Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

İstanbul’un Yanı Başında Bir Cennet: Burgazada

⏱: 3 dk

Burgazada “Dalları bastı kiraz adalara gidelim bu yaz” dizelerini duyan herkesin aklından geçirdiği gezi noktalarının başında gelir. Manzarası, tabiatı ve dokusuyla İstanbul’un yanı başında bir cennet olan Burgazada’yı sizin için gezgin çiftimiz Merve ve Furkan gezdi gördü ve yazdı…

Burgazada Nerede?

İstanbul’un en güzel, en yakın kaçış noktalarından biri Burgazada. Prens adalarının üçüncüsü, gönlümüzün birincisi burası. Metropolden bunalan insanların aradığı sessizlik, orman, deniz, temiz hava Burgazada’da fazlasıyla mevcut. İhtişamlı, masalsı köşkleri de cabası. Hem de diğer adalara göre daha az kalabalık diyebiliriz. İstanbul’a gelip da adaları gezmek için rahatça ulaşım sağlamak isteyenlere öncelikle Yolcu360’tan İstanbul araç kiralama seçeneklerine bakmalarını tavsiye ediyoruz.

Burgazada sakin dedik ama tabi bu sakinliği yakalayabilmek ve keyfini sürebilmek için sabah erkenden kalkıp ilk vapurla yola düşmek gerekiyor. Bir simit, yanına da bir çay kapıp oturun vapurun ucuna. Bakın bakalım o zaman kalabalık mı ada? Kimse var mı sokaklarda? İşte bu saatler sessizliğin, huzurun dibi Burgazada’da.

İskelede inip bir bisiklet kaptıktan sonra kendinize, pedallarken yolları duyacağınız tek ses kuşların cıvıltısı olacak. Saat 3’ten sonra kalabalıklaşacak oralar, sessizlik sona erecek. İşte o zaman dönüş yoluna geçersiniz ya da biraz da kalabalıkla sefasını sürersiniz, tercih sizin. Tam mevsimi şimdi Burgazada’nın. Üşenmeyin bu hafta sonu düşün yollara. Hazırladığımız rehberle hiç zorlanmadan harika bir gün geçirebilirsiniz. İşte başlıyoruz anlatmaya. 🙂

Burgazada’ da gezilecek yerler

 Ada’da sıklıkla kullanılan 2 ulaşım aracı var; fayton ve bisiklet. Biz faytona binmiyoruz, atlara yük olmak, onlara eziyet etmek istemiyoruz. Bisiklet istediğiniz yer yerde durabildiğiniz, kullanırken vücudunuza da iyilik edip, spor yaptıran harika bir ulaşım aracı. Zaten İstanbul adaları ve bisiklet ayrılamaz bir ikili.  Dolayısı ile gezinize başlamadan önce bisiklet kiralamanız gerekiyor. O işi hallettiniz mi? Hadi o zaman gezi başlıyor.


Burgazada’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yer tabi ki yazar Sait Faik Abasıyanık Müzesi. Lise yıllarımızın yegane isimlerinden biri olan Sait Faik Abasıyanık, hikayelerinin çoğunu burada yani yaşadığı bu köşkte kaleme almış. Onun bir zamanlar ikamet ettiği adres, şimdilerde müze olarak hizmet veriyor.

Burgazada’da Görülecek Yerler

Diğer bir durak Aya Yani Kilisesi. Mimarisi ile görülmeye değer yerlerden olan bu kilise günümüzde adada yaşayan Rum halkın ibadethanesi olarak kullanılıyor. Kiliseyi de gördükten sonra pedallara yüklenip rotamızı Gönüllü ve Mehtap Sokak’a çeviriyoruz. İşte bu iki sokak adanın güzelliğine güzellik katan kısım.  Burgazada’nın meşhur köşkleri bu sokakta yer alıyor. Sağınız solunuz hayallerinizi süsleyen köşkerle dolu olacağından aman gözünüzü yoldan ayırıp da bisikletten düşmeyin. Bir taraf masalsı köşkler diğer taraf enfes bir deniz manzarası. İşte tam da bu anda mutluluk insanın içine hiç kalkmayacakmış gibi oturuveriyor.

Gönüllü Sokak’ta ilerlerken karşınıza çıkacak olan Aya Yorgi Garipi Manastırı’nı da görmeden geçmeyin.  Bu manastır yoksul halkın ihtiyaçlarını karşıladığı için ada halkı tarafından Garip Manastırı olarak da anılıyor.

Burgazada’nın diğer 2 önemli noktası da Kalpazankaya ve Madam Martha Koyu. Madam Martha Koyu kamp atıp denize girmek isteyenlerin uğrak noktası. Kalpazankaya ise bir zamanlar sahte para basılan bir yermiş ancak şimdilerde gün batımı izlemek isteyenlerin vazgeçemediği adres.

Burgazada ’da ne yenir?

Ada deyince akla ilk gelen şey balık tabi ki. Balık için en meşhur yer Barba Yani. Bizim balıkla aramız pek olmadığından tatmadık. Durun durun buranın meşhur yiyeceği sadece balık değilmiş. Ergün Pastanesi’ne gidip bir milföy tatlısı yemeden adaya geldim denilmezmiş. Bu lezzet de şiddetle tavsiyemizdir.

Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Burgazada’ya ulaşım için Kabataş, Kadıköy, Yeşilköy ve Bostancı’dan Mavi Marmara, Şehir Hatları ve İDO seferleri var. İstediğinizi tercih edebilir ve kolayca adaya ulaşabilirsiniz. Unutmayın gezecek daha çok yer ve Başka Dünyalar da Var

İlgili Yazılar

İstanbul’daki En İyi Vegan Restoranlar: Leziz ve Sağlıklı!

Felat Delibalta

Hevsel Bahçeleri Hakkında Her Şey

Felat Delibalta

Kız Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir: Kız Kulesi’nin Tarihi ve Hikayeleri

Yolcu 360

Yorum Bırak