Yolcu360
Araç kirala ve gez

Denizli Gezi Rehberi

Denizli’de gezilecek yerler nereleri, Deniz’lide ne yenir, Denizli tatili planı nasıl yapılmalı…

Türkiye’nin en kalabalık yirmi birinci şehri olan Denizli’nin nüfusu yaklaşık 1.000.000. Şehir, ülkenin günebatısında, Ege Bölgesi’ninse güneydoğusunda.  Denizli tekstil sektörü, Denizli’ye has Denizli Horozu ve Pamukkale ile meşhur. Ayrıca Denizli mutfağı gerçekten çok özel lezzetlere sahip. Biz de Denizli’ye yolu düşenler için keyifli bir Denizli gezi rehberi yaptık. İşte detaylar…

Denizli Hakkında Bilgiler

Denizli, tarihi Milattan Önce 250’li yıllara değin uzanan, çok uzun zamandan beri insanlara yuva olmuş bir şehir. Eskiden ismi “Ladik” olan şehir, daha sonra “Tunguzlu” olmuş ve günümüzdeki ismini Osmanlı döneminde almış. Denizli, antik kentleri, tarihi yapıları ve coğrafya koşullarının bizlere hediyesi Pamukkale’si ile gezilecek keyifli bir bölge.

Denizli’de Gezilecek Yerler

Öncelikle, şehrin simgesi haline gelmiş eşsiz bir coğrafya harikası olan Pamukkale, Denizli’ye gidildiğinde ilk uğrak yerlerinden biri  olmalı.Unesco Dünya Kültürel Miras Listesi’nde de yer alan Pamukkale, yaklaşık olarak yılda 2.000.000 yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Bu nadide alan 2700 metre uzunluğunda olup 160 metre yüksekliğindedir.

Sonrasında, yine Pamukkale civarında bulunan Hierapolis Antik Kenti ve Laodikeia Antik Kenti kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Hierapolis’in M.Ö. 2. yüzyılda  2. Eumenes tarafından kurulduğu ve efsanevi kişilik Hiera’nın ismine istinaden Hiera’nın Şehri manasında Hierapolis olarak adlandırıldığı biliniyor. Şehirde antik bir hamam ve kapasitesi 9000 kişilik olan bir tiyatro bulunmaktadır. Bununla beraber Laodikeia ise, bazı kaynaklar M.Ö. 3. yüzyılda dese de, M.Ö. 1. yüzyılda kurulmuştur. Şehirde 20.000 kişilik dev bir büyük tiyatro alanı ile 15.000 kişilik küçük tiyatro alanının yanı sıra stadyum, gimnazyum, anıtsal bir çeşme, meclis binası ve tapınak bulunmaktadır. Ayrıca antik kentlerle arası iyi olanlar için şehir tam bir cennet diyebiliriz. Çünkü bu bahsettiğimiz iki antik kentin yanında, Anaua, Tripolis, Tabea, Colossae, Eumenea, Herakleia Salbace, Dionysopolis, Sebastopolis, Trapezopolis, Attuda, Apollonia Antik Kentleri olmak üzere on bir antik kent bulunmakta.

Ek olarak, M.Ö. 2. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen ve bir Anadolu tanrısı olan Apollon’a atfen kurulmuş olup 1887’de keşfedilen Apollon Lermenos Tapınağı ve Beycesultan Höyüğü de görülmeye değerdir.

Son olarak, Atatürk ve Etnografya Müzesi, Pamukkale Arkeoloji Müzesi ve Folklorik Bez Bebek Müzesi gezilmesi gerekenler arasındadır.

 

Denizli’de Ne Yenir?

Denizli yemekleriDenizli’de yemekten söz etmeye geldiğimiz zaman, öncelikle, Denizli’nin kendine has lezzetlerinden olan Denizli kebabını önermekle başlamak durumundayız. Ardından Denizli usulü tarhana çorbasını, keşkeki, arabaşını ve yen böreğini tatmadan Denizli ziyaretinizi tamamlamanızı tavsiye etmeyiz. Bunların yanında, 1934’ten bu yana Denizli’nin en ünlü tatlarından biri olan Zafer Gazozu’nu da unutmayalım. Talas ve çevresinde meşhur olan kızarmış sebzelerin yağlı ekmek parçaları üzerine dizildikten sonra bol sarımsaklı yoğurt ve salçalı sosla sunulduğu yemek de çok lezzetlidir. Denizli’nin ilçelerindeki esnaf lokantalarında kelle gibi et menüleri de çok yaygındır.

Denizli’nin Nesi Meşhur?

Denizli her şeyden önce dünyada tek olan Pamukkale’si ile meşhur. Ayrıca, Denizli horozu gibi artık şehrin maskotu haline gelmiş bir öğe ve tarihi dokusu sayesinde bünyesinde barınan pek çok antik kent ile tanınmakta.

Denizli ve Ulaşım

Denizli’ye karayolu ve demiryolu ile ulaşılabileceği gibi, kente 65 kilometre uzaklıktaki Çardak Havalimanı sayesinde havayolu ile de ulaşılabilmekte.

 

İlgili Yazılar

Pamukkale gezi rehberi / Türkiye’nin beyaz gelinciği / Denizli

Yolcu 360

Antalya’nın Mavi Cenneti : Tekirova / Tekirova’da Gidilecek Yerler / Tekirova Koyları

Yolcu 360

Bodrum ‘da gezilecek en iyi yerler / Nereye gidilir ne yapılır? / Muğla

Yolcu 360

Yorum Bırak