Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünyanın En İlginç Yerleri | Dünyadaki En Değişik Yerler

Dünyanın En İlginç Yerleri | Dünyadaki En Değişik Yerler

Her gün dünyadaki bir başka doğal güzellik ile karşılaşıyoruz. Bilinmeyen, görülmeyen veya hala saklı olan kim bilir daha ne kadar çok doğa mucizesi var. Bazıları bizi güzellikleri ve görüntüleri ile büyülerken bazıları da oluşum şekilleri ya da ekosistemleri ile bizi şaşırtıyor. Eğer sizde bizim gibi doğanın sürprizlerine kayıtsız kalamıyorsanız dünyanın en ilginç yerleri / dünyadaki en değişik yerler yazısı Yolcu360 ekibi tarafından sizler için hazırlandı.

Saklı Plaj / Hidden Beach / Meksika

Meksika’da yer alan Saklı Plaj, görüntüsü ile oldukça ilginç bir yer. Diyebileceğimiz tek şey çukurun içerisindeki bir kumsala benziyor. Meksika’nun Puerto Vallarta kenti içerisinde Marieta Adaları’nda bulunan Saklı Plaj, değişik yapısı ile kendisini ziyaret edenleri şaşırtıyor.  Dünyanın en ilginç yerleri arasındaki Saklı Plaj’ın diğer isimleri ise Aşkın Kumsalı. Herhalde koskocaman bir adanın içerisinde yıllarca gizli bir şekilde kaldığı için aşkın kumsalı denmiştir buraya.

Buranın ilk kez keşfedilmesinin öyle ilginç bir hikayesi de yok.  Meksika hükümetinin askeri tatbikatları esnasında burada büyük bir patlamanın meydana gelmesi ile Saklı Plaj keşfedilmiş. Meksika hükümeti ise burayı keşfeder keşfetmez milli park statüsü vermiş. Keşfedildiğinden bu yana da buranın bozulmamasının en büyük nedenlerinden biri ada içerisinde adaya zarar verebilecek her türlü şey yasak. Bu yasaklara hatta balıkçılıkta dahil. Suyun rengi turkuaz ve beyaz kumlarla birleşince harika bir görüntü ortaya çıkıyor. Ee her zaman bir çukurun içerisindeki berrak suyun içerisine girmek nasip olmaz. O yüzden hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. 😊 Aynı zamanda adanın ekosistemi de oldukça zengin. Hatta burada bir balina ile karşılaşabilirsiniz.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi içerisine dahil edilen Saklı Plaj’a ise ulaşım biraz zor. Buraya gelmek için öncelikle Puerto Vallarta’ya gitmeniz oradan da tur rehberleri eşliğinde helikopterlerle Saklı Plaj’a gelmeniz gerekiyor.

Sentinels of the Arctic / Finlandiya

Dünyanın en ilginç yerleri arasında olan ve Türkçe anlamı Kuzey Kutbunun nöbetçileri olan yer, aslında ağaçların donmuş halleri. Ağaçlar üzerindeki buzul katmanlarından dolayı değişik firgürlere benziyorlar. Finlandiya Laponya’sının aşırı sert hava koşullarından dolayı ekosistem üzerinde buzul katmanlar oluşuyor. Bu dönemlerde hava sıcaklığı -40 ve -15 santigrat arasında gidip geliyor. Ancak hava birazcık ısındığında ağaçların hayati fonksiyonları çalışmaya devam ediyor. Dünyanın en ilginç yerleri listesine adını yazdırması ise İtalyan fotoğrafçı Niccoló Bonfadini sayesinde olmuş. Kendisi buzla kaplanmış ilginç görüntülü ağaçları ilk kez gören kişi olmuş.

Büyük Prizmatik Kaplıca Gölü / Grand Prismatic Hot Spring / ABD

Dünyanın en büyük üçüncü kaplıcasına hoş geldiniz. 😊 Ama burası bizim bildiğimiz kaplıcalara hiç mi hiç benzemiyor. Farklı atmosferi ve yapısı ile gökkuşağının yere inmiş hali gibi. Bu görüntüsü ile de dünyanın en ilginç yerleri arasında yerini almış. Yellowstone Ulusal Park’ta bulunan sıcak su kaynağının derinliği yaklaşık 49 metre, genişliği ise 90 metre. İsminin büyük prizma olmasının nedeni ise ışığın görünmez bir prizmadan geçerek renklere ayrılmasını anımsatmasından geliyor. Oysaki Kaplıca Gölü çevresinin yeşil, sarı ve kırmızı gibi renklere bürünmesinin nedeni burada yaşayan sıcak su bakterilerinden kaynaklanıyor.

Baykal Gölü  / Lake Baikal / Rusya

Dünyanın en ilginç yerleri listesinde bulunan bir başka yer, Rusya’nın Baykal Gölü. Sibirya’nın Mavi Gözü olarak da adlandırılan Baykal Gölü, Sibirya’nın güney tarafında yer alıyor. Dünyanın en derin ve eski gölü olma özelliğine sahip. Öyle ki Baykal Gölü’nün 25-30 milyon yıl önce meydana geldiği düşünülüyor. Gölün uzunluğu yaklaşık olarak 636, genişliği 79.5 kilometre. En derin noktası 1673 metre olarak biliniyor.

Glowworm Mağaraları / Glowworm Caves, Waitomo / Yeni Zelanda

Masallardan ya da efsanelerden fırlamış görüntüsü ile Glowworm Mağaraları, dünyanın en ilginç yerleri arasında bulunuyor. Waitomo Adası içerisinde yer alan mağara, sanki binlerce yıldızı sizin yakınınıza getirmiş gibi. Hani gece gökyüzüne baktığınızda uçsuz bucaksız bir yıldız topluluğunu görürsünüz ya burasıda tam olarak aynı manzaraya ev sahipliği yapıyor. Peki bu görüntü nasıl ortaya çıkıyor diye sizde hemen merak ettiniz mi? 😊 Binlerce küçük ateşböceği mağaranın duvarlarında yaşıyor ve ışıkları sayesinde karanlıkta küçük titreyen yıldızlara benziyorlar. Ama durun sadece bu kadar da değil. Doğa kendisini yine belli ediyor ve her şey bir düzen içerisinde gerçekleşiyor. Mağarada ateşböcekleri dışında sivrisineklerde yaşıyor. Sivrisineklerin larvaları ise kendilerine has yapışkan sıvı damlaları sayesinde mağara duvarlarında ip gibi duruyorlar. Bu görüntüye ateşböceklerinin ışıkları da eşlik edince harika bir manzara ortaya çıkıyor.

Danakil Çölü / Danakil Desert / Etiopya

Dünyanın en ilginç yerleri arasında buranın olması hiç mi hiç şaşırtıcı değil. Çünkü zaten Danakil, dünyanın en zalim yeri olarak biliniyor. Aynı zamanda burayı cehenneme benzetenler de mevcut. Danakil Çölü üzerinde Danakil Çöküntüsü de bulunuyor. Bu çöküntü için cehenneme açılan kapı deniyor. Büyük ihtimalle bunun nedeni deniz seviyesinin 100 metre altında bulunması ve bazen sıcaklığının 60 santigrat dereceye kadar çıkması olabilir. Aslında Danakil, buradaki üç tektonik plakanın faaliyetlerinden meydana gelmiş. 😊 Ayrıca 3,2 milyon yıllık insansı fosil olarak bilinen Lucy, Danakil’de bulunduğundan arkeoloji ve paleontolojiye ilgi duyan birçok kişi için etkileyici bir yer durumunda.

Yorum ekle