Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Cittaslow Nedir? / Türkiye’nin En Sakin Şehirleri

⏱: 7 dk

Son zamanlarda daha çok duyduğumuz Cittaslow nedir? Türkçe’ye sakin veya yavaş şehir olarak çevrilen bu kelime aslında neyi özetliyor? Yavaş şehir nedir veya sakin şehir nedir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ederek sakin şehirler listesine göz atarak en sakin şehirlere göz atabilirsiniz.

Cittaslow Nedir?

İtalyanca’dan ‘Citta’ İngilizce’den ise ‘Slow’ kelimeleri alınarak oluşturulan bu yeni kavram aslında uzun zamandır hayatımızda. Cittaslow nedir sorusunun cevabı aslında 1999 yılından bu yana faaliyet gösteren bir uluslararası belediye birliği. Türkçe’ye sakin şehir / yavaş şehir olarak çevrilen Cittaslow aynı zamanda da yavaş yaşam ile ilgili bir felsefeye dayanıyor. Şehirleşme ile hayatımız tüketmeye dayalı bir biçimde hız kazandı. Yaşamın bu denli hız kazanmasına karşın daha sakin yaşamayı ve yaşamdan zevk almayı temel alan bir görüş. Cittaslow şehirleri içinde yer almak için de bu görüşe uymak şart. Sakin şehir olabilmek için sessiz şehir gibi özellikler de aranıyor.

Sakin Şehir Nedir?

Yavaş şehir anlamına gelen Cittaslow şehirleri arasında yer alabilmek için birçok değerlendirme var. Bunların içinde; şehrin altyapısından turizmine, esnafından sosyal uyumuna kadar uygunluk gerektiren detaylar yer alıyor. Peki yavaş şehir nedir? Cittaslow birliğine göre sakin şehir olmak için aranan şartlar neler? Bir şehrin sakin şehir veya yavaş şehir olarak birliğe katılabilmesi için çevresinin uygun olması gerekli. Şehrin altyapısı düzgün, kentsel yaşamı da düzenli olmalı. Tarım ve turizm gibi özelliklerinin yanı sıra misafirperverlik ve sosyal uyum da aranıyor. Hem kendi kendine yetebilen hem de tüketim ve yaşam hızını koruyan bir şehir sakin şehir olarak anılabiliyor.

Türkiye’nin En Sakin Şehirleri

1999 yılından bu yana günümüzde 30 ülkenin yer aldığı yavaş şehir hareketinde elbette ülkemizden de şehirler katılmış. Ege, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu gibi bölgelerden şehirlerimiz sakin şehir olarak Cittaslow şehirleri arasında yerini almış. Yavaş gıda hareketi ile de etkileşimde olan bu görüşe uyan çok sayıda şehrimiz var. 2020 Türkiye en sakin şehirler listesi sayısı 17’ye yükselmiş durumda. Türkiye’nin yavaş şehir listesine bir göz atalım: Köyceğiz, bitlis ahlat

 • Seferihisar / İzmir

İzmir Seferihisar Cittaslow hareketinin yani yavaş şehir/sakin şehir hareketine ülkemizden katılan ilk şehir. İzmir Seferihisar kaç km sorusunun cevabı ise 45 km. Seferihisar’ın sakin şehir olması ise tesadüf değil. Zira Seferihisar’ın tarihi dokusu, dar ve şirin sokakları, metrelerce uzanan tertemiz sahilleri ve koylarıyla huzur vadediyor. Bunun yanı sıra balıkçılık yapıldığından taptaze deniz ürünleri bulmak mümkün. Yine Sığacık pazarında organik birbirinden lezzetli ürün de yer alıyor. Hem geleneksel üretim biçimlerini uygulaması hem de çevre güzellikleri ile en sakin şehir listesinde olmayı fazlasıyla hakediyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatlarına bakarak buraya bir gezi planı yapabilirsiniz.

