Yolcu360
Faydalı bilgiler

Elektrikli Arabaların Biten Bataryalarına Ne Oluyor?

Elektrikli arabaların bataryaları merak uyandırmaya başladı. Bu batarya bitince ne oluyor? Elektrikli araba bataryası çöpe mi atılıyor? Zira, epey pahalı bir teknoloji. Ayrıca her bir elektrikli arabanın biten bataryasını çöpe atarsak vay dünyanın haline. Peki, ne oluyor?

Elektrikli Arabaların Biten Bataryalarına Ne Oluyor?

Beykent Üniversitesinden Murat Belen, EHcars için bir makale hazırlamış. Ondan yararlanarak notlar aldık: elektrikli araçların bataryalarının geri dönüşümü hakkında bilgi arıyorsanız okumaya devam edin.

Elektrikli otomobiller dünya genelinde hızla yayılıyor. Avrupa, bu konuda hala lider ama diğer ülkeler de onu takip edecek. Elektrikli otomobilleri yüzde yüz elektrikli ve hibrid şeklinde ikiye ayırıyoruz.  Elektrikli otomobillerin menzili, hızlanması, şarj istasyonu ihtiyacı ve bataryası henüz tam olarak çözülmüş konular değil. Ama her geçen yıl, iş biraz daha gelişiyor. Gelişmeye açık yani. Batarya konusu ise ilk yıllarda epey bir muamma idi. Ama şimdi, Avrupa’da sırf bu bataryaları değerlendirmek üzere dev yatırımlar başladı.

Elektrikli otomobil bataryaları konusunda danışman bir firma olan Roskill, 2025 yılına kadar lityum-ion pillerin batarya pazarının %90’ını oluşturacak diyor. Elektrikli otomobillerde kullanılan lityum-ion pillerin kapladığı alan çok büyük. Diğer yandan bu piller epey uzun yıllar güvenle kullanılabiliyor. Eskiyen piller ise güç depolama amacıyla evlerde, ofislerde hatta dev stadyumlarda kullanılabilir.

Mesela Nissan, hem yeni hem kullanılmış pilleri bir araya getirerek Avrupa’daki en büyük enerji depolama tesisini kurmuş bile. Anlayacağınız, sadece elektrikli arabaların bitik bataryaları için geliştirilecek projeler bile muhteşem iş fikirleri çıkarabilir.

 

İlgili Yazılar

2019 | Drift ve Spin Cezası Ücretleri Ne Kadar?

Yolcu 360

İstanbul Havalimanı Otomatik Araç Kiralama

Yolcu360

Otoban Hız Sınırı ve Hız Limitleri 2019

Yolcu 360

Yorum Bırak