Yolcu360
Kültür Sanat

Beşiktaş Deniz Müzesi | İstanbul Müzeler

⏱: 4 dk

Dünya’nın eşsiz şehirleri arasında olan İstanbul, en önemli kültür kentleri listesinde de yer almakta. Doğa turizminin ve kültür turizminin bir araya gelerek oluşturduğu bu muhteşem şehir, muntazam bir tarih birikimine sahip. Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul, geçmişe tanıklık eden birçok esere sahip. İstanbul Müzeleri, bu kocaman şehri tanımak ve anlamak için en iyi yöntemlerden biri. Araba kiralama seçeneklerini değerlendirerek, İstanbul turu için yola çıkmaya ne dersiniz? Beşiktaş Deniz Müzesi’de İstanbul gezilecek yerler ve İstanbul gezilecek müzeler arasında yer almakta. Beşiktaş Deniz Müzesi gezi rehberini Yolcu360 ekibi sizler için hazırladı.

Beşiktaş Deniz Müzesi

Beşiktaş Deniz Müzesi, 1897 yılında hizmete açılmış. Müze ve kütüphane idaresi ismi ile küçük bir bina içerisinde hizmet vermeye başlamış. Açıldığı günden bugüne kadar farklı binalarda hizmet veren müze, 1961 yılında Beşiktaş’taki yerine taşınmış. Beşiktaş Deniz Müzesi, yeni yerinde Deniz Müzesi ve Arşivi Müdürlüğü olarak hizmet vermekte. 1971 yılında yapının “Tarihi Kayıklar Galerisi” adı altında müze koleksiyonunda yer alan kadırga ve saltanat kayıklarının muhafaza edilerek sergilenmesi ile birlikte galeri olarak kullanılmaya başlanmış. Yapılan restorasyonlar sonucunda 2013 yılında çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yapı yeniden tasarlanarak, ziyarete açılmış.

Beşiktaş Deniz Müzesi‘nin misyonuna bakıldığında Türk denizcilik tarihinin geçmişten günümüze kadar gelen objeleri ve belgeleri üzerinde Türkiye’nin deniz tarihini aydınlatacak bilimsel araştırmaları yapmak ve araştırma sonuçlarını gelecek nesillere aktarmak.

Beşiktaş Deniz Müzesi’nin organizasyon planına bakarsak beş birim ile karşılaşmaktayız. Bunlar; Müzecilik Şube, Deniz Tarihi Arşivi, İletişim Şube, İkmal Şube ve Güvenlik-Hizmet birimleri.

Beşiktaş Deniz Müzesi Koleksiyon

 • Atatürk’e ait eşyalar
Kaynak: https://denizmuzesi.dzkk.tsk.tr/tr

Beşiktaş Deniz Müzesi’ne ait bu koleksiyon 4 kısımdan oluşmakta. İlk kısım, Ertuğrul Yatı’nda Kullandığı Eşyalar. Saltanat yatı olarak kullanılan Ertuğrul yatı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından 1924’te Cumhurbaşkanlığı Yatı olarak kullanılmaya başlanmış. Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere İstanbul’dan ayrılan Atatürk, sekiz yıl sonra Ertuğrul’un güvertesinde İstanbul’a tekrar dönmüş. Daha sonrasında bu yat, Atatürk’ün izlediği Moda’daki deniz şenliklerinde, Marmara’da yapmış olduğu gezilerde ve Türkiye’yi ziyaret eden yabancı liderlerle devlet başkanlarının ağırlanmasında kullanılmış.

İkinci kısım ise Savarona Yatı’nda Kullandığı Eşyalar. Atatürk kısa bir dönem için Savarona’da kalmış. Atatürk ömrünün son senesinin 55 gününü bu yatta geçirmiş. 25 Temmuz 1938 tarihinde Savarona Yatı’ndan ayrılmış.

Üçüncü kısım Atatürk’ün kullanmış olduğu çeşitli eşyalar‘dan oluşmakta. Bunlar arasında gümüş kalem sapı, gümüş sigara kutusu ve kumaş kaplı ağaçtan yapılmış berber koltuğu gibi çeşitli özel eşyalar bulunmakta.

