Yolcu360
Selçuk Efes Müzesi
Türkiye Gezi Rehberi

Efes Antik Kenti / Efes Örenyeri / İzmir Gezilecek Yerler

⏱: 2 dk

Efes Antik Kenti hakkında bilgi mi arıyorsunuz? Belki de bir hafta sonu Efes gezisi yapmak istiyorsunuz. Efes Harabeleri neden bu kadar değerli? Araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, İzmir gezilecek yerler için İzmir turuna çıkmaya ne dersiniz? İzmir gezi rehberi kapsamında Efes antik kenti / Efes örenyeri yazısı Yolcu360 ekibi tarafından sizler için hazırlandı.

Efes Antik Kenti

Her yıl ortalama 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği, Türkiye’nin en güzel antik şehirleri arasında yer alan Efes Antik Kenti’nde kazılar yaklaşık 100 yılı aşkın süredir devam etmektedir. Her biri görkemli mimari şaheser olan Celsus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu ve çok sayıda arkeolojik eser Efes’i çekici kılmaktadır.

  • Liman Caddesi

Arkadien (Liman Caddesi), Odeon ile antik limanı birbirine bağlayan Efes’in en uzun caddesi. Zamanında kralların karşılandığı, dini törenlerin yapıldığı uzun ihtişamlı yol.

  • Meryem Kilisesi

Hristanlığın ilk yedi kilisesinden biri. Aynı zamanda Katolik mezhebinin doğduğu yer. Meryem, bu kilisede “Tanrı Annesi” olarak kabul edildiğinden Hristiyanlar için çok özel bir anlamı vardır.

  • Celcus Kütüphanesi

Tüm ihtişamıyla yükselen dış duvar üzerinde dört kadın heykeli bulunuyor. Romalı senatör Celcus’un ölümünden sonra anısına yapılan kütüphane aynı zamanda anıt mezar niteliği taşımaktadır.

  • Odeon

Döneminde kent meclisi toplantıları, tiyatro ve yarışmaları Odeon denilen yerlerde yapılırdı. Efes Antik Kenti’ndeki Odeon, tiyatro biçimli 1400 kişilik bir alan. Günümüzde zaman zaman klasik müzik konserleri ve caz festivallerine ev sahipliği yapıyor.

Efes Harabeleri

Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın Efes’te yer almış olması kente daha çok ziyaretçi çekmesini sağlamıştır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 1994 yılında, asıl listeye ise 2015’te giren Efes Antik Kenti’nin, UNESCO süreci ile birlikte daha fazla ziyaretçinin seyahat planına gireceği düşünülüyor.

  • Efes antik kenti Giriş Ücreti

Efes antik kent giriş ücreti 2019 yılı için 72 TL olarak belirtilmiş. Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edilebiliyor.

Efes antik kenti ziyaret saatleri, Nisan-Ekim döneminde 08.00 – 19.00, Kasım-Mart döneminde ise 08.00- 17.00 olarak düzenlemiştir.

Efes antik kenti nerede? Efes Antik kente nasıl gidilir?

İzmir ile Selçuk arası 80 km’dir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatlarına Yolcu360 üzerinden bakabilir ve böylece İzmir tarihi yerleri rahatlıkla gezebilirsiniz.

 

 

İlgili Yazılar

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri – İzmir Foça Phokaia Antik Sahili

Yolcu360

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / Antalya – Demre – Aperlai Antik Sahili

Yolcu360

Amasra: Karadeniz’de bir masal köyü / Bartın

Yolcu 360

Yorum Bırak