Yolcu360
Selçuk Efes Müzesi
İlginç bilgiler

Efes Antik Kentini Gezmeden Önce Okuyun!

Efes Antik Kenti hakkında bilgi mi arıyorsunuz? Belki de bir hafta sonu Efes gezisi yapmak istiyorsunuz. Efes Harabeleri neden bu kadar değerli? Bizce; Efes Antik Kentini gezmeden önce okuyun!

Efes Antik Kentini Gezmeden Önce Okuyun!

Antik dünyanın en önemli uygarlık, kültür, bilim ve sanat merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti, İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alıyor.

Efes Antik KentiEfes Antik Kenti (Efes Harabeleri) Hakkında

Her yıl ortalama 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği, Türkiye’nin en güzel antik şehirleri arasında yer alan Efes Antik Kenti’nde kazılar yaklaşık 100 yılı aşkın süredir devam etmektedir. Her biri görkemli mimari şaheser olan Celsus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu ve çok sayıda arkeolojik eser Efes’i çekici kılmaktadır.

Liman Caddesi

Arkadien (Liman Caddesi), Odeon ile antik limanı birbirine bağlayan Efes’in en uzun caddesi. Zamanında kralların karşılandığı, dini törenlerin yapıldığı uzun ihtişamlı yol.

Meryem Kilisesi

Hristanlığın ilk yedi kilisesinden biri. Aynı zamanda Katolik mezhebinin doğduğu yer. Meryem, bu kilisede “Tanrı Annesi” olarak kabul edildiğinden Hristiyanlar için çok özel bir anlamı vardır.

Celcus Kütüphanesi

Tüm ihtişamıyla yükselen dış duvar üzerinde dört kadın heykeli bulunuyor. Romalı senatör Celcus’un ölümünden sonra anısına yapılan kütüphane aynı zamanda anıt mezar niteliği taşımaktadır.

Odeon

Döneminde kent meclisi toplantıları, tiyatro ve yarışmaları Odeon denilen yerlerde yapılırdı. Efes Antik Kenti’ndeki Odeon, tiyatro biçimli 1400 kişilik bir alan. Günümüzde zaman zaman klasik müzik konserleri ve caz festivallerine ev sahipliği yapıyor.

Selçuk Efes Efes Antik Kenti Önemi

Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın Efes’te yer almış olması kente daha çok ziyaretçi çekmesini sağlamıştır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 1994 yılında, asıl listeye ise 2015’te giren Efes Antik Kenti’nin, UNESCO süreci ile birlikte daha fazla ziyaretçinin seyahat planına gireceği düşünülüyor.

Efes Antik Kentine Nasıl Ulaşılır?

İzmir ile Selçuk arası 80 km’dir. Efes’e gelmenin en kısa yolları; minibüsle 1 saat, trenle 1 saat 15dk sürmektedir. Ayrıca İZBAN ile ulaşımı da sağlayabilirsiniz.

Havalimanından ise yaklaşık 62 km’lik bir yol sizi beklemektedir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatlarını karşılaştırmak üzere yolcu360.com üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Online olarak yolcu360.com ile İzmir Havalimanı kiralık araç fiyatlarına bakabilir, fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Böylece en uygun fiyatlı kiralık araç seçeneğine de hızlıca ulaşabilirsiniz.  

Efes Antik Kenti Giriş Ücretleri Hakkında

Antik Kente giriş ücreti şu an için 30 TL olarak belirtilmiştir. Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edilebiliyor. 1 yıl boyunca geçerliliği olan Müzekart 40 TL, Müzekart+ ise 50 TL.

Yılın 365 Günü Açık Olan Efes Antik Kenti

Antik Kentin ziyaret saatleri, Nisan-Ekim döneminde 08.00 – 19.00, Kasım-Mart döneminde ise 08.00- 17.00 olarak düzenlemiştir.

 

İlgili Yazılar

İzmirli Ünlüler Kimler?

Yolcu 360

Erzurumlu Ünlüler Kimler?

Yolcu 360

Henry Ford Kimdir?

Yolcu 360

Yorum Bırak