Dördüncü kısımda Atatürk Temalı Eserler‘i içermekte. Bu eserler içerisinde Atatürk’ün çeşitli fotoğrafları ve 1925 yılına ait kendisinin imzaladığı bir fotoğrafta bulunmakta.

Araç kiralama İstanbul için İstanbul Zincirlikuyu araç kiralama için tıklayınız.

 • Tarihi kayıklar
kaynak: https://denizmuzesi.dzkk.tsk.tr/tr

Bu kayıklar arasında 24 Çifte Kürekli Tarihi Kadırga, 2 Çifte Kürekli Sandal ve Savorana Yatı’na ait filika gibi Atatürk Kayıkları, 13 Çifte Köşklü Saltanat Kayığı ve 7 Çifte Kürekli Saltanat Kayığı gibi Saltanat Kayıkları ve diğer kayıklar yer almakta.

İstanbul araba kiralama için İstanbul Kadıköy araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Beşiktaş Deniz Müzesi Sergiler

Kaynak: https://denizmuzesi.dzkk.tsk.tr/tr

Beşiktaş deniz müzesi içerisindeki sergiler:

 • Osmanlı dönemi donanması
 • Cumhuriyet dönemi donanması
 • Geçmişten günümüze bahriye kıyafetleri
 • Şehitler ve gaziler
 • Atatürk
 • Yavuz 
 • Tarihi dalgıç malzemeleri
Beşiktaş Deniz Müzesi Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

Deniz Müzesi yılbaşı, dini bayramların ilk günü ve Pazartesi günleri kapalı. Onun dışında hafta içi 09:00 – 17:00 ve hafta sonu 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Deniz müzesi 2019 için giriş ücretleri: yetişkin 10 TL, öğrenci ücretsiz.

Beşiktaş deniz müzesi nerede? Adres: Sinan Paşa Mah. Beşiktaş Cad. 6/1 Beşiktaş.

İstanbul en ucuz araç kiralama için İstanbul araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, ulaşımınızı rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz.

İstanbul Müzeleri

İstanbul’da gezilecek diğer müzeler nelerdir? 🙂

 • İstanbul Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

İstanbul müzeleri arasında yer alan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi hakkında kısa bilgi vermek gerekirse, müze içerisinde M.S. 450-550 yılları arasına tarihlenen Büyük Saray Mozaikleri bulunmakta. Mozaikler beyaz zemin balık pulu tarzında işlenmiş. Mozaikler işlenen konular, günlük hayat ve doğa üzerine yoğunlaşmış. Örneğin, müzeyi gezerken kertenkele yiyen grifon, keçi sağan adam, testi taşıyan genç kız ve avcı kaplan mücadelesini gösteren mozaikler görürsünüz.

İstanbul’da gezilecek müzeler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 • İstanbul Galata Mevlevihanesi Müzesi

Galata Mevlevihanesi Müzesi tarihçesi hakkında merak ettikleriniz varsa, merakınızı giderecek yanıtlar bizde:) 1975 yılında müze olarak açılan Galata Mevlevihanesi, Kulekapı Mevlevihanesi olarak da bilinir. Musiki ile bilimi bir arada yaşatmakta.

İstanbul oto kiralama için İstanbul Havalimanı araç kiralama olanakları için tıklayınız.

 • İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi

Çocuklarınızı mutlaka götürmeniz gereken 5 müze arasında yer alan Topkapı Sarayı,  3 Nisan 1924 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmış. Topkapı Sarayı tarihi ve Topkapı Sarayı özellikleri o kadar zengin ki, İstanbul müzeleri kapsamında burayı mutlaka gezmenizi öneririz.

Araba kiralama İstanbul seçeneklerinden yararlanarak Panorama 1453 Tarih Müzesi gezisi için tıklayınız.

 

İlgili Yazılar

Osmanlı Bankası Müzesi | İstanbul Gezilecek Yerler

Yolcu 360

Türkiye’de Yapılan Film Festivalleri

Yolcu360

Sahaflar Çarşısı | İstanbul Sahafları

Yolcu 360

Yorum Bırak