Yolcu360 Blog
dünya-kupasi-8
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Yaşam > 2022 Dünya Kupası ve Katar’a Özel Kurallar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2022 Dünya Kupası ve Katar’a Özel Kurallar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2022 Dünya Kupası heyecanı başladı. Bu yıl 22’ncisi düzenlenecek olan dev turnuvanın seyircisi bol olacağa benziyor. Gelin hep birlikte bu heyecana ortak olalım. İşte 2022 Dünya Kupası ve Katar’a özel kurallar hakkında bilmeniz gerekenler!

Türkiye ve dünyanın 110 farklı ülkesinde olduğu gibi ne zaman bir araca ihtiyacınız olursa Katar’da da Yolcu360 yanınızda! 2022 Dünya Kupası’nı yerinde takip edecekseniz Katar Doha araç kiralama seçeneklerinden dilediğiniz aracı dakikalar içerisinde kiralayabilir ve Dünya Kupası’nın tadını kiralık araç konforuyla çıkarabilirsiniz!

Dünya Kupası Nerede?

Her yıl farklı ülkelerde gerçekleşen Dünya Kupası turnuvası bu yıl Katar’da düzenleniyor. Katar’da pek çok ilke şahitlik edeceğe benziyoruz. Bunlardan biri ise ilk kez Dünya Kupası’na bir Arap ülkesi ev sahipliği yapacak. Şimdiden çok ses getiren bu durum yıllarca adından söz ettireceğe benziyor. 

Dünya Kupası Ne Zaman?

Dünya Kupası geleneksel olarak her dört yılda bir düzenleniyor. Genellikle yaz aylarında düzenlenen futbol müsabakalarında bu yıl bir değişiklik mevcut. Katar’ın yüksek sıcaklığa sahip olmasından dolayı bu yıl Dünya Kupası tarihlerinde değişiklik yapıldı. Çöl sıcaklıkları göz önünde bulundurularak 21 Kasım tarihi itibari ile turnuva başlıyor. Final maçı ise 18 Aralık’ta yapılacak. 

Dünya Kupası Katar 2022

dunya-kupasi.jpg

Çölün ortasında kurulu bir ülke olarak bildiğimiz Katar, Dünya Kupası etkinlikleri için büyük yatırımlar gerçekleştirdi. Futbol karşılaşmalarının yapılması için pek çok yeni stadyum inşa ettiriyor. Bunun yanı sıra sırf final maçı için yeni bir şehir bile inşa ettirdiği biliniyor. Maçı seyretmek için ülke dışından gelecek olan konuklarına özel 100’den fazla yeni otel kazandırdı. Kupa maçları sırasında ulaşımın rahat bir şekilde gerçekleşmesi adına yeni metro hatları ve yollar yaptırdı. Katar, tüm bu hazırlıklar için yaklaşık 220 milyar dolar harcama gerçekleştirdi. Nitekim Dünya Kupası etkinlikleri ile de kendi ekonomisine 17 milyar dolarlık bir kaynak sağlayacağı biliniyor. 

2022 Dünya Kupası Maçları ve Statları

dunya-kupasi--scaled.jpg

Şehirde ulaşım sorunu yaşanmaması için tüm koşullar sağlandı. Yeni yollar, metro hatları döşendi. Ayrıca Dünya Kupası maçlarının gerçekleşeceği stadyumlar da birbirlerine yakın konumda inşa edildi. 21 Kasım tarihinde başlayacak olan maçların gerçekleşeceği stadyumları tanıyalım.

 • Al Khor Al Bayt Stadium: 60.000 kişi kapasiteli
 • Doha Stadium: 40.000 kişilik
 • Doha Al Thumama Stadium: 40.000 kişilik
 • Al Rayyan Education City Stadium: 45.350 kişilik
 • Al Rayyan Ahmad bin Ali Stadium 44.740 kişilik
 • Al Rayyan Khalifa International Stadium: 40.000 kişilik
 • Al Wakrah Al Janoub Stadium: 40 bin kişilik
 • Lusail Lusail Iconic Stadium: 80.000 kişi kapasiteye sahip. Ayrıca Lusail Iconic Stadyum’u 18 Aralık’ta gerçekleşecek olan final maçına ev sahipliği yapacak olan stadyum. 

2022 Dünya Kupası Final Maçı

21 Kasım tarihinde futbol karşılaşmalarının başlayacağı Katar’da heyecan son hızıyla devam ediyor. Son 16 turun maçları 3-6 Aralık tarihleri arasında gerçekleşirken, çeyrek final karşılaşmaları ise 9-10 Aralık’ta gerçekleşecektir. Yarı final maçları 13-14 Aralık’ta oynanacak ve son olarak final maçı 18 Aralık tarihinde gerçekleşecektir. 

