Yolcu360
Gezi Rehberleri

Çıldır Gölü / Çıldır Gölü’nde Ne Yapılır? | Ardahan

⏱: 3 dk

Kış kapıdayken kışın gezilecek yerler arasında en güzel noktalardan biri olabilecek Çıldır Gölü hakkında bilgi almak ister misiniz? Doğu Anadolu bölgesinin en güzel gezi noktalarından biri olan Çıldır Gölü Aradahan Kars il sınırlarında yer alıyor. Aynı zamanda da Doğu Anadolu’nun en büyük tatlı su gölü olma özelliğine sahip. Çıldır Gölü’ne nasıl gidilir? Çıldır Gölü’nde ne yapılır? Elif Omput sizler için gezip gördü ve Çıldır Gölü ile ilgili bilgilerini bu yazısında paylaştı!

Çıldır Gölü Nerede?

Sevgili seyahat severler hazır kış yavaş yavaş beyaz örtüsünü sererken sizlerle gezginlerin kışın vazgeçilmez bir rotası olan Çıldır Gölü’nü paylaşmak istiyorum. Şimdi kar kıyafetlerinizi hazırlayıp yola koyulma zamanı uçsuz bucaksız bir beyazlığa doğru yola çıkıyoruz. Doğu Anadolu bölgemizde bulunan çıldır gölümüz Ardahan ve Kars illerinin sınırında bulunuyor. Doğu Anadolu bölgemizdeki en büyük ikinci gölümüz olur kendisi, sanırım birincisinin Van gölü olduğunu bilmeyen yoktur. Çıldır gölü gerek burada çekilen filmlerden gerekse doğu ekspresinin kazandırdığı yeni bir ivmeden dolayı popüler bir ziyaret merkezi haline geldi.


Çıldır Gölü Hakkında Bilgi

Benim sizler için yaptığım bu ziyarette henüz göl donmamıştı.  Bize ne donmuş gölden canım demeyin aslında işin aksiyonlu kısmı o zaman başlıyor. 1950 rakımda bulunan Çıldıra bakınca adeta bir denize bakıyormuş hissi uyandırıyor sizde hemencecik. Çıldır gölü Kars şehir merkezine 70, Ardahan şehir merkezine 45 kilometre mesafede bulunmaktadır. Gölün derinliği net bir şekilde bilinmemekle birlikte 50 metre civarındadır. Gölün yüzölçümü 120 km metrekare alana sahiptir. Ülkemizde bulunduğu yükseklikte bu kadar büyük olarak tamamen donan tek gölümüzdür. Kışın ortasında yakın civarda yaşayan Çıldırlılar buz kütlesini delerek bu göle has sarıbalık dedikleri sazan balığını avlarlar. Elbette bu çok kolay ve hızlı bir işlem değildir. Bu avcılığı deneyimlemek isterseniz bu konuda yardımcı oluyorlar.


Çıldır Gölü’nde Ne Yapılır?

Kışın Çıldırın vazgeçilmez kısımlarından biri ise göl üstünde yapılan Çıldır Gölü festivali ve Âşık Şenliğidir. Donan gölün üstünde kızaklara binip tur atmaksa adeta bir rüya âleminde dolanmaya benzetilir. Göl üzerinde Kafkas dansının esintileri sizi ısıtıyor. Biz bu seyahatte gölün kenarında çok tatlı şömineli Kütük Ev’de kahvaltı yaptık. Hizmet ve fiyat konusunda oldukça uygun tavsiye edebilirim. Yolculuk boyunca karla kaplı o sonsuzlukta kar üstünde ki yaban izlerini görüyorsunuz. Benim için yeryüzündeki en güzel hayvanlardan biri tilkidir. Onun ayak izlerini karda görme, hatta yolda 2 tane ile karşılaştık büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Bu seyahatte çıkmadan kendinize kırmızı bir atkı ya da kazak almanızı tavsiye ederim çünkü o sonsuz beyazlığa çok yakışıyor. Tabi hava koşullarını da dikkatte alıp hazırlıklı gelmeniz gerekmektedir.

Çıldır Gölü Ulaşım ve Nasıl Gidilir?

Kars Çıldır Gölü arası kaç km sorusunun cevabı 123 Km. yolcu360’tan uygun fiyatlı araç kiralama yaparak yaklaşık 1 saat 50 dakikada ulaşabilirsiniz. Ardahan Çıldır Gölü arası kaç km sorusunun cevabı ise 58 Km. yolcu360’dan 9 taksitle araba kiralama yapabilir ve yaklaşık olarak 54 dakika sonunda ulaşabilirsiniz.

Ardahan Gezi Rehberi için tıklayın!

Kars Gezi Rehberi için tıklayın!

İlgili Yazılar

Ağrı Gezilecek Yerler | Ağrı

Yolcu 360

Dünyanın En İlgi Çekici Yerleri | Dünyanın İnanılmaz Yerleri

Yolcu 360

Yozgat Gezilecek Yerler / Yozgat Gezi Rehberi

Yolcu 360

Yorum Bırak