Yolcu360
Otomotiv Haberleri

Bosch’tan Motosikletlere Hayat Kurtaran Teknoloji

⏱: 2 dk

Otomobil haberleri için yolcu360.com/blog ekibi olarak en güncel araba haber portallarının verilerini sizlerle paylaşıyoruz. Aynı şekilde motosiklet haberleri konusunda da motosiklet tutkunlarını bilgilendirmeyi seviyoruz. O güzel sözü de hatırlayarak güvenli motosiklet sürüşü için geliştirilen yeni bir teknolojinin haberini vermek istiyoruz: motora motorcuya saygı! Bosch’tan motosikletlere hayat kurtaran teknoloji yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Bosch’tan Motosikletlere Hayat Kurtaran Teknoloji…

Kaynak: https://www.bosch-mobility-solutions.com/

Bosch teknolojik araştırma enstitüsü, motosikletler için acil çağrı sistemi kurdu. Kazalara erken müdahale amacı taşıyan teknoloji hakkında detaylar şöyle:

Bizim daha çok beyaz eşya üreticisi olarak tanıdığımız Bosch markası, aslında çok büyük bir teknoloji devi. Dünyanın farklı yerlerinde çok büyük teknoloji merkezlerine ve enstitülerine sahip. Otomotivde, uzay bilimlerine, sağlıktan ev elektroniğine kadar farklı alanlarda teknoloji yatırımları yapıyor. Şimdi de motosikletçilere yönelik bir proje ile karşımızda. 

Bosch, motosikletçiler için Help Connect sistemini geliştirdi. Bu sistem, ağ üzerinden motosikleti ve sürücüsünü sürekli kontrol ederek olası kaza anında ilgili birimlere çağrı gönderiyor. 

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Motosikletler Daha Fazla Tercih Edilecek!

Kaynak: https://www.bosch-mobility-solutions.com/

Motosikletlerin gelecek on yıl içinde çok daha fazla tercih edileceği öngörülüyor. Dünyanın en pratik ve en dinamik ulaşım aracı olmayı sürdüren motosikletler, bireysel ulaşım ve trafikte avantaj gibi konu başlıkları ile öne çıkıyor. Özellikle pandemi sürecinde böyle bireysel araçlara daha fazla yönelme gördük. Motosikletlerin otomobillere göre sunduğu avantajları kadar dezavantajları da var. Motosiklet ehliyetine sahip kişi sayısı ve motosiklet kullanmaya cesareti olanların sayısı otomobil kullananlara göre az. Diğer yandan maalesef dört tekerlek üzerinde ilerleyen ve bir kabinle çerçeveleyen otomobillere göre biraz da az can güvenliği sunuyorlar. Araştırmalar gösteriyor ki motosikletçiler için kaza anında ölüm riski, otomobil kullanıcısına göre yaklaşık 20 kat daha fazla. 

Yukarıdaki bilgilere ek olarak kaza anında en hızlı şekilde tıbbi müdahale alabilmek çok önemli. Peki, kaza anında motosiklet sürücüsü bir acil yardım kurumuna ulaşamasa bile motosikleti ulaşsa işler daha kolay olmaz mıydı?

İşte Bosch mühendisleri tam da bu noktada çözüm üretmeye odaklanıyor. Bosh kaza araştırma birimi, özel kaza senaryoları inceledi. 18 farklı çarpışma testi yaptı. MSC adı verilen denge sistemi üzerinden gelen bilgilerle sistem çalışıyor. 

Sistem, 2020 yılında Almanya’da sistem kullanılmaya başlayacak. İlerleyen dönemlerde de Avrupa genelinde kullanılıyor olacak. 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Bosch Help Connect Hakkında Basın Açıklaması

Bosch yönetim kurulu üyesi Harald Kroger’in bu yeni teknoloji hakkında yaptığı açıklama şöyle:

Motosikletlere yönelik emniyet sistemleri üzerinde çalıştık. Dijital bir sistem ile kaza anında en hızlı şekilde müdahale sağlamak üzere Bosch Help Connect sistemini kurduk ve geliştirdik. 

 

İlgili Yazılar

30 Ağustos Zafer Bayramı’na özel: İşte ulusumuzu zafere götüren arabalar

Yolcu 360

Skoda Octavia Tam 60 Yaşında!

Yolcu360

2020| Egzoz Muayene Ücreti ve Muayene Gecikme Cezası

Yolcu 360

Yorum Bırak