2022 Dünya Kupası Katılan Ülkeler ve Gruplar

Dünyanın hemen hemen her ülkesinden temsilci bir takımın katılması bekleniyor. Arjantin, Brezilya ve Hırvatistan 2022 Dünya Kupası’na katılacak ülkelerden yalnızca birkaçı. İşte karşılaşmalara katılacak olan diğer ülkeler ve yer aldıkları gruplar:

dunya-kupasi-1.png

 • A Grubu: Katar, Hollanda, Senegal, Ekvador
 • B Grubu: İngiltere, ABD, İran, İskoçya/Galler/Ukrayna
 • C Grubu: Arjantin, Meksika, Polonya, Suudi Arabistan
 • D Grubu: Fransa, Danimarka, Tunus, Peru/ Avustralya/ Birleşik Arap Emirlikleri
 • E Grubu: İspanya, Almanya, Japonya, Kosta Rika/ Yeni Zelanda
 • F Grubu: Belçika, Hırvatistan, Fas, Kanada
 • G Grubu: Brezilya, İsviçre, Sırbistan, Kamerun
 • H Grubu: Portekiz, Uruguay, Güney Kore, Gana

Elbette kupayı kazanan takım haricinde diğer takımlar için de belirli miktarda ödüller mevcut. Dünya Kupası’nı kazanan takım 42 milyon doların sahibi olurken, ikinci olan takıma 30 milyon dolar verilecektir. Ayrıca üçüncü olan takım 27 milyon doların, dördüncü olan takım ise 25 milyon doların sahibi olacaktır. Nitekim turnuvaya katılan her takım için belirli bir bütçe ayrılmış olup, elemeleri geçen takımlarca ödülün miktarı değişiklik gösterecektir. 

Dünya Kupası’nda Seyirciler

Dört yıldır 21 Kasım’ı iple çeken pek çok seyirci var. Kimisi futbola aşık kimisi futbolun yaşattığı heyecanı seviyor. Yapılan hesaplamalara göre Dünya Kupası turnuvasını izlemek isteyen ve futbolcular ile tanışmak isteyen 1 milyondan fazla ziyaretçi olacağı tahmin ediliyor. Katar, Müslüman geleneklerine bağlı bir ülke olmasından dolayı bazı katı kurallara da sahip. Bu sebeple stadyumlarda müsabakaları seyredecek olan seyirciler gerçekleşebilecek olumsuz davranışlar ile ilgili önceden uyarıldı. Bunun yanı sıra ilginç bir karar olması ile çok konuşulan içki yasağı da Dünya Kupası kapsamında değiştirildi. Buna göre 21 yaş üzeri taraftarların stadyum içerisinde bira içmesi serbest hale getirildi. 

Katar Dünya Kupası Resmi Topu

dunya-kupasi-2-1.jpg

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası için tasarlanan resmi topu geçtiğimiz günlerde tanıtımı gerçekleştirildi. Adidas tarafından tasarlanan top “Al Rihla” ismini taşıyor. Peki Al Rihla ne anlama geliyor? Arapça’da “yolculuk” anlamına gelen “Al Rihla” kelimesi aslına bakarsanız bir yelkenliden esinlenilmiş. Arap yelkenlisinden ilham alınan Dünya Kupası topunda tıpkı yelkenlide olduğu gibi panel şeklini verebilmek için sapmayı ve doğruluğu artırıyor. Bunun için doku ve elmas kabartmalardan yararlanılıyor. Havada daha hızlı hareket eden ve tempolu bir maçın üstesinden gelebilecek sağlamlıkta bir top; Al Rihla ortaya çıkıyor. 

2022 Dünya Kupası Resmi Maskotu

dünya-kupasi-3

Tıpkı Al Rihla gibi Dünya Kupası için tasarlanan bir maskot da mevcut. Katar’ın geleneksel kıyafeti olan “kandura”dan esinlenerek tasarlanan maskota “La Eeb” ismi veriliyor. Kelime anlamı olarak ise “yetenekli, maceracı, eğlenceli ve meraklı” niteliklerini karşılıyor. Böylesine canlı bir kelime olan La Eeb’in 2022 Dünya Kupası’nda pek çok ziyaretçiye futbol sevinci aşılayacak gibi gözüküyor. 

