Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Doyran Göleti / Akdeniz’de yeni bir keşif rotası / Antalya

Doyran Göleti / Akdeniz’de yeni bir keşif rotası / Antalya

Doyran Göleti doğa gezilerini seven, tabiatla kucaklaşmak için yeni yerler arayanlar için ideal bir keşif rotası. Bu muhteşem güzelliği sizin için Instagram’ın fenomen gezgini Dogasaclikadin hesabının yazarı Rabia Saçıkara gezdi gördü ve kaleme aldı. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak Antalya‘nın bu eşsiz güzelliğini keşfetmeye ne dersiniz? 🙂

Doyran Göleti Gezi Rehberi

Doyran Göleti Antalya’nın Konyaaltı ilçesine bağlı Akdamlar Mahallesi’nde bulunur. Mahallenin eski ismi Doyuran İken zamanla halk tarafından ünlü düşmesine uğrayarak Doyran olmuştur. Burada yediğiniz her şeyin doyurduğuna inanılır. Bu yüzden piknik yapmadan gitmeyin.

Konum itibari ile DoyranAntalya‘nın batısında yer almaktadır. Mahallenin kuzeyinde Korkuteli, doğusunda Aşağıkaraman, güneyinde Çakırlar, batısında ise Saklıkent sınırları ile çevrilidir. Henüz çok fazla kişi tarafından bilinmeyen 2002-2004 yıllında inşa amacıyla kurulan bir gölettir. Doyran Çayının geçmesiyle bu gölet oluşmuştur. Yolda sağlı sollu çeşmeler de bulunmaktadır.

Üçağız Gezi Rehberi için tıklayınız.

Doyaran Göleti Nerede Ne Nasıl Gidilir?

Konyaaltı’na araçla 20 dk mesafededir. Antalya‘nın Konyaaltı ilçesinin Akdamlar Mahallesi‘ne bağlıdır. Saklıkent karayoluna doğru giderken Duraliler Mahallesi sapağına döneceksiniz. Bahtılı Mahallesi’ni geçtikten sonra Akdamlar Mahallesi‘ne geleceksiniz. Çeşmelerin olduğu yerden hemen sağa dönünce gölet karşınızda kalacak. Antalya Havalimanı‘ndan da D400 karayolundan giderseniz şehir merkezine girmeden  20 dk 18 dk‘dır. Doyrana halk otobüsü ile ulaşım sağlanamamaktadır. Uygun fiyatlı araç kiralama hizmeti veren Yolcu360‘tan Antalya Havalimanı araç kiralama seçeneklerimize göz atarak rahat rahat yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz. Antalya araç kiralama fiyatlarına bakmadan yola çıkmayın.

Doyran Göleti ‘nde Kamp

Doyran‘ın en güzel yanı neredeyse hiç insan olmamasıdır. Turkuaz renkli buz gibi suyu, yeşilliklerle kaplı dağları, oksijeni bol havası ve harika manzarası ile görülmeye değer doğa harikasıdır….

Kitap okumak, kamp yapmak, hamak veya salıncak kurup gölü doyasıya seyretmek için ideal bir yerdir. Çevresi tamamıyla ormanla çevrilidir. Gölde balık tutabilirsiniz, yürüyüş yapabilirsiniz. Gölün girişinde çok az akan bir şelalecik de bulunmakta. Burada kamp yapacaksanız çok yakındaki çeşmeyi kullanabilirsiniz.Şehrin gürültüsünden kurtulup kafa dinlemek için harika bir yerdir fakat öğlen saatleri çok sıcak olabilmekte bu yüzden ikindi saatlerini tercih ederseniz daha iyi olabilir sizin için.

Göl kenarında kamp yapıabilir mangal yakabilirsiniz ve odun probleminiz olmaz. Kamp için ideal. Yakında market benzinlik ya da herhangi bir işletme yoktur. O yüzden yiyeceğinizi içeceğinizi temel ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz iyi olacaktır. Gölete giriş için ücret ödemenize gerek yoktur.

Damlataş Mağarası gezisi için tıklayınız.

1 yorum