Seferihisar Gezi Rehberi için tıklayın

 • Akyaka / Muğla

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olan Akyaka, Marmaris ile Muğla’nın arasında yer alıyor. Sık çam ormanları, boylu boyunca uzanan masmavi denize kıyısı ile tatilcilerin de vazgeçilmesi. Azmak Çayı’nın manzarasının verdiği sakinlik ve huzur, şirin kıyı restoranları ile adeta dinlendirici bir yer. Bu sebeple sakin şehir listesinde yer alması hiç tesadüf değil. Marmaris’e 30 kilometre, Muğla’ya 17 kilometre uzaklıkta yer alan belde, Gökova Körfezi’nin doğu ucunda bulunuyor. Akyaka’ya Yolcu360’tan bir araç kiralayıp İstanbul’dan yaklaşık 10 saatte ulaşabilirsiniz. Bu sebeple İstanbul araç kiralama fiyatlarına bakmakta fayda var. Ankara’dan da 9 saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. Ankara araç kiralama yaparak gidebilirsiniz. Muğla Dalaman Havalimanı araç kiralama yaptığınız takdirde kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Akyaka Gezi Rehberi için tıklayın

 

 • Eğirdir / Isparta

Isparta il merkezine yaklaşık 46 kilometre mesafede bulunan Eğirdir ilçesinde birbirinden huzurlu gezi noktası yer alıyor. Bunların başında huzuru ile cezbeden Eğirdir Gölü’nün yanı sıra tertemiz plajlar da yer alıyor. Altınkum Plajı, Bedre Plajı, Halk Plajı gibi tertemiz yerleri ile yaz mevsiminde oldukça tercih edilen bir şehir. Burayı ziyaret edecekler Yolcu360 ile Antalya araç kiralama seçeneklerine göz atabilirler. Ankara yönünden gelecekler için Ankara araç kiralama da bir seçenek.

Isparta Eğirdir Gezi Rehberi için tıklayın

 • Perşembe / Ordu

Türkiye’nin en yeşil yeri olan Karadeniz Bölgesi’nin en yaşanılası şehirlerinden biri olan Ordu.Yavaş şehir kapsamında düşünülmeden geçilemeyecek olan bu şehir tertipli düzenli yapısıyla, güzel sahili ve modern yapısıyla da Cittaslow birliğine katılanlardan. Özellikle Perşembe Yaylası yeşilin her tonunu sunarken nadide manzaralar sunar. Giresun-Ordu havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Peşembe Yaylası / Ordu Gezi Rehberi için tıklayın

 • Halfeti / Şanlıurfa

Şüphesiz Türkiye’nin Hasankeyf ile birlikte sular altında kalan en güzel noktalarından biri. Ancak hikayelerde rastlayabileceğiniz kadar mistik olan bu topraklar da yavaş şehir kapsamında birliğe katılanlardan. Siyah gülün yetiştiği bu nadide şehir mutlaka gezilip görülmeli. Uçak ile gelmeyi tercih ederseniz de seçenekler yine aynı. Öncelikle Antep’e ya da Urfa’ya uçacak, oradan da araç kiralayarak Halfeti’ye ulaşacaksınız. Bu yüzden Gaziantep havalimanı araç kiralama ya da Şanlıurfa havalimanı araç kiralama en mantıklı seçenekler.

Halfeti / Şanlıurfa Gezi Rehberi için tıklayın

 • Gökçeada / Çanakkale

Sakin şehirler listesinde görmezsek olmaz diyeceğimiz şehir elbette Çanakkale. Kuzey Ege’nin incisi olan ve Çanakkale’de yer alan Gökçeada, köyleri, plajları, doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile 7’den 70’e herkesi kendisine hayran bırakır. Gökçeada yani diğer adıyla İmroz, keçileri ve bakir doğasıyla huzurlu bir tatil arayanlar için ideal bir seyahat rotası. Çanakkale araç kiralama seçenekleri ile Gökçeada gezi rehberi için gideceğiniz yerleri rahat ve kolay bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Gökçeada Gezi Rehberi için tıklayın