2022 Dünya Kupası Resmi Şarkısı

“Dünya Kupası’nın da şarkısı mı olur?” demeyin. Böylesine ses getiren, dünya çapında kitlelere erişen bir turnuva elbette şarkısız olmaz. 🙂 2022 Dünya Kupası resmi şarkısı olarak belirlenen “Hayya Hayya” 1 Nisan’da dinleyici ile buluştu. İngilizce anlamı “Better Together” olan şarkıyı Katarlı sanatçılar Aisha, Davido ve Trinidad Cardona seslendiriyor. 

Dünya Kupası Biletler

22 Ocak itibari ile satışa çıkan 2022 Katar Dünya Kupası biletlerinde kategorilerine göre çeşitli fiyatlandırmalar mevcut. FIFA’nın resmi sitesinden turnuva biletlerine ulaşabilirsiniz. Açılış maçı bileti 54 dolar ile 300 dolar arasında değişkenlik gösteriyor. Final maçının biletleri ise yaklaşık 1.600 dolar civarını buluyor. Maçları evinde seyretmek isteyenler için küçük bir hatırlatma yapalım. 21 Kasım tarihi itibari ile TRT 1 ve TRT Spor’dan canlı olarak seyredebilirsiniz. 

En Çok Dünya Kupası Kazanan Ülke

Geçmişten günümüze tam 92 yıldır gerçekleşen Dünya Kupası karşılaşmaları her yıl farklı bir ilke imza atıyor. Şimdiye kadar toplamda 8 ülke Dünya Kupası’nın sahibi olmayı başardı. Tam 92 yıldır her sene turnuvaya katılan Brezilya, 5 şampiyonluk sahibi. Bu sebeple Dünya Kupası’nın en başarılı takımı olarak elbette Brezilya ön plana çıkıyor. Ardından İtalya ve Almanya 4 şampiyonluk sahibi olarak ikinci sıraya yükseliyor. Arjantin, Fransa ve Uruguay ise 2’şer şampiyonluk kazanarak Dünya Kupası tarihinde en çok galip gelenler listesinde yerini alıyor. Son olarak İngiltere ve İspanya ise 1’er kez şampiyonluk kupası kazanarak başarısını koruyor. 

Dünya Kupası’nın Unutulmaz Anları

 • Maradona, Tanrı’nın Eli

dunya-kupasi-4.jpg

Hepimizin yakından tanıdığı Arjantinli futbolcu Maradona, 1986 yılında gerçekleştirilen Dünya Kupası’nda iki önemli ana imza attı. Bunlardan biri “Tanrı’nın Eli” ismi ile bildiğimiz gol pozisyonu. İngiltere’ye karşı oynanan maçta atılan bu gol ile büyük tartışmalar başladı. Nitekim Tanrı’nın Eli adı verdiğimiz gol bu karşılaşmada sergilendi. Maradona’nın elinin değdiği iddia edilen bu gol hakem tarafından fark edilmedi. Fakat İngiliz futbolcuların tüm itirazlarına rağmen pozisyon yine de gol sayıldı. Maradona maç sonrasında verilen röportajlarda ise bu gol için Tanrı’nın Eli ifadesini kullandı. Böylece bu gol futbol tarihine altın harflerle kazındı. Maradona’nın bu golü attığı maçta giydiği forma ise açık arttırmada 9,3 milyon dolara satıldı.

 • Maradona, Yüzyılın Golü

dunya-kupasi-5.jpg

Elbette Dünya Kupası’nda pek çok tarihi ana tanıklık etmek mümkün. Bu anlardan biri de Yüzyılın Golü. Maradona’nın 60 metre top sürdükten sonra attığı bu gol futbol tarihine “Yüzyılın Golü” olarak geçti. Hem golün estetiği hem de kayda geçilen zaman dilimi ile adından hala söz ettirmeyi başarıyor. Tanrı’nın Eli golünden sadece dört dakika sonra kaydedilen bu gol Dünya Kupası tarihine adını yazdırmayı başardı. Dünyanın en çok konuşulan gollerinden ikisi de aynı maçta ve ikisi de Maradona tarafından gerçekleştirildi.

FIFA Dünya Kupası Katar Kuralları

dunya-kupasi-6.jpg

Her ne kadar sosyal medyada Katarlı kullanıcıların illegal listesi paylaşılsa da asılsız. Fakat Katar’ın ülkeye gelen yabancı turistler ve Dünya Kupası için hazırladığı resmi listedeki maddeler yürürlükte. İşte FIFA Dünya Kupası Katar kuralları:

