Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Dünyanın En Eski Yapıları | Dünya Tarihine Ait İzler Taşıyan Yapılar3 min read

Dünyanın En Eski Yapıları | Dünya Tarihine Ait İzler Taşıyan Yapılar3 min read

Arkeolojik eserler, sit alanları, kral mezarları, antik şehir ve tiyatrolar, işte tüm bu tarihi yerleri gezmeyi seviyoruz. Sonuçta ülkemizde çok şanslı bir coğrafi konumda yer alıyor. Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ve kültürlere ev sahipliği yapmış. O yüzden biz hem tarihe hem de tarihi yerlere ve eserlere meraklıyızdır. Bizde Yolcu360 ekibi olarak buradan yola çıkarak sizin çok güzel bir içerik yayınlamak istedik. Dünyanın en eski yapıları üzerine harika bir yazı derledik. Biz yazarken çok keyif aldık. Umarız sizde dünya tarihine ait izler taşıyan yapıları keşfederken bir o kadar keyif alırsınız.

Dünyanın En Eski Yapıları

  • Barnenez / Fransa

Yapının M.Ö. 4800 civarında yapıldığı düşünülüyor. Fransa’da bulunan Neolitik bir anıt olma özelliğine sahip. Yapı 72 metre uzunluğunda, 25 metre genişliğinde ve 8 metre yüksekliğinde.

  • Bougon Tümülüsü / Fransa

Yaklaşık M.Ö. 4800 yıllarına tarihlenen Bougon tümülüsü, Fransa’da bulunan beş Neolitik höyük grubundan biri.

  • Saint-Michel Tümülüsü / Fransa

Bu tümülüsün tarihi yaklaşık M.Ö. 4500 dayanıyor. Michel Tümülüsü, Fransa’nın Brittany şehrinde Carnac’ın doğusunda yer alan megalitik bir mezar höyük. Kıta Avrupası’ndaki en büyük mezar höyüğü olarak da bilinir. Tümülüs 125 metre uzunluğa, 60 metre genişliğe ve 10 metre yüksekliğe sahip.

  • Wayland’ın Smithy / İngiltere 

Dünyanın en eski yapıları arasında bulunan yapının M.Ö. 3700 civarında yapıldığı düşünülüyor. Ashbury yakınında bulunan yapı, Neolitik bir höyük ve mezar odası. Sahada bulunan insan kalıntıları, M.Ö. 3590 ve 3550 arasında 14 kişiye ait mezarların burada bulunduğunu gösteriyor.

  • Howar Knap / İskoçya

Dünyanın en eski yapıları listesine İskoçya ile devam ediyoruz. M.Ö. 3700 yıllarında yapıldığı düşünülen eski bir taş ev burası. İskoçya’nın Papa Westray adasında bulunan yapı, Kuzey Batı Avrupa’nın en eski taş evi diyebiliriz.

Dünyanın İnanılmaz 10 Batığı yazısı için tıklayınız.

Dünyadaki En Eski Yapılar

  • Ġgantija / Malta

M.Ö. 3700 yıllarına ait yapı aslında megalitik bir tapınak kompleksi. Ġgantija tapınakları, Malta’daki bir dizi megalitik tapınaktan en eski olanı. Tarihi olarak bakarsanız da bu tapınaklar, Mısır piramitlerinden bile daha eski. Diğer benzer yapılarla birlikte, bunlar bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiş.

  • West Kennet Long Barrow / İngiltere

M.Ö. 3650 civarına ait neolitik bir mezar yeri burası. Burası için bir anıt mezarda diyebiliriz.

  • Listoghil / İrlanda

M.Ö. 3550 yıllarında inşa edilen Listoghil, County Sligo’daki Carrowmore tarih öncesi mezarlar grubundaki en büyük ve merkezi anıt olarak biliniyor. Listoghil, deniz seviyesinden yaklaşık 50 metre yükseklikte ve yaklaşık 34 metre çapında olan kompleksteki en yüksek nokta.

  • Sechin Bajo / Peru

Lima’nın 330 kilometre kuzeybatısında Andes eteklerinde bulunan ve M.Ö. 3500 yıllarına ait olan eski bir taş plaza burası. Yapı, karbon tarihlendirmesine dayanarak M.Ö. 3500 yıllarına kadar hayatta kalan en eski insan yapımı binalardan biri olarak tanınıyor.

  • La Hougue Bie / Jersey

Fransa’nın Normandiya kıyılarında, Jersey adasında bulunan yapının M.Ö. 3500 yıllarına ait olduğu düşünülüyor. 18.6 metre uzunluğunda bir geçit odası ve şapelden oluşuyor.

Dünyadaki Hayalet Kasabalar yazısı için tıklayınız.

Kaynak: 10MostToday.com

Yorum ekle