Yolcu360
Araç kirala ve gez

Denizli’nin saklı hazinesi: Hierapolis Antik Kenti

Her kentin bir vitrini, bir de saklı hazinesi vardır. Denizli için Hierapolis de saklı bir hazine desek yanlış olmaz. Denizli denince genelde akla Pamukkale ve meşhur horozu gelir ancak Hierapolis sizin için bu güzel şehirde keşfedilmeyi bekleyen bir cennet sunuyor. Gezgin çift Merve & Furkan bu hafta sizler için çok özel bir Hierapolis gezi rehberi hazırladı.

Denizli’de bu rotayı ıskalamayın: Hierapolis

Hierapolis Antik Kenti, Denizli’de bulunan, Pamukkale’ye komşu çok ama çok büyük aynı zamanda çok da güzel bir antik kent. Aslında burası öyle kolay anlatılabilecek bir yer değil. Antik kentin öyle büyülü bir havası var ki gezerken sizi içine alıveriyor. Devasa büyüklüğünün yanında, baktığınız her yerde geçmiş zamanlara ait yapıları ve kalıntıları görmek, onların arasında yürümek anlatılamaz, yaşanır bir şey.

Her ne kadar Hierapolis Antik Kenti’nin güzelliğini henüz buraya gelmemiş olanlara yazarak hissettiremeyecek olsak da biz yine de her yanı tarih kokan bu güzel yere gelecek olanlara önden bir hazırlık olması için kısa bir gezi rehberi hazırladık.

Baştan uyarımızı yapalım, antik kent oldukça büyük bir alana yayılmış eserlerden oluşuyor. Hakkını vererek gezebilmek için en az 2-3 saatinizi buraya ayırmanız gerekiyor. Tabii antik havuzu görünce orada yüzmek isteyeceğinizi ve hemen yanı başında bulunan Pamukkale Travertenleri’ni de hesaba katarsak siz 1 günü gözden çıkarın deriz. 🙂

Hierapolis Antik Kenti’ne Pamukkale Travertenleri tarafından çıkarsanız eğer göreceğiniz ilk yer Hierapolis Arkeoloji Müzesi olacak. Bölgeden çıkarılan birçok esere ev sahipliği yapan müzeyi, özellikle arkeolojiye ilgi duyanların fazlasıyla beğeneceği kesin.

Kleopatra Havuzu

Gezilecek yerler listesinin ikinci sırasında ise Hierapolis Antik Havuzu, bir diğer adı ile  Kleopatra Havuzu var. Biz böyle bir yerin varlığını bilmeden gitmiştik antik kente. Bu yüzden yanımızda ne mayo vardı ne de şort. Binlerce yıllık kalıntıların arasında, sıcacık termal suda yüzemediğimiz için çok üzülmüştük. O yüzden Denizli’ye gidecek herkese yanlarında mutlaka havuz malzemelerini götürmelerini tembihliyoruz. 🙂

Neden biliyor musunuz? Çünkü antik havuz, 36 derece sıcaklığındaki suyu, tertemiz oluşu ve hikayesi ile sizi adeta içine çağırıyor. Yüzyıllar önce meydana gelen bir deprem sonucunda şehrin ortasında büyük bir çukur açılması ve bölgede varlığı bilinen termal suların da buraya dolması sonucu oluşan bu havuzun ününü Mısır Kralçesi Kleopatra bile duymuş ve zaten az güzelmiş gibi biraz daha güzelleşmek amacıyla kalkıp antik havuza gelmiş. Bu yüzdendir ki buranın diğer adı Kleopatra Havuzu olmuş.

Antik kent sütunlarının arasında yer alan bol şifalı bu havuz bir daha kolay kolay göremeyeceğiniz türden. O yüzden gitmişken tadını çıkarın.

Hierapolis Antik Kenti içerisinde görülmesi gereken önemli noktalardan bir diğeri, şehrin büyüklüğüne yakışacak büyüklükteki antik tiyatro. Devasa yapısıyla dikkat çeken ve içerisinde harika fotoğraflar yakalayabileceğiniz Hierapolis Antik Tiyatro’ya uğramadan sakın ha antik kentten çıkmayın.

Buraya yazmakla bitiremeyeceğimiz o kadar çok tarihi eser var ki Hireapolis’te. Gezmeye bir başlıyorsunuz ve hepsi sırasıyla sizi ağırlıyor.

St. Philippe Martyrion Kilisesi, Apollon Tapınağı, caddeler, kapılar, hamamlar ve daha birçok tarihi eser.

Hierapolis’e nasıl gidilir?

Antik Kent ve Pamukkale Travertenlerini görmek isteyenler için ilk durak Denizli. Sonrasında şehir merkezinden yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan Pamukkale ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Bunun için de tabelaları takip etmeniz yeterli. Bu yolculuğa çıkmadan önce Yolcu360’ın cazip fiyatlı Denizli kiralık araç seçeneklerine göz atmanızda fayda var.

İstanbul’dan arabayla kaç saat ? — Yaklaşık 7.5 saat

Ankara’dan arabayla kaç saat ? —   Yaklaşık 6.5 saat

İzmir’den arabayla kaç saat ?   —-   Yaklaşık 3.5 saat

Eğer uçak ile geliyorsanız Denizli Havaalanında indikten sonra Pamukkale’ye kadar yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşabiliyorsunuz. Yazarlarımızın detaylı gezi rehberine Hierapolis Antik Kenti gezi rehberinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Kilis Gezi Rehberi

Yolcu 360

Gölyazı : Herkesin bir gün mutlaka gitmek istediği yer / Bursa

Yolcu 360

Çocuklarla Gezilecek Harika Bir Yer: İzmir Karşıyaka Çocuk Müzesi

Yolcu 360

Yorum Bırak