 1. Covid-19 sebebi ile FIFA Dünya Kupası’nı izlemeye gelen 6 yaşından büyük tüm ziyaretçilerin ülkeye giriş yapabilmeleri için son 48 saat içinde alınmış negatif PCR testi yaptırmaları zorunludur.
 2. Yayınlanan Resmi Gazete’ye göre Katar’ı ziyaret etmek amacıyla gelen kişilerin 13 dolarlık sağlık sigortası ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunlu sigorta en temel acil sağlık ve tedavi durumlarını kapsamaktadır. 
 3. 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren Katar’a girmek isteyen herkesin, metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilmeleri için “Hayya Kart”a sahip olması gerekmektedir. 
 4. Katar’da 21 yaşını geçen bireylerin alkol lisansına sahip olmak koşuluyla alkol içmesine izin veriliyor. Fakat alkol lisansı geçerli olmayan mekanlarda ve toplum içerisinde alkol kullanımı katiyen yasak. 
 5. 2022 Dünya Kupası’nı seyretmek için ülkeye gelecek olan futbol hayranlarının ve turistlerin, kıyafetlerine de getirilen kurallar var. Özellikle kadın ziyaretçiler omuzlarını kapatan kıyafetler tercih etmeli. Göbeği açık bırakan ya da toplumca hoş karşılanmayan kısa  üstler ve şort tarzı kısa kıyafetler giyen bireyleri Katar’da bazı işletmeler içeri almayabilir. Tamamen işletmelerin insiyatifine bırakılan bu kural oldukça rahatsız edici gözüküyor. 
 6. Her ne kadar Katar’da sigara içmek yasal olsa da bazı toplumsal alanlarda yasaklar mevcut. Söz konusu alanlar müze, spor kulübü, alışveriş merkezi ve restoran gibi kapalı yerler. Elektronik sigara kullananlar için de kötü haberimiz var. Katar ülkesi içerisinde 2014 yılından bu yana yasa dışı kabul ediliyor. Ayrıca elektronik sigara kullanan ya da üzerinde bulunduranlara da para cezası yaptırımı uygulanıyor.

Katar Dünya Kupası Yasaklı Maddeler

2022 FIFA Dünya Kupası şimdiye kadar düzenlenen turnuvalar arasında en çok tartışılan futbol müsabakalarından biri olacağa benziyor. 21 Kasım tarihinde başlayacak olan maçlara heyecan gün geçtikçe artıyor. Katar’ın dünyaca ünlü bir organizasyona ev sahipliği yapamayacağına dair günlerce konuşuldu. FIFA oylama sonuçları belli olduğu andan itibaren Katar’ın Dünya Kupası karşılaşmaları için uygunluğu hakkındaki endişeler hep dile getirildi. Bunun yanı sıra FIFA yetkilileri yolsuzlukla dahi suçlandı. Daha sonra yolsuzluk suçlamalarının ırkçılık kaynaklı olduğu ortaya çıksa da akıllarda hep soru işareti bıraktı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi son günlerde sosyal medyada hakkında çok konuşulan yasaklar listesi var. #ReflectYourRespect (SaygınıGöster) etiketi ile paylaşılan listede yapılması yasak pek çok çağdışı madde yer alıyor. “Bu davranışları yapmaktan kaçınarak Katar halkının kültürüne ve dinine olan saygınızı gösterin.” notu düşülüyor. Buna göre listede yer alan yasaklı maddeler şöyle:

 • Alkol almak
 • Eşcinsellik
 • Edepsizlik
 • Küfür etmek
 • Dini mekanlara saygı göstermemek
 • Yüksek sesli müzik 
 • Buluşmak ( Toplum içerisinde çift olduğunuzu belli eden davranışlar sergilemek) 
 • İnsanların izni olmadan fotoğraflarını çekmek

Katar’a Dair Bazı Bilgiler

dunya-kupasi-7.jpg

 • 2021 yılında kişi başına düşen milli gelire göre Katar dünyanın en zengin dördüncü ülkesi seçilmiştir. Nitekim her geçen gün artan ekonomileri ile dünyanın güçlü ekonomileri arasında yerini almayı başarıyor. 
 • 2022 Dünya Kupası turnuvası ile ilk kez bir Orta Doğu ülkesinde Dünya Kupası organizasyonu gerçekleşmiş olacak. Resmi rakamlara göre şimdiye kadar 2 milyondan fazla maç biletinin satıldığı söyleniyor. 
 • Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan Katar, Basra Körfezi’ne yakınlığı sebebi ile önemli bir konuma sahip. Bunun yanı sıra tek kara sınırı bulunan Suudi Arabistan ile de komşu. 
 • Petrol zengini bir ülke olarak tanıdığımız Katar her yıl pek çok turisti ağırlıyor. Gezilecek yerleri ve keşfedilecek yemekleri ile burayı ziyarete gelen her turistin aklını başından alıyor. 

 

 

Yorum ekle