Yolcu360
Faydalı bilgiler

Black Friday 2020 | Black Friday İndirimleri

⏱: 2 dk

Black Friday nedir? Black Friday 2020 ne zaman? Kara Cuma ne demek? Black Friday ne anlama geliyor? Kara Cuma nasıl ortaya çıktı? Black Friday’e neden Kara Cuma deniyor? Kara Cuma indirimleri ne zaman başlayacak? Black Friday hangi gün başlıyor? Efsane Cuma ne kadar sürecek? Sizde 2020 Black Friday indirimleri konusunda heyecanlıysanız veya Kara Cuma hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Şahane Cuma ile ilgili tüm bilgiler Yolcu360 ekibi tarafından sizler için hazırlandı. 🙂

Black Friday Nedir?

Şükran Günü’nden sonraki gün olan ve Türkçe karşılığı ile Kara Cuma anlamına gelen Black Friday, özellikle yurt dışında yaşayan birçok kişi için Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak görülüyor. Black Friday, resmi olmasa da birçok ülkede Şükran Günü’nün ertesi günü olarak kabul edildiğinden tatile denk geliyor. Peki Black Friday veya Kara Cuma ne zaman bu kadar popüler oldu? Öyleyse hadi Black Friday’in tarihine bir göz atalım.

Black Friday Tarihi

Tarihsel olarak Black Friday, ticari kazancın hızla yükseldiği günlerin aksine ekonomik stresin arttığı günlerden ortaya çıkmış. Aslında black yani siyah ismi de bu yüzden kullanılmış. İlk Kara Cuma, Amerika’da finansçı Jay Gould ve demiryolu iş adamı James Fisk’in altın piyasasını köşeye sıkıştırmaya çalışmasının ardından 1869 yılında gerçekleşmiş. Bu durumun sonucunda finansal panik ve piyasa çöküşü yaşanmış. Öyle ki dış ticaret durmuş. Hatta buğday ve mısır hasat değerinde de %50 düşüş yaşanmış ve çiftçiler bu durumdan çok ağır bir şekilde etkilenmiş.

60 yıl sonra ise 29 Ekim 1929’da Kara Salı olarak anılan başka bir borsa çöküşü yaşanarak Amerika’da Büyük Buhran’ın başlamasına neden olmuş.

Hemen ardından yaklaşık 21 yıl sonra daha önceki kara günlere uyan bir olay daha yaşanmış. 1950’lerde fabrika yöneticileri ilk olarak Şükran Günü’nden sonraki Cuma gününü Kara Cuma olarak adlandırmışlar. Çünkü fabrika işçilerinin çoğu Şükran gününden hemen sonrasında hastayız diye patronlarını arıyorlarmış. Bu sebepten dolayı da şükran günü için olan tatil hafta sonuna kadar uzatılmış.

Ama tam olarak Black Friday kelimesinin netleşmesi 1980’leri bulmuş. İş dünyasında kar ve zararları tanımlamak için siyah ve kırmızı renkli ifadeler kullanılıyormuş. Yılın en yoğun alışveriş günlerinden biride Şükran günü sonrasında olduğu için düzenli olarak o tarihe Kara Cuma denmeye başlanmış.

Black Friday İndirimleri Ne Zaman Başlıyor?

Black Friday 2020 yılında 27 Kasım’da başlayacak. Bu tarihte birçok marka Şahane Cuma çılgınlığına katılarak %70’e varan ciddi indirimler yapıyor. Çılgın indirimlerden faydalanmak istiyorsanız, Black Friday bunun için en uygun gün.

Kabul edelim birçoğumuz eğer bütçemizi zorlayan bir şey almak istiyorsak daha uyguna alabilmek için Kara Cuma’yı bekliyoruz. 🙂

Yolcu360; black friday’e özel Efsane Yolcu İndirimi ile araç kiralamada bir ilki gerçekleştiriyor!
Efsane araç kiralama indirimi için 27 Kasım’ı bekle 😉 

Yolcu360 Araç Kiralama Kampanyaları

İlgili Yazılar

Seyahatlerinizde Covid-19’a Karşı Alabileceğiniz Tedbirler

Yolcu 360

Yeni Dönemde Havalimanlarında Alınan Virüs Önlemleri | Covid-19 Tedbirleri

Yolcu 360

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması Nedir?

Yolcu 360

Yorum Bırak