Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Yaşam > Burcunuza göre gezi rehberi: Çayeli’nden öteye Pazar / Rize

Burcunuza göre gezi rehberi: Çayeli’nden öteye Pazar / Rize

Astrolog yazarlarımız Gizem Şeho ve Altınay Elçin‘in bu seferki rotası Rize. Keyifli bir Rize turuna ve burcunuza göre yeşillikler içerisinde bir gezi rehberi okumaya hazır olun. İşte yolu Rize’den geçecekler için burcunuza göre gezi rehberi!

Yeşile ve maviye bolca doymak için bu kez rotamızı Karadeniz’in Doğu’suna Rize’ye çeviriyoruz. Rize isminin Yunanca’dan geldiği tahmin edilip anlamının ‘’Dağ Eteği’’ olduğu çeşitli kaynaklarca belirtilmiş. Kökeni antik çağda yaşayan Tzan (Laz-Megrel) kabilelerine dayanmakta. Bir çok siyasi kimlik ve sanatçıya da ev sahipliği yapan şehrin 2015 yılı verilerine göre nüfusu 143.461 Rize’ye ulaşım ise Trabzon Havalimanı üzerinden gelecekler için gayet rahat. Bu sebeple Trabzon Havalimanı araç kiralama mantıklı bir tercih olacaktır. Rize’ye farklı bir yoldan gelecekseniz de Rize araç kiralama seçeneklerine Yolcu360’tan bakabilirsiniz.

Dağlar kıyıya paralel uzandığı için her mevsim yağış alan Rize, bu sebeple gür ve sık bitki örtüsüne sahip. Yazlar serin, kışlar daha ılıman. Yıllık nem oranı %75’in üzerinde. Yaz aylarında da  yağmura kapılarını kapatamayan bu bölge maalesef zaman zaman sel, toprak kayması ve heyelan gibi doğal afetlerle karşı karşıya kalmakta.

Rize’nin ekmek kapısı: Çay

Rize’nin ekonomik olarak öne çıktığı alan hepimizin bildiği gibi çay üretimi. Türkiye’deki çay üretiminin büyük bir bölümü burada gerçekleşmekte. Çay üretiminin dışında arıcılık da göze çarpan bir başka ekonomi kapısı. Anzer balı yörenin doğal lezzetlerinden.

Bir dönem ön planda olan balıkçılık ise eskisi kadar kazanç sağlamamakta. Yine de öne çıkan lezzetler arasında hamsi olmazsa olmaz! Lahana sarması ve  bol tereyağı ile hazırlanan muhlama’yı da unutmamak lazım tabii!

Yörenin göze çarpan bir başka özelliği Karadeniz kadınlarının vazgeçilmez aksesuarı kırmızılı-siyahlı ‘’keşan’’ isimli bezden yapılan ürünler. İlk zamanlar sadece peştemal ve başörtüsü olarak kullanılan bu bez, turizmin gelişmesi ile şal, masa örtüsü ve başka ürünlerle de çeşitlendirilmiş.

Rize müzik kültürü olarak da kendisine has özellikler barındırmakta. Bilindiği üzere kemençe ve tulum halkın yöresel müzik aletleri.

Rize’de kesinlikle yapmanız gereken 10 şey!

  1. Dalından fındık, mısır, fasülye, salatalık toplayın.
  2. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda doğaya karışın.
  3. Uçsuz bucaksız gökyüzüne uzanan yaylalara doğru yol alın. Şehrin en bilindik turizm merkezi olan Ayder yaylasında hem temiz havayı içinize çekin hem de harika fotoğraflar çekin.
  4. Ayder dışında Huser, Polevit ve Pokut da keşfedilecek yaylalardan sadece bir kaçı.
  5. Ayder’de zipline deneyimi yaşayın. Bilmeyenler için; çelik bir halatla bağlanıyorsunuz. Ayaklarınız yerden kesiliyor ve bir mesafeden bir mesafeye doğru havadan ilerliyorsunuz. Adrenalin severler için birebir!
  6. Trabzon İmparatorlu’ğu döneminden kalma Zilkale’yi ziyaret edin. En tepeye kadar çıkarak Fırtına Deresi’ni ve bu muhteşem manzarayı seyredalın.
  7. Fırtına Deresi’nde rafting turlarına katılın. Taş Köprülerin üzerinden geçin.
  8. Kız Kulesi yalnızca İstanbul’da var sanıyorsanız yanılıyorsunuz, bir de Rize’nin Pazar ilçesinde Kız Kulesi’nde güneşi batırmanın tadına varın.
  9. Ayder’den Huser’e doğru çıkarken Kuşina Cafe’de mutlaka bir mola verin. Burada 16 yaşında masmavi gözlü, misafirperver bir delikanlı karşılayacak sizi. Kendisi kışları Ankara’da liseye giderken, yazları ise anne ve babasına yardım ederek burayı işletiyor. Elektrikleri olmadığı için bazı yiyeceklerini buz gibi kaynaktan akan suyla soğutuyorlar. Yolunuz bir gün buralara düşerse mutlaka misafirleri olun. Tazecik ekmek ve mısırlarından tadın. Sıcak çaylarından yudumlayın ve bu ailenin leziz sohbetine dahil olun.
  10. Hazır yolunuz buralara kadar düşmüşken eğer bir kaç gün vaktiniz varsa Artvin – Arhavi bölgesinde otantik Karadeniz müziği sanatçısı Birol Topaloğlu’nun sahibi olduğu tasarımı özenle yapılmış Ezmoce Köy Evi’ni es geçmeyin.