 • Ahlat / Bitlis

Cittaslow birliğine katılan bir diğer şehrimiz ise Doğu Anadolu Bölgesi‘nden. Van Gölü‘nün batısında yer alan Bitlis, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Tarihi alanları ve mistik dokusu ile özellikle tarihe merakı olanlar için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ahlat’ı görmek isteyenler ve bu şehrin tarihi sessizliğini merak edenlerin İstanbul Ahlat arası kaç km? diye merak edenler için İstanbul en ucuz araç kiralama seçenekleri ile 17 saat 52 dakika.

Ahlat Bitlis Gezilecek Yerler için tıklayın

 • Vize / Kırklareli

Sakin şehir unvanını kazanan şehirlerden Kırklareli Vize’de her sene Vize Tarih ve Kültür Festivali düzenleniyor. Ihlamur ağaçlarından yayılan mis gibi ıhlamur kokusu, organik yetişen meyve ve sebzeleri asırlık çınarları ile Cittaslow yavaş şehir birliğine katılmayı hakedenlerden. İstanbul Kırklareli arası mesafe yaklaşık olarak 213 km. İstanbul Sabiha Gökçen havalimanı araç kiralama veya direkt merkez ilçelerden İstanbul araç kiralama yapabilirsiniz. Edirne araç kiralama yaparak 1 saatte ulaşabilir, Tekirdağ Çorlu araç kiralama veya direkt şehir merkezinden Tekirdağ araç kiralama yaparak da Kırklareli gezilecek yerleri keşfedebilirsiniz.

Kırklareli Gezilecek Yerler için tıklayın

 • Göynük / Bolu

Bolu’ya bağlı bir ilçe olan Göynük, bu özellikleriyle, hafta sonu kaçamağı yapmak, şehirden uzaklaşmak isteyip de günü birlik gidilebilecek bir yer arayışına girenler için harika bir rota. İlçeye girer girmez insanın dört bir tarafını kaplayan sakinlik, koşturmadan uzak, kargaşanın olmadığı bir zaman dilimi ile birleşince, karmaşadan yorulmuş, şehirden bıkmış bünyelere ilaç gibi geliyor burası. Yani Göynük, geçtiğimiz yıllarda aldığı cittaslow (sakin şehir) unvanının hakkını fazlasıyla veren harika bir destinasyon. Göynük İstanbul’a 236 Ankara’ya ise 292 kilometre mesafede bulunuyor. Yani iki büyük şehrin tam ortasında yer alıyor desek yanlış olmaz. Navigasyonu kurup, tertemiz otobandan kolayca ulaşabilirsiniz buraya. Yolculuğunuz İstanbul’dan yaklaşık 3 saat, Ankara’dan ise yaklaşık 3.5 saat sürecektir. Yolcu360‘tan bir araç kiralamak sizin için en mantıklı ulaşım yolu olacaktır. İstanbul araç kiralama ve Ankara araç kiralama fiyatlarına bakmadan yola çıkmayın.

Bolu Göynük Gezi Rehberi için tıklayın

 • Taraklı / Sakarya

Cittaslow yani Sakin Kentler listesinde de yer alan bir diğer şehir ise Sakarya. Sakarya’nın Taraklı ilçesi İstanbul’a oldukça yakın bir yer. Tarihi dokusunu neredeyse hiç kaybetmemiş olan bu küçük kasabayı gezerken, tarih içerisinde 100-150 yıl geriye gitmiş gibi hissediyorsunuz kendinizi.  Cumbalı tarihi evleri, muhteşem doğal güzellikleri ve lezzetli yemekleri ile öne çıkıyor. Özellikle Taraklı mutfağı Taraklı’da ne yenir sorusuna birbirinden lezzetli cevaplar veriyor.

