlerinde görülüyor. Hindistan gibi yoğun nüfuslu bir ülkede hava kirliliği, yaklaşık 7 milyon insanın normalden daha erken ölümüne neden olduğu biliniyor. Hava kirliliği yaşayan kentlerden biri de Ghaziabad oluyor. Delhi’nin hemen yakınında olan kentte, Hindon Nehri de geçiyor. Hindon Nehri de benzer oranda kirli bir nehir olarak biliniyor. 

  • Pakistan, Karaçi

dunyanin-en-sagliksiz-yerleri-2.jpg

Karaçi bölgesi Pakistan en kirli bölgesi olarak biliniyor. Karaçi’nin kirlilik oranı 94,51 olarak belirleniyor ve bu nedenle kent, canlı yaşamının risk altında olduğu bir bölge haline geliyor. Ülkenin finans merkezi olarak bilinen bu kent, dönem dönem dünyanın en kirli şehri olarak anılıyor. Sind eyaletine bağlı kentte yaşam gün geçtikçe zor bir hal alıyor. 

  • Moğolistan, Ulaanbaatar

dunyanin-en-sagliksiz-yerleri-3.jpg

Ulaanbaatar, Moğolistan’ın bir bölgesi olup hava kirliliğinin en yüksek olduğu 15 kent içerisinde yer alıyor. Kentte solunum yolu enfeksiyonu yoğun olarak görülüyor. Özellikle bebekler ve çocuklarda görülen solunum yolu enfeksiyonu hava kirliliği nedeni ile oluşuyor. Uzun yıllar solunan bu hava, erken ölümlerin de temel sebepleri arasında.

 Türkiye’de Havası En Temiz Şehirler yazımız için tıklayın.

 

Yanlış Beslenme Riskinin En Çok Görüldüğü Ülkeler

Yaşam kalitesini düşüren bir diğer unsur beslenme oluyor. Dünyanın gelişmiş ve gelişmemiş olmak üzere birçok ülkesinde yanlış beslenme, yetersiz beslenme gibi durumlar görülüyor. Sağlıksız beslenme neden ile insanların ömrü azalırken kalitesiz  bir hayat sürmeleri de mümkün hale geliyor. En sağlıksız beslenen ülkeler de buna bağlı olarak seçiliyor. Yanlış beslenme iki farklı yaşam standardına bağlı olarak öne çıkıyor.

Ekonomik durum, yanlış beslenmeyi tetikleyen unsurların başında yer alıyor. Kişi başı milli gelirin düşük olduğu ülkelerde de buna bağlı bir beslenmememe durumu görülüyor. Bu ülkeler arasında Nijer, Etiyopya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Somali yer alıyor. Afrika ülkeleri, yetersiz beslenmenin en sık görüldüğü merkezlerden oluyor. Bu nedenle yaş ortalaması önem arz ediyor ve bölgedeki insanların yaş ortalaması, dünyanın pek çok yerinden daha düşük oluyor.

Yanlış beslenme, artan ürün tüketimi ile de ilişkili oluyor. Özellikle insanların tükettiği paket gıdalar dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde yanlış beslenmeye yol açıyor. Burada aşırı beslenme ile birlikte obezite çok daha yoğun görülüyor. Nüfusunun yaklaşık %30’unun obezite ile boğuştuğu ülke Çek Cumhuriyeti bu  listenin başında geliyor. Bununla birlikte  Rusya, Slovenya, ABD, Polonya, Belarus, Slovakya ve Macaristan gibi ülkeler de bu listede kendisine yer ediniyor. Ek olarak burada obezliği etkileyen birtakım unsurlar daha var. Bunlar sigara ve alkol oluyor.  Dolayısıyla alkol ve sigara tüketiminin fazla olduğu ülkelerde sağlıksız beslenme yaygın bir biçimde görünüyor. 

Yaşam standardını düşüren pek çok faktör, insan yaşamının daha kısa sürmesine sebep oluyor. Aynı zamanda yaşam boyu daha kötü ve zorlu şartlarda yaşamaya da neden oluyor.  Bu durumda hem ülke hem de birey bazında alınması gereken önlemler mevcut. 

Kiralık Araç mı Arıyorsunuz? 

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile dünyanın 110 ülkesinde, 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle