Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Kiralık Araç Rehberi > Bireysel Araç Kiralamada Gerekli Evraklar

Bireysel Araç Kiralamada Gerekli Evraklar

Bireysel araç kiralamada gerekli evraklar nelerdir, araç kiralamak için kaç yaşında olmak gerekir, kiralık aracı arkadaşımla dönüşümlü olarak kullanabilir miyim? Araç kiralamada istenen belgeler ve aranan şartları araştırdık:

Bireysel Araç Kiralamada Gerekli Evraklar

İş yaşamında ya da aile gezilerinde, tatillerde sık kullanmaya başladığımız bir seçenek olan araç kiralama, birçok açıdan daha pratik ve kolay bir hal almış durumda. Kullanım süresini, marka ve modelini belirleyebildiğimiz hatta belki de keyfimize göre seçimler yapabildiğimiz araç kiralamalarda gerekli olan bilgi ve belgeleri sizin için derledik.

Araç Kiralamada İstenen Evraklar Nelerdir?

Özellikle şehir dışı iş ve gezilerimizde kullanmaya alıştığımız araç kiralama hizmetlerinin zaman içerisinde daha pratik bir hal aldığı ortada. Bu pratikleşmeden kaynaklı da daha çok tercih ediliyor olduğu da bir gerçek. Araç kiralama yaparken birçok firmanın istediği belgeler standart hale gelmiş durumda. Bu standartlaşma, her açıdan, hem araç kiralama firmalarının hem de araç kiralama müşterilerinin işini kolaylaştırıyor.

Araç kiralama için yanınızda bulundurmanız gereken belgelerden ilki ehliyetinizdir. Ehliyetiniz yoksa araç kiralamayı bir seçenek olarak düşünmemelisiniz. Zira, sürekli denetim altında olan firmalar bu konuda çok hassas davranıyorlar. Bu arada, ehliyetinizin minimum 1 yıllık B sınıfı olması da aranılan şartlardan biri. Ayrıca  lüks ya da büyük araçlar kiralamak istediğinizde ehliyet sürenizin, kiraladığınız firmaya göre değişen bir şekilde 2 veya 3 yıl olması gerekebiliyor.

Kiralık Aracı Dönüşümlü Kullanmak

Kiraladığınız aracı, bir başkasıyla dönüşümlü olarak kullanacaksanız eğer, o kişinin de ehliyetinin firmaya bildirilmesi zorunluluğu var. Bu, hem sigorta açısından hem de araç kontrolü açısından önemli bir uygulama.

Araç Kiralamaya Giderken Kimliğinizi Yanınıza Alın!

Unutmadan, nüfus cüzdanınızın da yanınızda bulunması gerekli olabilir. Çünkü bazı firmalar ehliyet yanında nüfus cüzdanının da ibra edilmesini isteyebiliyorlar. Hatta bu iki belgeye ek olarak son dönemlere ait, adınıza kayıtlı bir fatura veya ikametgah da istenebilir.

Araç Kiralamak İçin Kaç Yaşında Olmak Lazım?

Araç kiralamada yaş sınırı pek büyük farklılıklar göstermemekle birlikte, talep edilen araca göre değişiklikler gösterdiği de olabiliyor. Genelde ekonomik sınıfa giren araçlar için kiralama yaşı 19-21 arası. Bu yaş aralığındaysanız ehliyetinizin en az 1 yıllık olması da aranılan ek şart. Orta sınıf araçlarda kiralama yaşı ise 21-25 arası ve ehliyet süreniz de en az 2 yıl olmalı. Üst ya da lüks sınıf olarak tabir edilen araçlarda kiralama yaşı 21-27 ve minimum 3 yıllık bir ehliyete sahip olmanız da gerekiyor. Tabi bu bilgi ortalama olarak alınmış bir bilgi. Aracı kiralayacağınız firmaya göre değişiklik gösterebileceği için bu konudan önceden bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Araç kiralama sürecini daha kolay ve konforlu kılmak üzere yolcu360.com üzerinden hızlıca fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Yorum ekle