Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Bozcaada’da Kamp Nerede Yapılır? | Batık Gemi Koyu

Bozcaada’da Kamp Nerede Yapılır? | Batık Gemi Koyu

Bozcaada hakkında daha önceki yazılarımızda nerede denize girilir, nerede ne yenir, en iyi fotoğraf nerede çekilir gibi konulara değinmiştik. Bu sefer de yazarımız Elif Omput sizler için Bozcaada’da kamp nerede yapılır konulu bir gezi rehberi hazırladı. İşte Bozcaada’nın en güzel noktalarından Batık Gemi Koyu ve kamp rehberi… Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak hem Bozcaada gezilecek yerler hem de Bozcaada kamp yerleri için yola çıkmaya ne dersiniz? 🙂

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

                    

Biz 3 kız bir hafta sonu Bozcaada’ya gittik. bahar ayları doğa daha yeni uyanıyor ege de tüm zeytinliklerin altlarında kırmızı gelincikler boy vermiş, papatyalar hiç geri durur mu gelinciklerden. Balıkesir’den çıktık yola ama nasıl güzel bir yol anlatamam hele o Küçükkuyu’dan  Ezine’ye çıktıktan sonrası yolun her iki tarafın da yemyeşil uyanan tarlalar bahçeler. Siz de eğer Balıkesir tarafından yola çıkacaksanız Yolcu360’tan Balıkesir araç kiralama fiyatlarına bakmanızda fayda var.

Bozcaada Gezi Rehberi için tıklayınız.

Bozcaada’da Kamp Nerede Yapılır?

Ben size bugün Çanakkale’ye bağlı Bozcaada’dan ve Beylik Koyu’ndan (batık gemi) bahsedeceğim. Bozcaada Çanakkale’ye bağlı ülkemizdeki en büyük 3. Adadır. Nüfusu 2300 iken yazın bu sayı 5 katına çıkmaktadır. Adada birbirinden güzel koylar var, benim çok görmek istediğim Beylik Koyu’na gittik.

Deniz o kadar berraktı ki cam gibi hava daha yeni yeni ısınıyordu. Ada da rüzgardan nasibinizi alıyorsunuz size diyeyim. Bozcaada Kalesi çok görkemli. Bu görkemin yanında kalenin manzarası da hoşunuza gider. Size tavsiyem eğer elinizde imkan varsa hafta sonu adayı ziyaret etmeniz böylelikle ada severlerin arasında kaybolmazsınız.

Bozcaada’da Nerede Denize Girilir Yazısı için tıklayınız.

Bozcaada ‘da Nerede Ne Yenir?

Bir de adada en çok dikkatimi çeken şeylerden biride reçel reyonları idi öyle küçük cam kavanozlarının içinde aklınıza gelen her şeyin reçeli var. Siz de görseydiniz eminim yok artık derdiniz; düşünün domates reçeli patlıcan reçeli süt reçeli  ve dahası dahası ben denemek için birkaç tane aldım domates reçeli fantastik gerçekten ama süt reçeli lezzetli idi.

Bir de bahsetmeden geçemeyeceğim bir pastane var Çiçek pastanesi bir yer bu kadar mı güzel olur her şeyi bu kadar mı lezzetli olur.

Biz patlıcanlı börek , lavantalı dondurma, bademli kurabiye ve naneli el yapımı limonatasına bayıldık sahibi Tahir abi o kadar iyi bir insan ki böyle insanların canı cennette diyorsunuz.

Bozcaada’da Nerede Ne Yenir Yazısı için tıklayınız.

Bozcaada’da Kamp İçin İdeal Nokta: Batık Gemi Koyu

Velhasıl bu güzel adaya biz Çanakkale Geyikli limanından geldik, Çanakkale merkezden de gelmek mümkün tabi bize yakın tarafı seçtik yaz ayların da saat başı olan seferler kışın daha az oluyormuş gitmeden kontrol etmekte fayda var. Beylik Koyu ya da bugünlerde aldığı yeni ismi ile batık gemi koyu hikayesi ise şöyle 2014 yılının aralık ayının sonunda MERCY COD adlı 88 metre uzunluğunda ki kuru yük gemisi karaya oturuyor.

Kurtarma ve söküm maliyetleri sebebi ile uzun bir süre orada kalan gemi adeta koyla bütünleşiyor. Geçtiğimiz yıl geminin söküm kararının netleştiği açıklandı tabii bu da ayrı bir tartışma konusu yarattı çevreye vereceği zararlar üzerine; gemi kaldırılmadan onu görenler arasında olmaktan mutluyum.

 Çanakkale Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız. 

                                                                                            

Bozcaada turu için faydalı bilgiler

1 yorum