Burcunuza göre gezi rehberi

Koç: Zodyağın ilk ve cesur  burcu olan Koç; tabii ki rafting ve zipline deneyimini yaşayacak. Adrenalinin doruklarına çıkıp, inmeyi unutacak! Ayağını yerden kesen ne aktivite varsa yapacaktır.

Boğa: Zodyağın ikinci ve gurme burcu olan  Boğa; yaylalarda manzarayı en iyi seyredebileceği, havayı en iyi soluyabileceği yeri bulup karadeniz kahvaltısının ve tüm yöresel lezzetlerin tadına bakacaktır. Özellikle muhlamanın tadını çıkaracak, aklı diğerlerinde kalmaması için bol bol gıda stoğu yapacaktır.

İkizler: Zodyağın üçüncü ve meraklı burcu ikizler Rize’nin tarihçesinden tutunda ekonomisine kadar köyde karşılaştığı herkese, sorular soracak. Rize hakkında tüm bilgileri toplamadan dönmeyecektir.

Yengeç: Zodayağın dördüncü ve en duygu yüklü burcu olan yengeç; Kız Kulesi’nde güneşi batırırken benden selam söyleyin bütün dostlarıma diyecek. Belki de Rize’yi dinleyecek gözleri kapalı. Neden burdayım? Neden burdayız diye düşünecek düşünecek ve derin duyguları ile Rize ile bütünleşecektir.

Aslan:  Zodyağın beşinci burcu olan Aslan; tüm güzellikleri ölümsüzleştirmek  için fotoğraf makinası elinde gezecektir.Yağmurda bile bisiklete binmekten vazgeçmeyecek. E malum o bir Aslan! Yağmur da yağsa toprak da kaysa kimse çıkamasa da elbette o her havada yaylalara çıkabilir. J

Başak: Zodyağın altıncı ve en detaycı burcu olan Başak; keşfetmeye değer ne varsa bulacaktır. Keşan bezinden yapılan her ürün özellikle ilgi alanına girecek ve satın alacaktır. Masa örtüsü onun için ayrı bir önemli olacaktır. Çünkü titiz ve düzenli olaran başağımız için sevdiklerini özel hissettirmek ayrı bir zevk!

Terazi burcu Rize’yle yetinmez…

Terazi: Zodyağın yedinci ve en uyumlu burcu olan Terazi; yolculuğa kiminle çıktıysa onu kırmadan programa uyum sağlayacak. Uyum, huzur içinde bir tatil demek Terazi demektir. Hemen örnek verelim, Artvin mi dedin? Olur … Rize’ye gelmişken oraya da geçeriz tabii! Mutlusun değil mi? Başka ne yapmak istersin? Teraziysen gamzen de vardır, gülüşün de güzeldir. Herşey de bir güzelliği vardır, yoksa da o güzelliği sağlar.

Akrep: Zodyağın sekizinci ve en derin burcu olan Akrep; Taş köprü üzerinden yürüyerek köprüye ismini kazıyanlar arasında eski sevgilisinin ismini arar mı sizce? 🙂 Bizce yanında kesin bir büyüteç vardır bile. Bulursa ne mi yapar? Muhtemelen üzerini taşla çizer! 

Yay: Zodyağın dokuzuncu ve en gezgin burcu olan Yay; Sırt çantasını alıp, tüm yaylaları gezmek isteyecek. Kulağında kulaklığı, yanında içeceği. Tek başına da tüm keşifleri yapabilir ama yanında birileri de varsa muhtemelen yorgunluktan bitap düşebilir.

Oğlak: Zodyağın onuncu ve en disiplinli burcu olan Oğlak, kesinlikle yatırım fırsatlarını araştıracaktır. Çay üretimi Türkiye’nin büyük bir bölümünü kapsıyor diye duyduysa da, ikinci getirilerini araştırmak olacaktır. Acaba o da mı bu kervana katılıp hisse yatırsa?

Kova: Zodyağın on birinci ve en yeniliklere açık burcu olan Kova; şehirde yapılan etkinlikleri ve kültürel projeleri araştıracak. Unutmadan söyleyelim. Burada her yaz bir yayla festivali düzenleniyor! Vallahi bize de bir kova söyledi J

Balık: Zodyağın onikinci ve son burcu olan, her burçtan içinde birer duygu barındıran Balık; Zilkale’nin tepesinde kendisinden geçebilir aman dikkat! Fırtına vadisine bakarak oldukça hüzünlenecek. Derin duygulara kapılacak. Aktivitelere katılmaya karar veremese bile hayal aleminde hepsini yaşayacaktır!

Yorum ekle