Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Dünyadaki Terk Edilmiş Şehirler Listesi | Hayalet Şehirler

Dünyadaki Terk Edilmiş Şehirler Listesi | Hayalet Şehirler

Gidip gezmeyi sevdiğimiz ülkeler, şehirler vardır. Her yanında yaşanmışlıklar, balkondan bağıran çocuklar, kapı önünde sohbet eden komşular… Orada yaşayan binlerce insan içerisinde, biz onların şehrinin keşiflerine çıkarız. Ancak her hikaye bu kadar güzel devam etmez… Artık tek bir insanın yaşamadığı, farklı hikayelerle sonları gelen, bir çok hayalet şehir vardır. Elitfukara‘da sizler için dünyadaki terk edilmiş şehirler listesini hazırlayarak sizleri bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor.

Pripyat, Çernobil, Ukrayna

26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’da Kiev’in 130 km kuzeyinde bulunan Pripyat kentinde insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden biri gerçekleşti. Çernobil Nükleer Santrali’nde 4 numaralı reaktörde test yapılırken yanlış kararlar sonucu çekirdek kazara patladı ve gelmiş geçmiş en büyük nükleer kazalardan biri gerçekleşti.  Çekirdekte çıkan ve söndürülemeyen yangın atmosfere yükseldi ve Türkiye dahil bir çok çevre ülkeleri etkiledi. O süreçte tüm Pripyat kenti tahliye edildi.  O gün bugündür Pripyat, tam bir ölü şehir… Hala daha yataklarda renkleri gitmiş tozlanmış çarşaflar, kırılmış oyuncaklar, yıkık binalar, paslanmış arabalar… Bu yürek burkan olaydan sonra uzmanlar, yüzlerce yıl daha bu şehrin radyasyondan dolayı yaşama uygun olmayacağını tahmin ediyorlar.

Kiev’e gidip Çernobil’i de görmek isterseniz, direkt kendiniz gidemiyorsunuz. Düzenlenen özel turlarla gitmeniz gerekiyor. Ancak ne olursa olsun biz bu bölgeye gitmenin hala güvenli olmadığını düşünüyor ve tavsiye etmiyoruz. Yaşananları tüm ayrıntıları ile görmek isterseniz Kiev’de bulunan Çernobil Müzesi’ni ziyaret edebilir ya da oturduğunuz yerden Chernobyl dizisini izleyebilirsiniz.

Dünyanın En Yüksek 10 Gökdeleni için tıklayınız.

Oradour-sur-Glane, Haute-Vienne, Fransa

2.Dünya Savaşı döneminde birçok filme konu olan işkencelerin biri maalesef bu köyde gerçekleşmiş. 10 Haziran 1944 yılında Alman işgali altında kalan bu Fransız köyünde, içlerinde kadınlar ve çocukların da bulunduğu 642 kişi Naziler tarafından katledildi. Bu katliamdan kurtulanların anlattıklarıyla nasıl bir işkenceye maruz kaldıkları gözler önüne serildi. Acı çekerek ölmeleri için, sadece bacaklarına ateş edilmiş, artık hareket edemediklerinde ahırlara kapatılıp ateşe verilmiş. Bu kan dondurucu katliam sonrasında Fransız Cumhurbaşkanı bu yıkılan köyün ölenlerin anısına müze olarak kalmasını emretti. Etrafta paslanmış arabalar, bir kısmı yıkılmış yapılar ve boş sokakları görünce, bir de bu insanlık ayıbıyla birleşince hikayesi üzülmemek elde olmuyor.

Dünyanın En Tehlikeli 10 Volkanı için tıklayınız.

Pompei, İtalya

Pompei antik Roma döneminde zevk ve sefa içerisinde yaşantısıyla adından çokça söz ettiren bir yerdi.  Bu zevki sefa, refah seviyesi arttıkça yerini sapkınlıklara bırakıp, maalesef sokak ortasında kral istediği herkese cinsiyet fark etmeden tecavüz edebilir hale geldi. Pompei’nin yakınlarında bulunan Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu ise küller altında kalıp tüm insanlar ve hayvanlar yanarak yaşamını yitirdi. Yaklaşık olarak 1700 yıl kadar varlığından haberdar olunmayan şehir, 1748 yılında yapılan kazılar sonucu tesadüfen bulundu.

Pompei’ye geldiğinizde taşlaşmış insan ve hayvan figürlerinin yanı sıra, sapkınlıklarının duvarlara resmedilmiş hallerini, 2 yıl süren restorasyon işlemleri sonunda açılan Pompei’nin en büyük villası olan Gizemler Villası’nı, genel evi, 5000 kişilik oldukça büyük amfi tiyatro ve daha bir çok şey görebilirsiniz. Ancak göreceklerinizin yanı sıra burada hissedecekleriniz apayrı bir duygu… Yaşanmışlıklar ve sonu faciayla biten bir şehir… Pompei öyle bir yer ki yolunuz İtalya’ya düşerse kesinlikle uğramalı ve 1 gününüzü burada geçirmelisiniz.

Dünyanın En Muhteşem 10 çölü için tıklayınız.

Kayaköy, Muğla, Türkiye

Dünyadaki terk edilmiş şehirler arasında Muğla’dan da bir yer var. Bu hayalet köy, 19. yüzyılda kurulan Rum köyüydü. Cumhuriyetin kurulduğu döneme dek oldukça aktif bir yaşantı mevcutken, 1923 yılında mübadele ile Rumlar Yunanistan’a gittiğinden köy tamamen boşalıyor. Boşalan köye Selanik’ten gelen muhacirler yerleştiriliyor. Fakat burada yaşamlarına devam edemeyip civar köylere yerleşiyorlar ve köy artık kimsenin yaşamadığı ıssız bir hal alıyor. 1957 yılında Fethiye depremiyle yıkılsa da şu anda canlı müze olarak birçok turistin akın ettiği bu köy Fethiye’ye yolunuz düşerse uğramanız gereken yerlerdendir.

Dünyanın En Güzel 10 Şelalesi için tıklayınız.

Angkor Wat, Kamboçya

Dünya’nın en büyük tapınağı olan Angkor Wat (Şehir Tapınağı), birçok kişinin gidip görmek istediği yerlerdendir. 9. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar aktif bir yaşam mevcutken, Kmer Krallığı başkentinin taşınmasından sonra maalesef terk ediliyor. Terkedildiği için etrafını yabani otlar sararken minik bir orman görüntüsünü alıyor. 20. yüzyılda etrafını saran bu otlar temizlenerek, güzelleştirilen tapınak, sonrasında turistlere ziyarete açılıyor. Tapınağın hala bu kadar iyi korunuyor olması ve tarihi, görkemli yapısıyla turist akınına uğrayan hayalet şehirlerden biridir.

Dünyanın İnanılmaz 10 Batığı yazısı için tıklayınız.

Yorum ekle