Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Bilgi > İlginç bilgiler > Çorumlu Ünlüler

Çorumlu Ünlüler

Çorumlu sanatçı, politika adamı, devlet adamı ve bilim insanı çok. Ali Haydar Hakverdi, Mehmet Sarı, Kadri Samsunlu, Naci Bostancı, İhsan Özkes, Erol Taşcı, İsmail Beşikçi, Hadise Avcı, Canan Başkaya gibi pek çok ünlü ismin memleketi Çorum. Aslında Hititler’den beri çok ünlü insanlara evsahipliği ediyor. Tarihi dokusu çok güçlü bir şehir olan Çorum’un yerel yemekleri de denemeye değer. Hatta yakında gurme turları buraya da başlar. 

Çorumlu ünlüler kimler? Çorum’lu sanatçılar hangileri? Çorum hakkında söylenecek anlatılacak çok şey var ama bu şehri biraz da orada doğup büyümüş kişilerle tanımak gerek. Çorumlu ünlülerden bazılarını sizin için araştırdık. 

Çorumlu Ünlüler

Çorumlu ünlüleri merak mı ettiniz? Çorum’da doğmuş ünlüleri, hangi işle meşgul olduklarını? Çorum’un tarihini, turistlik yerlerini, iklimini ve daha birçok bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Çorumlu ünlülere geçmeden önce “Dünyanın Merkezi” olarak saptanan Çorum şehrini yakından tanıyalım.

Çorum Hakkında Genel Bilgiler

Çorum, Türkiye’nin Orta Karadeniz bölümünde yer alan bir şehirdir. Doğusunda Amasya, Güneyinde Yozgat, kuzeyinde ise Sinop yer almaktadır. 288 bin civarında nüfusa sahip olan Çorum’un rakımı ise 810 metredir. 13 ilçesi bulunan Çorum’un en ünlü ilçeleri Osmancık ve Mecitözü’dür. Osmancık ilçesi ününü pirincinden dolayı almıştır.

Karasal bir iklime sahip olan Çorum’un 20 km uzağından fay hattı geçmektedir. Yeşilırmak, Kızılırmak önemli akarsuları, Çorum Ovası ve Dedesli Ovası önemli ovalarındandır. Kartal Dağı’da Çorum sınırları içerisinde yer almaktadır. Sanayinin gelişemediği ilde halk geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır.

Çorum Tarihçesi

Çorum Türkiye’nin ve dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Çalışmalar ve bulgular Çorum’un tarihinin MÖ 4000 yıllara kadar gittiğini varsaymaktadır. Bilinen ilk devlet Hititlerdir. Zamanla Frigler, Kimmerler, Asurlular hakimiyet sürmüştür. Roma ve Bizans İmparatorluğu’nun da bölgede hüküm sürdüğü bilinmektedir. 1071 yılındaki Malazgirt Zaferi ile Çorum Türklere geçmiş ve Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır.

Çorum’un Gezilecek Yerleri Ve Meşhur Yiyecekleri

Çorum’un tarihi sebebiyle Çorum civarında görülmesi gereken eski uygarlıklar ve devletlerden kalan eserler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Yazılıkaya, Alacahöyük Müzesi, Çorum Müzesi, İncesu Kanyonu, Troya Tarihi Milli Park, Hattuşa Ören Yeri, Gölün Yazı Milli Parkı’dır.

Çorum’un en meşhur yiyeceği Çorum Leblebisidir. Leblebinin yanı sıra yayla çorbası, keşkek, İskilip dol ması, Sırık kebabı Çorum’da yenilebilecek diğer yemeklerdir.

Çorum Ulaşım

Ankara’ya 244, İstanbul’a 608, Samsun’a 172 km uzaklıkta yer alan Çorum şehrine ulaşım sadece karayoluyla sağlanır. Şehirde demiryolu ve havayolu bulunmamaktadır. Çorum’a havayoluyla seyahat etmek isteyen vatandaşlar en yakın havaalanına inip oradan otobüsle yolculuk yapmak zorunda kalacaktır.

Çorumlu Ünlüler

Çorum’da doğan birçok ünlü şöhretini siyasette ya da sporculukta duyurmuştur. Şehirde doğan ünlülerden birçoğu bu mesleklerle kariyer yapmıştır. Sizi daha fazla meraklandırmadan Çorum şehrinde doğmuş, şehrin havasını solumuş ünlüleri inceleyelim.

Tolgay Arslan

Tolgay Arslan aslen Çorum ilinin Çobandivan Köyü’ndendir.  1990 yılında Almanya’da dünyaya gelmiştir. Alman bir kadınla evlenen Tolgay’ın 2 tane çocuğu vardır. Çift vatandaş olan Tolgay ilk önce Alman milli takımını sonra Türk milli takımının formasını giymiştir. Ülkemizde Beşiktaş forması giyen Tolgay, Almanya’da Dortmund, Hamburg gibi önemli takımlarda top koşturmuştur.

Halil İbrahim Göker

Kendisi adını Vine platformunda duyurmuştur.  2 tane filmde de oynayan Halil İbrahim’in E-devlet soyağacı uygulamasından Çorumlu olduğu anlaşılmıştır. Kendisi 9 Eylül Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunudur.

Bilal Kısa

1983 yılında dünyaya gelmiş A milli futbolcumuzdur. Merzifon doğumlu olsa da Osmancık ilçesine kayıtlıdır. Futbol Kariyerine Çorum’un bir ilçesi olan Osmancık’ta başlamıştır. Yakaladığı başarı sayesinde Fenerbahçe altyapısına girmiştir. 2009 yılında Derya Şimsek’le evlenmiş ve baba olmuştur. Akhisar’da oynayan Bilal geçmişinde Galatasaray, İzmir Spor, Bursaspor gibi takımlarda bulunmaktadır.

Mehmet Sarı

1975 yılında Çorum’da dünyaya gelen Sarı, ün yapmış bir avukattır. Dicle Üniversitesi’nden mezun olan Sarı’nın 3 tanede çocuğu bulunmaktadır. Yüksek Lisansını Kadir Has Üniversitesi’nde yapmıştır. Fransa’da Fransızca, Amerika’da ise İngilizce dersi almıştır. Bundan dolayı çok iyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Günümüzde Uluslararası Hukukçular Birliği’nin kurucu üyeliğinin yanı sıra Fransa- Türkiye öğrenci konseyi üyesidir.

Ali Haydar Hakverdi

1979 yılında Çorum’un Alaca ilçesinde dünyaya gelen Hakverdi, CHP Ankara Milletvekili KİT komisyonu üyesidir. Marmara Üniversite’si mezunu olan Hakverdi’nin 1 tanede çocuğu vardır.

Kadri Samsunlu, Naci Bostancı, İhsan Özkes, Erol Taşcı, İsmail Beşikçi, Hadise Avcı, Canan Başkaya Çorumlu diğer ünlülerdir.

Özetle; Çorumlu sanatçı, politika adamı, devlet adamı ve bilim insanı çok. Ali Haydar Hakverdi, Mehmet Sarı, Kadri Samsunlu, Naci Bostancı, İhsan Özkes, Erol Taşcı, İsmail Beşikçi, Hadise Avcı, Canan Başkaya gibi pek çok ünlü ismin memleketi Çorum. Aslında Hititler’den beri çok ünlü insanlara evsahipliği ediyor. Tarihi dokusu çok güçlü bir şehir olan Çorum’un yerel yemekleri de denemeye değer. Hatta yakında gurme turları buraya da başlar. 

Yorum ekle