Yolcu360
Dünya Gezi Rehberi

Budapeşte Gezilecek Yerler | Budapeşte Turu | Macaristan

⏱: 6 dk

Macaristan’ın başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte, Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin ve Peşte’nin 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş. Ortaya da büyüleyici güzellikteki bu şehir çıkmış. 🙂 Budapeşte hem doğal güzellikleri hem de tarihi yerleri ile mutlaka gezilmesi gereken bir şehir. Bu yüzden daha önce hiç gitmediyseniz Budapeşte turu kapsamında buraları gezmek için bu yıl bir plan yapmanızı öneririz. Budapeşte nerede?, Budapeşte’ye nasıl gidilir? ve Macaristan vizesi gibi bilgilerinde yer aldığı Budapeşte gezilecek yerler için gezi yazısını Yolcu360 ekibi sizler için yazdı.

Biz bu şehirden çok keyif aldık. Umarız sizde bizim kadar eğlenir ve dolu dolu bir tatil geçirirsiniz. O zaman beklemeye ne gerek var? Tatil planı için iş başına ! 🙂

Budapeşte gezilecek yerler

 • Buda Kalesi / Budin Kalesi 

Budapeşte gezilecek yerler arasında ilk sırada mutlaka Buda kalesi yer almalı. Buda kalesi 1265 yılında inşa edilmiş. Ancak günümüzdeki görüntüsüne 1749-1769 yılları arasında yapılan çalışmalar ile kavuşmuş. Kalenin mimarisi ise Barok tarzda. Eskiden kraliyet sarayı olarak kullanılan yapı, günümüzde müze olarak hizmet vermekte. Buda kalesi geniş bir alana sahip. Bu alan içerisinde 19. yüzyıla ait ev, kilise ve diğer binalar bulunmakta.

Buda kalesi adres: Budapest, Szent György tér 2, 1014

 • Parlamento Binası

Budapeşte gezilecek yerler arasında bulunan bir diğer yapı ise Tuna Nehri kıyısında yer alan Parlamento binası. Parlamento binası 1885-1902 yılları arasında inşa edilmiş. Macaristan Ulusal Meclisi’ne hizmet veren bina, Aziz Stefan Bazilikası ile aynı yükseklikte yapılmış. Bunun nedeni ise din ve devlet işleri arasındaki dengeyi sembolize etmek. Binanın mimarisi Neo-Gotik tarzı yansıtmakta. Bununla birlikte yapıya ait süslemelerde 40 kilogram altın bulunmakta. Parlamento 18 bin metrekarelik çok geniş bir alana sahip.

Budapeşte gezilecek yerler arasındaki Parlamento binası içerisinde korint stili sütunları, yaldızlı süslemeleri, kraliyet hazinesi ve papa tarafından gönderilen haç gezilmesi gereken yerler arasında.

Budapeşte Parlamento binası adres: Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3, 1055

 • Aziz Stefan Bazilikası

Budapeşte gezilecek yerler listesinin en nadide yerlerinden biri olan Aziz Stefan Bazilikası, 1851 ve 1906 yılı arasında inşa edilmiş. İnşa süreci baya uzun sürmüş diyebiliriz. 🙂 Binanın tasarımı Jozsef Hilfd tarafından yapılmış. Bazilikanın kubbesine asansör ile çıkılabilmekte. Bina mimari olarak ise Neo-Rönesans tarzda. Budapeşte gezilecek yerler için buraya gelip de bu kubbeye çıkmamak olmazdı. Çünkü kubbeden bakıldığında sizde hayranlık uyandıracak harika bir şehir manzarası ile karşılaşıyorsunuz.

Aziz Stefan Bazilikası adres: Budapest, Szent István tér 1, 1051

Budapeşte turu

 • Zincir Köprü / Chain Bridge 

Budapeşte gezilecek yerler için yola çıkıp da bu köprüyü görmemek olmaz. Zaten bu köprüyü görmemeniz de imkansız. 🙂 Çünkü Clark Adam ve Szechenyi Istvan meydanları arasına inşa edilmiş köprü. Köprünün yapılış tarihi ise 1840-1849 yılları arası. Ancak köprü, 2. Dünya Savaşı’nda ağır hasar almış ve restorasyon çalışmaları 1949 yılına kadar sürmüş. Köprünün her iki yakasındaki girişlerde heybetli aslan heykelleri bulunmakta. Köprünün uzuluğu ise 375 metre, genişliği 16 metre.

Ünlü mühendis Clark tarafından yapılan köprünün ilginç bir hikayesi de var. Clark, yapıldığı dönemin ilk asma köprüsü olma özelliğine sahip olan köprünün kusursuz olduğunu söylemiş ve köprüde bir hatanın bulunması halinde kendisini bu köprü üzerinden Tuna Nehri’ne atacağını iddia etmiş. Köprünün açılış gününde ise bir kız çocuk aslan figürlerinin dillerinin olmadığını fark etmiş. Yani ufak kız çocuğu hatayı bulmuş. Clark ise köprüden kendini Tuna Nehri’ne atmış atmasına da köprü çok yüksek olmadığından kendisine bir şey olmamış.

 • Balıkçı Tabyası / Fisherman’s Bastion

Budapeşte gezilecek yerler listesindeki en güzel yerlerden biri de Kale tepesinde bulunan Balıkçı tabyası. 1899-1905 yılları arasında inşa edilen tabya, Neo-Gotik mimariye sahip. Tabyaya bakıldığında kaleyi andırmakta. Ancak tabyanın yapılma amacı sadece şehre estetik bir hava katmak. Öyle komplike bir yapılış amacı yok yani. 🙂

Yine de estetik amaçlı yapılırken bile buranında tarihten bir izi olsun istemişler. Bu yüzden 896 yılında Karpat Havzası’na gelen Macar kavimlerinin liderlerini yansıtan 7 kuleyi buraya eklemişler. Kulelerin balkonlarından Tuna Nehri’nin etkileyici manzarasını izleyebiliyorsunuz.

Balıkçı Tabyası adres: Budapest, Szentháromság tér, 1014

Budapeşte Yeme İçme Önerileri için tıklayınız.

Macaristan: Budapeşte gezi rehberi

 • Kahramanlar Meydanı

Budapeşte gezilecek yerler için şehre gelip, burayı görmeden giderseniz pişman olabilirsiniz. Kahramanlar meydanı, 1895’te inşa edilmiş. Macarlar’ın Avrupa’ya gelişinin 1000. yıl dönümü için yapılmış. Tüm resmi kutlamaların yapıldığı kahramanlar meydanı, şehrin en önemli yeri desek abartmış olmayız.

 • Matthias Kilisesi

Budapeşte gezilecek yerler arasındaki Matthias kilisesi ve geçmişi gerçekten büyüleyici. Kilisenin adının öncelikle 15. yüzyıl kralı Matthias’dan geldiğini hemen belirtelim. Bu kral dönemine göre modernliği ve sanat tutkunu olarak tanınmakta. Bu arada hemen belirtelim ki kilise 1255 yılında inşa edilmiş. Bir dönem kral ve kraliçe taç giydirilen kilise, bir dönem de Osmanlı tarafından camiye çevrilmiş.

Matthias kilisesi adres: Budapest, Szentháromság tér 2, 1014

Macaristan Budapeşte
 • Terör Evi Müzesi / Budapest Terror Museum

2002 yılında hizmete açılan terör evi müzesi, Nazi ve Sovyet dönemlerine dair bilgiler sunuyor. Burası neden Budapeşte gezilecek yerler arasında diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim ki bu bina gerçekten de bu dönemlerde bireylerin sorgulanmalarına, işkence görmelerine ve infazlarına şahitlik eden bir yapı. Dolayısıyla, bu müzenin her yeri tam anlamı ile gerçeklik içermekte. Bu yüzden tarihin acımasız anlarınla şahitlik eden ev, Budapeşte gezilecek yerler arasında ziyaret edilmeli.

Terör evi müzesi adres: Budapest, Andrássy út 60, 1062

 • Budapeşte Opera Binası

1884 yılında inşa edilen opera binası, mimari açıdan Neo-Rönesans ve Barok tarzda inşa edilmiş. Yapı içerisinde Mozart, Tchaikovsky ve Beethoven gibi 16 bestecinin heykelleri mevcut. Aynı zamanda opera binasının salon tavanında Yunan Mitolojisi’ne ait tanrıları tasvir eden görkemli bir fresk var.

