Yolcu360
Bitlils Adilcevaz Kalesi
Araç kirala ve gez

Bitlis Adilcevaz Kalesi

Bitlis Adilcevaz Kalesi hakkında bilgi arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

Bitlis Adilcevaz Kalesi

Bitlils Adilcevaz KalesiVan ve çevresi tek başına gezme sebebi. Biz, milletçe tatili sadece denize girmek ve güneşlenmek sanıyoruz. Oysa tatil, keşfetmek ve öğrenmek gibi keyifler de barındırmalı. Bir de lezzetli ürünleri yerinde tatmak. Van, bu açıdan çok özel bir şehir. Pek çok Ege, Akdeniz kentinden daha köklü ve daha eski bir tarihi var. Bozulmamış hatta el değmemiş çok fazla alanı ve geleneksel yöntemlerle tarım, hayvancılık yapılıyor olması nedeniyle ham lezzet sunan yerel ürünleri. Bizce bir fırsat bulduğunuzda özellikle çocuklarla bir kaç gün olsun Van ve çevresini keşfedin, deriz. Van’ın komşusu Bitlis’te gezilecek çok fazla şey yok ama Adilcevaz Kalesi özel bir yapı. 

Van’ın Akdamar Adası ve ada üzerindeki Akdamar Kilisesi, dünyanın en eşsiz gezi noktalarından biri. Ayrıca Türkiye’de mutlaka görülmesi gerekenler listesinde. Bir de Van’a çok yakın ama Bitlis sınırı içinde kalan Adilcevaz Kalesi var. Yeşil bağların ortasında kahverengi çorak bir tepenin zirvesindeki bu kale, Urartular’dan kalmış. Türkiye’nin Kaleleri yazı dizisinde Adilcevaz Kalesini de tanıyalım istedik. 

Adilcevaz Kalesi Hakkında

Van Gölü’nün kuzeybatı kıyısında bulunan Bitlis’e bağlı ilçe merkezinde tepede inşa edilmiş olan bu kalenin manzarası çok güzel. Taaa Urartular döneminde burada bir yerleşim yeri varmış ama defalarca kez yıkılmış ve yakılmış. Bugün kalan kalıntılar Ortaçağ’a ait. Bu kalenin tarihteki önemi biraz da Osmanlı sancağı olmasından geliyor. Şehzade eğitiminde kullanılmış yani. 

Van ve Bitlis’i Keşfedin!

Bitlils Adilcevaz KalesiVan gezisi ile Van Gölü, Akdamar Adası, Van çarşısı gibi noktaları gezebilirsiniz. Kendisi türkülere konu olmuş olan (Bitlis’te beş minare….) Bitlis Ulu Camii’ni görebilir ve geleneksel tarımdan vazgeçmeyen halkın ürettiği değerli tarım ürünlerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de iyi et nerede yenir/ elbette Doğu’da. Bitlis’te hayvancılık hala en saf haliyle yapılıyor, güvenle et yiyebilirsiniz. Bu kadar yolu gitmişken Adilcevaz Kalesi’ne de çıkın. Çocuklarınıza bundan binlerce yıl önde insanların can güvenliği için böyle tepe yerlere kaleler inşa edip içinde yaşamak zorunda kaldıklarını anlatın…

Bu arada  Van’lı ünlüler listesi de baya kabarık. Uğur Yücal, Erol Evgin, Funda Arar, İlker Kaleli falan heeeeep Van’lı.

Van Araç Kiralama Fiyatları / Bitlis Araç Kiralama Fiyatları

Van araç kiralama fiyatları ya da Bitlis araç kiralama fiyatları için en avantajlı çözümlere yolcu360.com ile ulaşabilirsiniz. yolcu360.com ile fiyatları karşılaştırabilir ve örneğin Van’da en ucuz kiralık araba hangi rent a car şirketinde ya da Bitlis’te en ucuz kiralık araba hangi rent a car şirketinde gibi arayışlarına çözüm üretebilirsiniz. 

Batı illerinde yaşayanlar için Van, Bitlis gibi şehirler çooook uzak görünebilir. Aslında yılın belirli dönemlerinde havayolu şirketleri oldukça uygun fiyatlarla bilet sunabiliyor. Bunları takip etmek ve gittiğiniz havalimanında araç kiralamak sonucunda Van gezisi ya da Bitlis gezisi planlarının gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor olmadığını görebilirsiniz. Çocuklarınıza da unutamayacakları bir kaç gün hediye etmiş olabilirsiniz. 

 

İlgili Yazılar

Yazın ayrı kışın ayrı güzel: Petran Yaylası / Rize

Yolcu 360

Konya Alaeddin Tepesi Gezi Rehberi

Yolcu 360

Baharda Evlenecekler İçin En Romantik Balayı Adresi: Kapadokya

Yolcu360

Yorum Bırak