Yolcu360 Blog
Camlihemsin Ayder Plato Rize Turkey Amlhemin Wallpaper
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Çamlıhemşin gezi rehberi / Konaklama ve görülecek yerler / Rize

Çamlıhemşin gezi rehberi / Konaklama ve görülecek yerler / Rize

Çamlıhemşin ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinin yeşil cenneti olarak bilinir. Rize‘de daha önce bu bölgedeki pek çok yaylayı sizlere tanıtmıştık, bu sefer de geneliyle Çamlıhemşin’i mercek altına alıyoruz. Gezgin çiftimiz Merve ve Furkan sizin için gezdi gördü ve yazdı.

Çamlıhemşin Gezi Rehberi

Rize’nin hem kendisi hem de çevresindeki güzellikleri ile en özel ilçelerinden biri olan Çamlıhemşin öyle bir yer ki, gidip de görmemek, görüp de sevmemek mümkün değil. Baktığınız her yerde yeşilin binbir tonunu gördüğünüz, doğanın bol bol tadını çıkardığınız  ve orada kaldığınız her an içinizin huzur dolduğu bir yer burası.

Yüksek dağların arasında, denize kıyısı olmayan fakat Doğu Karadeniz’in en ünlü akarsularından birini, yani Fırtına Deresi’ni koynuna saklamış bir kasaba Çamlıhemşin. Yemyeşil doğasıyla, etrafını sarmış yaylalarıyla, mis gibi havasıyla hem Rize’nin hem de burayı gören herkesin gözbebeği.

Nasıl olmasın? Ayder Yaylası’ndan Palovit Şelalesi’ne kadar bölgede gezeceğiniz birçok nokta Çamlıhemşin’de yer alıyor. Yani gideceğiniz her yol Çamlıhemşin’den geçiyor mutlaka. 🙂

Çamlıhemşin Nerede, Nasıl Gidilir?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz. Çamlıhemşin’i gezmek için özel araç kesinlikle gerekli. Yolcu360’tan altı yüksek olan bir araç kiralamanızı öneririz. Batı yönünden geliyorsanız öncelikle Rize’ye gelmeniz gerekiyor. Sonra Pazar üzerinden Ayder Yaylası tabelalarını takip ederek Çamlıhemşin’e ulaşabilirsiniz. Artvin tarafından gelenler ise Rize’ye gitmeye gerek kalmadan Ardeşen ya da Pazar ilçesi üzerinden Çamlıhemşin’e ulaşabilirler. Yolcu360‘tan bir araç kiralayarak rahatlıkla bu tabiat harikasına ulaşabilirsiniz. Rize araç kiralama ya da Trabzon Havalimanı araç kiralama seçeneklerini mutlaka değerlendirin.

Çamlıhemşin çevresinde gezilecek yerler

Bir tablodan fırlamış gibi orada öylece duran ve içinde nice güzellikleri saklayan Çamlıhemşin’i gezmeye nereden isterseniz başlayın. Çünkü ‘’en güzel yeri son göreyim, şuraya daha çok zaman ayırayım’’ gibi planlamalar yapmanıza gerek yok. Göreceğiniz her noktanın kendine has ayrı bir güzelliği var. Herbiri ayrı ayrı aşık olunası. Tabi bizim bir yerden anlatmaya başlamamız gerekiyor. 🙂

  • Ayder Yaylası

Çamlıhemşin’e bağlı olan Ayder Yaylası, Rize’de gezilecek yerler arasında hiç şüphesiz en meşhur olan rota. Fakat bize sorarsanız, diğer göreceklerinizin yanında burası size sıradan gelecek. Çünkü, önceleri havası mis gibi, kendi yemyeşil olan Ayder Yaylası ne yazık ki bölgede turizmin gelişmesinden en büyük zararı gören yerlerden biri olmuş. Sanki doğayı katletmeye yemin etmişler gibi yaylanın birçok noktasına otel inşa edilmiş. Havasının güzelliği hala kendimi korusa da Ayder Yaylası’nda tıpkı Uzungöl’de olduğu gibi bir görüntü kirliliğinin ortaya çıktığı ne yazık ki çok net bir gerçek.

Tabi güzellikleri de hiç yok değil. Mesela Ayder Yaylası’nda bize en ilginç gelen şey suların musluktan içilmesiydi. Burada musluklardan akan su doğal kaynak suyuymuş. Daha önce hiç bu kadar lezzetli bir musluk suyu içmemiştik. Nereden bilsin metropol insanı doğal kaynak suyunu. 🙂

  • Palovit Şelalesi

Çamlıhemşin’de gezilecek bir diğer rota Palovit Şelalesi. Buranın güzelliğine kelimeler yeter mi bilemiyorum. Daha önce hiç bu kadar hızlı akan bir şelale görmemiştik sanırım. Ülkemizin debisi en yüksek akarsularından biri olan Palovit Şelalesi’nin yanına kadar indiğinizde sıçrayıp havalanan sular sizi sırılsıklam yapıyor. Artık diz düşünün.

Şelalenin çevresi ise egzotik bir havada. Buranın her noktasında olduğu gibi yine yemyeşil ağaçlar ile çevrili. Palovit Şelalasri’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Resimleriniz kartpostal gibi çıkacak.

  • Zilkale

Çamlıhemşin’e yakın bir konumda bulunan Zilkale ’yi görünce hayrete düşüyor insan. Kalenin o tepeye nasıl ve ne şartlarda inşa edilebildiğine akıl sır ermiyor. Yemyeşil doğanın içinde tüm heybetiyle duran Zilkale’nin görüntüsü gerçekten muhteşem, içine girdiğinizde ise karşınızda gördüğünüz manzara harika. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir diğer nokta burası.

  • Pokut Yaylası

Hani o enfes yayla fotoğraflarının çekildiği meşhur yerler var ya işte onlardan biri Pokut Yaylası. Burası tartışmasız Rize’de görülecek en güzel yerlerden biri. Çamlıhemşin’den sonra biraz mesafe kat etmeniz gerekiyor ama göreceğiniz manzaranın buna fazlasıyla değeceğini aklınızdan çıkarmayın.

  • Çamlıhemşin’de Gezilecek Diğer Yerler

Çamlıhemşin’de bunlardan başka da görülecek çok yer var tabi ki. Şenyuva Köprüsü, Goboş Köprüsü, Sal yaylası, Çinçiva Köyü ve buralarda yer alan köy evleri bunlardan bazıları. Gerçekten her köşesi ayrı bir cennet Çamlıhemşin’in, her köşesi görülmeye fazlasıyla değer.

Bu arada, Goboş Köprüsü’ne giderseniz eğer köprünün hemen yanındaki Yolun Dibi Köy Kafesi’nde Makbule Abla’nın muhlamasını da mutlaka yiyin.

Yorum ekle