Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Bosch’tan Motosikletlere Ekran Teknolojisi!

Bosch’tan Motosikletlere Ekran Teknolojisi!

Otomobil haberleri ekseninde yeni teknolojiler büyük heyecan uyandırıyor. Bunlardan biri de bizim daha çok beyaz eşya teknolojileriyle tanıdığımız önemli işler yapan Bosch markasından geldi. Bosch markası, motosikletlere öyle bir ekran teknolojisi geliştirdi ki, geleceğe ışık tutacak nitelikte. Bosch’tan motosikletlere ekran teknolojisi nasıl gelin inceleyelim.

Bosch Motosikletlere Ekran Teknolojisi Geliştirdi!

Motosiklet dünyasında bir ilk sunan Bosch imzalı teknoloji kullanıma sunuldu.Bosch tarafından üretilip piyasaya sunulan yeni motosiklet ekran teknolojisi, araçların kullanıcılarına yeni ve bambaşka bir deneyim sunmayı amaçlıyor. 2020 yılının sonlarında çıkması planlanan bu ekran, BMW motosikletler ile kendini piyasaya sokmayı amaçlıyor. Dünyada bir ilk olma niteliğine sahip bu teknoloji Bosch’un motosiklet endüstrisinin geleceğine de eklediği bu sistem, pazara girmeye tamamı ile hazır durumda. 

Yeni Motosiklet Ekranı Hakkında

Bosch’tan motosikletlere ekran teknolojisi 10,25 inçlik bağımsız bir sistem, LCD tipi tek parça bir ekrana sahip. Motosikletlere entegre etmesi kolay olması için özelleştirilmiş bir tasarıma sahip. Ekran, bağlı olduğu aracın gerekli ve önemli bilgilerini aktif olarak yansıtabiliyor.  Üstelik sürücünün dikkatini istenmeyen bilgilerle dağıtmamadan yapıyor. mySpin uygulaması akıllı telefonlar ile en uygun iletişimin sağlanması için geliştirildi. Bağlanan telefon ekranından istenilen bilgi ve içerikleri de aracın ekranına sorunsuz bir biçimde iletebiliyor. Ducati ve Kawasaki markaları da mySpin eklentisini motosikletlerine sürüş uygulamaları getirme amacı ile piyasaya sürecek. 2600 motosiklet kullanıcısı ile yapılan bir anket sonucunda bu sürücülerin onda sekizlik kısmının bu uygulamayı kullanışlı bulduğu çıktısına ulaşıldı.


10,25 inçlik ekran BMW motorları ile piyasaya giriş yapacak. Üzerinde kullanıcı, gösterilmesini istediği bilgiyi yine istediği şekilde seçme şansına sahip. Bahsi geçen bu bilgilerin hepsi ekran üzerindeki bir gösterge ile kontrol edilebilecek. Akıllı telefon ile bağlandığında seçilmiş bilgileri ekrana oturacak şekilde uygun boyutlara getiren mySpin, bir yandan da ekranı ayırarak hız ve uyarılar gibi kritik bilgileri daha anlaşılır olabilecek konumlara yerleştiriyor. Bu şekilde ilgili her türlü unsura ulaşmak çok daha kolay bir hal alıyor.

Motorcular Güvende!

Motosiklet güvenlik sistemlerinin lider sağlayıcısı olan Bosch için yıllar boyunca en önemli öncelik daha güvenli yolculuk olurken firma artık daha pratik, kullanışlı ve heyecan verici bir deneyim sağlamayı da amaçlıyor. Bu durumda motosiklet, sürücüsü ve etrafındaki ortam arasındaki bağlantı fazlasıyla kritik bir rol oynuyor. Buna verilebilecek örneklerden biri de “Help Connect” adı verilen yardım bağlantısı kuran sistem. Dijital olarak başka bir acil çağrı sistemine bağlı olan bu yazılım herhangi olası bir kaza durumunda otomatik olarak ve en hızlı şekilde kurtarma servisine ulaşarak yardım isteyebiliyor.


Sürüş güvenliğini arttıran bu sistem, Bosch’un uzmanlıklarını teknoloji ile harmanlayarak ortaya koyabildiklerinin göstergesi niteliğinde bir örnek oluyor. Yine yapılan bir ankete göre sürücülerin yüzde 90’ına yakın bir bölümü yolculuklarına hazırlanırken veya yolculuk sırasında akıllı telefonlarını aktif olarak kullanıyorlar. Bosch’un oluşturduğu yazılım ve sistemlerin içinde gelen ekran ile birlikte mySpin uygulaması, daha güvenli ve konfor içeren bir yolculuk sunabilmek için teknolojiyi bu endüstriye entegre ediyor. mySpin yazılımını entegre ekran ile piyasaya getirmeyi planlayan diğer firmalardan biri Ducati ise tanıtımını 6.5 inç boyutunda ve bölünmüş ekran özelliği bulunmayan versiyonları ile yapacak.

Bosch’tan Motosikletlere Hayat Kurtaran Teknoloji

Kawasaki Ninja H2R Özellikleri ve Fiyatı

Yorum ekle