Budapeşte opera binası adres: Budapest, Andrássy út 22, 1061

Macaristan vizesi
Turla vize almak

Türk vatandaşlarının Budapeşte gezilecek yerler için Macaristan vizesi almaları gerekmekte. Macaristan için alınan vize ise Schengen vizesi. Macaristan vize başvuruları için Türkiye’de İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurumlara, vize merkezlerine ve turizm/seyahat acentelerine  gidilmeli.

Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorusunun cevabı için yazımıza tıklayabilirsiniz.

Macaristan konsolosluğu

Macaristan Konsolosluğu, Macaristan vize çeşitlerini Macaristan’a yapılacak olan seyahatin amacına ve süresine göre temel olarak iki gruba ayırmaktadır.

Ulusal / Uzun süreli Macaristan Vizesi: Uzun süreli Macaristan vizesi Schengen vizesi değildir. 90 günü aşan ikamet hakkı tanıyan bu vize eğitim, çalışma, oturum gibi durumlarda başvurulması gereken Macaristan vizesidir.
Macaristan Schengen vizesi: Macaristan Schengen vizesi ’A’ tipi ve ’C’ tipi olarak ikiye ayrılır.

Macaristan A Tipi Schengen Havalimanı Transit Vizesi: Başka bir ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatlerinde Macaristan’dan transit olarak geçmesi gereken Macaristan vizesi tipidir. Macaristan transit vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanmamaktadır.

Macaristan C tipi Schengen vizesi: 90 güne kadar konaklamayı mümkün kılan Macaristan vizesidir. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşları pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmuyorsa Macaristan Schengen vizesine başvuru yapmak zorundadırlar. Bu vize tüm Schengen alanında geçerlidir.

Macaristan vizesi, ülkeye yapılacak seyahatin amacına bağlı olarak aşağıda belirtildiği gibi kategorilere ayrılmaktadır. Macaristan vizesi başvurusunda bulunan kişilerden yapacakları seyahatin amacına uygun evrak ibraz etmeleri talep edilmektedir. Dolayısıyla Macaristan vizesi başvurusunda bulunan kişiler gerçekleştirecekleri Macaristan seyahatinin amacına uygun Macaristan vizesi türüne başvuru yapmalıdır. Seyahat amacına göre Macaristan vizesi türleri aşağıda belirtildiği gibi kategorilere ayrılmaktadır.

 • Macaristan Turistik Vize
 • Macaristan Ticari Vize
 • Macaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi
 • Macaristan Kültürel Amaçlı Vize
 • Macaristan Erasmus Vizesi
 • Macaristan Transit Vize
 • Macaristan Resmi Amaçlı Vize
 • Macaristan Sağlık Sebepli Vize
 • Macaristan Sportif Amaçlı Vize
 • Macaristan AB Vatandaşı İle Evli Kişiler İçin Vize
 • Macaristan Şoför Vizesi
Budapeşte’ye nasıl gidilir? Budapeşte ulaşım

Budapeşte’ye Türkiye’den uçuş seferleri mevcut. Budapeşte uçak bileti alınırken Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı tercih edilmeli.

Budapeşte gezilecek yerler sonrası İstanbul‘a gelecek olan seyahat severler, İstanbul en ucuz araç kiralama seçeneklerini sunan Yolcu360 üzerinden İstanbul Havalimanı araç kiralama olanaklarından yararlanarak seyahatlerine kolayca devam edebilirler.

Budapeşte gezilecek yerler listesinin bitiminde Ankara‘ya havayolu ile gidecek olanlar, Ankara ucuz araç kiralama imkanları için Yolcu360 üzerinden Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek bir sonraki gezileri için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih edebilirler. Budapeşte gezilecek yerler için tatilini tamamlayıp, İzmir’e dönecek olan gezginler ise İzmir araç kiralama için İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakabilirler.

İlgili Yazılar

Prag Müzeleri | Prag Turu

Yolcu 360

Almanya Turu | Almanya Gezilecek Yerler

Yolcu 360

Berlin Gezilecek Yerler | Berlin Müzeleri | Almanya

Yolcu 360

Yorum Bırak