Yolcu360
İlginç bilgiler

Cadılar Bayramı Ne Zaman? | Cadılar Bayramı Neden Kutlanır? | 2020

⏱: 4 dk

Cadılar Bayramı ne zaman? Cadılar Bayramı nedir? Cadılar Bayramı niçin kutlanır? Cadılar Bayramı hangi ülkelerde kutlanıyor? Cadılar Bayramı’nda neden bal kabağı kullanılıyor? Cadılar Bayramı nereden geldi? Cadılar Bayramı ilk ne zaman kutlandı? Sizde Cadılar Bayramı hakkında bilgi almak istiyorsanız bu yazı tam sizlik. Cadılar Bayramı hakkında her şey sizler için Yolcu360 ekibi tarafından bu yazıda derlendi.

Cadılar Bayramı Ne Zaman?

2020 Cadılar Bayramı ne zaman diye merak ediyorsanız hemen belirtelim 31 Ekim’de. Peki Cadılar bayramı neden 31 Ekim’de kutlanıyor diye merak ettiniz mi? 31 Ekim tarihi bizim çok ilgimizi çekti ve araştıralım dedik. 🙂

Cadılar Bayramı Neden 31 Ekim’de Kutlanıyor?

Cadılar Bayramı’nın bilinen en eski kökeni Antik Galce Samhain Festivali’ne dayanıyor. 31 Ekim ise mevsimlerin değiştiği yılın önemli bir zamanını işaret ediyormuş. Bu sebepten Cadılar Bayramı, 31 Ekim’de kutlanılıyor. Ancak Cadılar Bayramı’nın en ilginç yanı insanlar bu tarihte bu dünya ile bir sonraki dünya arasındaki sınırın bu zamanda özellikle zayıfladığına ve onların ölülerle bağlantı kurmalarını sağladığına inanıyorlarmış. Bu inanç diğer bazı kültürler tarafından da kabul ediliyor. Örneğin; tipik olarak Ekim ayında gerçekleşen ve ölüler için dua etmeyi içeren Yahudi bayramı Yom Kippur’da benzer bir fikre sahip.

Cadılar Bayramı Tarihçesi

Samhain’in erken döneminde, Keltler çok tanrılı bir inanca sahip olduklarından ruhlarla bağlantı kurmak için birçok ritüel törene sahiplermiş. Bu kutlamalar hakkında çok fazla ayrıntı bilinmemekle birlikte, birçoğu Keltler’in hayvan derili kostümlerle ve su kabaklarını oyarak fenerlerle bu törenleri gerçekleştirdiği düşünülüyor. Zamanla, Hıristiyanlık yayıldıkça Cadılar Bayramı’nın temel gelenekleri evrimleşmeye ve modernize olmaya başlamış. Bu mistik törenlerin yerini eğlence ve oyunlar almış.

Cadılar Bayramı Kostümlerinin Tarihi ve Şeker Mi Şaka Mı Oyunu

Eskiden Cadılar Bayramı’nda pek çok kişi aziz gibi giyinip ve kapıdan kapıya şarkılar veya dizeler okurlarmış. Çocuklar ayrıca kapı kapı dolaşıp bisküvilere benzer bir ikram olan ruh kekleri isterlermiş. Ama tarihin adım adım ilerlemesi ile birlikte ruh kekleri yerini şeker mi şaka mı konseptine dönüştürmüş. 1900’lerin başında şeker mi şaka mı oyunu ABD’de popüler hale gelince günümüze kadar kendini korumuş. Kıyafetler ise dini içerikli olmaktan çıkıp daha korkunç stiller tercih edilmeye başlanmış.

Günümüzde ise Cadılar Bayramı kutlamaları, hayalet hikayeleri anlatarak, şarkı söyleyerek, evler süslenerek ve dans edilerek kutlanılıyor.

Cadılar Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanıyor?

Cadılar Bayramı hangi ülkelerde yaygın olarak kutlanıyor? Cadılar Bayramı hangi ülkelerde festival havasında kutlanıyor?

 • Meksika
 • Fransa
 • Bolivya
 • Çin
 • Japonya
 • İspanya
 • Almanya
 • İngiltere
 • İrlanda
Cadılar Bayramına Özel Evde Hazırlayabileceğiniz Yemekler / Atıştırmalıklar

Cadılar Bayramı konseptine özgü yemekleri merak ediyorsanız yazımızın bu kısmının çok hoşunuza gideceğinden eminiz. 🙂 Hadi, Cadılar Bayramı kutlamasına özgü yemeklere ve atıştırmalıklara bir bakalım.

Hayalet Keki
Kaynak: https://www.delish.com/
 • Malzemeler:

Un
3/4 c. şekersiz kakao tozu
1 çay kaşığı. karbonat
1 çay kaşığı. koşer tuzu
1 sıcak kahve
1 toz şeker
1/2 paketlenmiş kahverengi şeker
3/4 sebze yağı
1/2 ekşi krema, oda sıcaklığında

 • Üstündeki Hayaletler için

1/4 toz şeker
1/4 toz şeker
4 büyük yumurta akı
1/4 çay kaşığı. tartar kremi
1/2 çay kaşığı. saf vanilya özü

 • Kelebek figürleri için

1 tereyağı, yumuşatılmış
4 toz şeker
Bir tutam koşer tuzu
1/4 yoğun krema
1 çay kaşığı saf vanilya özü
Siyah gıda boyası

Mumya Brie
Kaynak: https://www.delish.com/

Malzemeler:

Yüzey için çok amaçlı un
1 sayfalık milföy hamuru, çözülmüş
1 Brie çarkı
1 büyük yumurta
1 yemek kaşığı. Süt
2 mini sucuk
2 dilimlenmiş siyah zeytin

Cadılar Bayramı Kahve Önerileri

Ayrıca kahve sever bir insansanız, Cadılar Bayramına özel kahve yapabilirsiniz. Hem de çok basit. Biraz balkabağı şurubu, biraz tarçınla alın size özel Cadılar Bayramı kahvesi. Dilerseniz kahvenizin üzerine kuru kafa gibi Cadılar Bayramı simgeleri de yapabilirsiniz.

Pandemi Sürecinde Cadılar Bayramı Nasıl Kutlanılır?

Biliyorsunuz tüm dünyayı sarsan bir gerçek var: Covid-19. Her ne kadar normalleşme sürecine girsek de kendi sağlığımızı ve başkalarının sağlığını korumak adına kalabalık ortamlar yaratmamalı ve o ortamların içerisine girmemeliyiz. Ama bu sizi arkadaşlarınızla Cadılar Bayramı kutlamaktan alıkoyamaz. Sanal ortamları kullanarak birçok arkadaşımızla güvenli bir şekilde Cadılar Bayramı kutlaması yapabiliriz. Nasıl mı? İnternetin nimetlerinden faydalanarak… 🙂 Hadi hep birlikte arkadaşlarımızla Cadılar Bayramı kutlaması yapabileceğimiz çevrimiçi uygulamalara ve programlara bir göz atalım.

 • Zoom 
 • Skype
 • Google Meet
 • Houseparty Uygulaması

İlgili Yazılar

Sivaslı Ünlüler

Yolcu 360

Meşhur ‘Hekimoğlu’ Türküsünün Acı Dolu Öyküsü

Yolcu 360

Araç lastikleri hakkında az bilinen gerçekler

Yolcu 360

Yorum Bırak