Yolcu360
Bilgi

Dünyanın En Hızlı Su Araçları

⏱: 2 dk

Dünyanın en hızlı su araçları hangileri? Suda giden en hızlı araç ne? En hızlı gemi, en hızlı tekne, en hızlı savaş gemisi ile ilgili yazı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Dünyanın En Hızlı Su Araçları

Kaynak: https://www.nauticexpo.com/

En hızlı araçlar için liste yapmaya devam ediyoruz. Sırada en hızlı su araçları var. Bakalım suda giden en hızlı araç neymiş?

Okyanus yüzeyinde küçük bir sürat teknesinin şimşek gibi gitmesinin yarattığı görsel şölen harikadır. Binlerce yolcu taşıyan bir geminin 93km/s hızda ilerlemesi ise yürekleri ağza getirebilir. Avusturyalı Francisco şirketinin ürettiği Incat isimli yolcu feribotu, sıvılaştırılmış doğalgazla çalışıyor ve dünyanın en hızlı yolcu feribotu olama ünvanını taşıyor. Bu feribot, Arjantin’den Uruguaya yolcu taşımakla görevli. Peki, Avusturyalı Francisco Incat’ın özellikleri neler?

Dünyanın En Hızlı Feribotu Francisco Incat’ın Özellikleri

Kaynak: https://www.nauticexpo.com/
  • Francisco Incat Feribotun Kompresörü:  dönen fan pervaneleri bir dizi sıkıştırma kanadı aracılığıyla havayı 18:1 oranında sıkıştırıyor. 
  • Yanma Odası: Sıvı doğalgaz, sıkıştırılmış hava ile dolu olan yanma odasına enjekte ediliyor. Ateşleme başladığında enerji kükrüyor. 
  • Türbin: Egzozdan çıkan sıcak gazlar bir su jetine bağlı bir türbini döndürüyor.
  • En yüksek hızı: 107,4 km/s
  • Maksimum Uzunluğu: 99 metre
  • Boş Ağırlığı: 450 ton
  • Yolcu kapasitesi: 1000 kişi

Amerika’ya İlk Göçmenleri Taşıyan Gemi: Mayflower yazısı için tıklayınız.

Rekoru Kıran Daha Çıkmadı!

Avustralyalı Ken Warby, döneminde ülkesinde ve dünyada çok tanınıyordu. Defalarca kez gazetelerde manşet olmuştu.  Evinin arka bahçesinde bir tekne tasarladı. Teknenin adı da Avustralyalı Ruhu. Bu aracı inşa ederken bir müzayededen aldığı 3 tane jet motorunu kullandı. Bir üç noktalı deniz uçağı tasarladığının farkında bile değildi. Bu tasarımda yüksek hıza çıkınca teknenin yalnız üç kısmı suya temas ediyordu. Bu da hızlanmanın önündeki en büyük engel olan sürtünmeyi en aza indiriyordu. Saatte 511,1 km hıza ulaştı. 1978 yılında kırılan bu rekor hala aşılamadı. 

Dünyanın En Hızlı İnsanlı Uçağı 45 Yıl Önce Yapıldı yazısı için tıklayınız.

Suda Hızlanma Daha Zor!

Havada, karada ve suda ilerleyen taşıtlar için en büyük engel, sürtünmedir. Havada hava gazlarına, karada yere ve havaya, suda ise suya ve havaya sürtünme olur. Bunlardan en ağırı su olduğun için suyun direncini kırmak çok zordur. Bu nedenle en hızlı araçlar su araçları değildir. Suda çok hızlı giden bir araç tasarlamak için o aracın suya en az temasını mümkün kılmak gerekiyor. Bu, tam bir ironi…Peki, suda giden en hızlı araçlar hangileri?

Suda Giden En Hızlı Araçlar Listesi

En hızlı savaş gemisi, en hızlı tekne, en hızlı gemi vs hemen bakalım…

  • En Hızlı Savaş Gemisi: US Navy Independence 83km/s
  • En Hızlı Hovercraft Araç: Universal UH19P Jenny II 137,4 km/s
  • En Hızlı Hidrofoil: US Navy Fresh1 155,6 km/s

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İlgili Yazılar

Sevgiliyle Tatile Çıkmak | Sevgiliyle Yolculuğa Çıkmak

Yolcu 360

2021 Eskihisar Topçular Feribot Ücreti Ve Saatleri

Yolcu 360

İstinye Çubuklu Arabalı Vapur Hattı Ücretleri Ve Saatleri

Yolcu 360

Yorum Bırak