Sakarya Gezilecek yerler için tıklayın

 • Gerze / Sinop

Karadeniz Bölgesi’nin orta bölümünde yer alan Sinop, Boztepe Burnu üzerine kurulmuştur. Karadeniz’in en uç noktasında bulunan Sinop, şehir merkezinden denize girilebilecek nadir yerlerdendir. Başta Merkez, Boyabat, Ayancık, Gerze, Türkeli, Durağan, Dikmen, Erfelek ve Saraydüzü olmak üzere 9 adet ilçesi bulunur. Bunlardan Gerze yavaş şehir unvanını alanlardan. Aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin mutlu şehri olarak gösterilen Sinop mutlaka ziyaret edilmeli.  İstanbul Sinop arası 687 kmAnkara Sinop arası 412 kmİzmir Sinop arası 1032 km uzaklıktadır. Daha kısa ulaşım olan hava yolunu tercih etmek isterseniz İstanbul’dan aktarmasız olarak Sinop Havalimanı’na gidebilirsiniz. Sinop Havalimanı araç kiralama veya Sinop merkez araç kiralama yaparak ulaşabilirsiniz.

Sinop’ta Görülecek Yerler için tıklayın

 • Mudurnu / Bolu

Anadolu’nun dört bir yanına gizlenmiş, öylece keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerden biri Mudurnu. Bolu’ya bağlı, sakin mi sakin, şirin mi şirin bir yaşam alanı burası. Mudurnu, içinde mutlu mesut yaşayan yerleşik halkın dışında kendisini görmeye gelen birçok yerli ve yabancı turisti de ağırlıyor. Bu huzuru Cittaslow birliği tarafından da gözden kaçırılmamış ve en sakin şehirler listesine girmiş.Mudurnu İstanbul’a 242 Ankara’ya ise 246 kilometre mesafede bulunuyor. Yani iki büyük şehire de oldukça yakın. Yollar oldukça güzel. Navigasyonu kurduktan sonra kolayca ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz hem İstanbul’dan hem de Ankara’dan yaklaşık 3 saat sürecektir.  Yolcu360‘tan bir araç kiralamak sizin için en mantıklı ulaşım yolu olacaktır. İstanbul araç kiralama ve Ankara araç kiralama fiyatlarına bakabilirsiniz.

Bolu Mudurnu Gezi Rehberi için tıklayın

 • Şavşat / Artvin

Artvin’in sessiz sakinliği ile ün yapmış Şavşat ilçesi… Öyle ki Şavşat’ın güvenliği ve huzuru tescillenmiş. Artvin’in Şavşat ilçesi de bir Cittaslow yani sakın şehir bölgesidir. Temizliği insanların güler yüzlülüğü yardımsever oluşu hemen fark ediyor. Şavşat Artvin’e 70 Ardahan’a 45 kilometre mesafede bulunuyor. Eğer Hopa Borçka Artvin güzergahından gidecekseniz bu yolculuğu asla unutmayacağınızı söyleyebilirim. Dilerseniz Yolcu360‘tan Artvin araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Hopa üzerinden gidecekseniz Artvin Hopa araç kiralama fiyatlarına da göz atabilirsiniz…

Şavşat Gezi Rehberi için tıklayın

Şavşat’ın Cennet Köşesi Karagöl Gezisi için tıklayın

Türkiye’deki yavaş şehir listesine katılan diğer yerler ve tarihleri ise:

 1. Yalvaç, Isparta: 2012 yılından bu yana Cittaslow birliğine üye.
 2. Yenipazar, Aydın: 2011 yılındandan bu yana Cittaslow birliğine üye.
 3. Uzundere, Erzurum: 2016 yılından bu yana Cittaslow birliğine üye.

İlgili Yazılar

İstanbul’daki En İyi Vegan Restoranlar: Leziz ve Sağlıklı!

Felat Delibalta

Hevsel Bahçeleri Hakkında Her Şey

Felat Delibalta

Kız Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir: Kız Kulesi’nin Tarihi ve Hikayeleri

Yolcu 360

Yorum Bırak