Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Belgrad Ormanı Nerede? | Belgrad Ormanı’nda Ne Yapılır?

Belgrad Ormanı Nerede? | Belgrad Ormanı’nda Ne Yapılır?

Pandemi ile birlikte kalabalıklardan sıyrılarak doğa ile baş başa kalmak her zamankinden daha önemli hale geldi. Temiz hava eşliğinde yürüyüş yapmak, kuş seslerini dinlemek, tabiatın içerisinde huzur bulmak son günlerde hepimize iyi geliyor. Siz de yeşillikler içerisinde nefes almak, doğanın kucağında keyifli vakit geçirmek isterseniz İstanbul’un en büyük ormanlarından biri olan Belgrad Ormanı’nı listenize mutlaka ekleyin. Belgrad Ormanı nerede? / Belgrad Ormanı’nda ne yapılır yazısı Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya tarafından hazırlandı. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak yola çıkmaya ne dersiniz?

Hafta içi çok daha sakin olan Belgrad Ormanı çok sayıda kuş, sürüngen ve memeliye ev sahipliği yapıyor. Belgrad Ormanı ismini Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırbistan seferi dönüşü yanında getirdiği Belgradlıları yerleştirdiği Belgrad Köyü’nden alıyor. Köy sakinlerinin zamanla buradan taşınması ile köydeki orman ve su varlıkları tamamen koruma altına alınmış, 18. ve 19. yüzyılda inşa edilen bentler günümüze kadar gelmeyi başarmış.

Belgrad Ormanı Nerede?

Hafta sonu doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin akınına uğrayan Belgrad Ormanı İstanbul’un kuzeybatısında, Sarıyer ilçesinde yer alıyor. Doğusunda İstanbul Boğazı, kuzeyinde Karadeniz ile komşu olan Belgrad Ormanı İstanbul’un en önemli nefes alma duraklarından biri.

İstanbul’un En Güzel Parkları | İstanbul’un En İyi Parkları yazısı için tıklayınız.

Belgrad Ormanı’na Nasıl Gidilir?

Hafta sonları piknik yapmak için en fazla tercih edilen yerlerin başında gelen Belgrad Ormanı’na özel aracınızla gitmeyi planlıyorsanız yola erken çıkmanızda fayda var. Öğle saatlerine doğru trafik yoğunluğunun iyice arttığı Belgrad Ormanı Sarıyer merkeze araç ile 30 dakikalık mesafede. Çayırbaşı-Bahçeköy yolunu takip edebileceğiniz gibi Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinden de Belgrad Ormanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Belgrad Ormanı’nda Ne Yapılır?

Yeşilin en güzel tonlarını gözler önüne seren Belgrad Ormanı İstanbul’un gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşmak için en ideal rotalardan. Şehir merkezine en yakın orman alanlarından olması Belgrad Ormanı’nı tercih sebebi haline getirirken burada yapılabilecek pek çok aktivite bulunuyor. 6 kilometre uzunluğundaki Neşet Suyu yürüyüş parkuru trekking tutkunlarını mest ederken bisiklete binmeyi seviyorsanız orman içerisinde geniş bir de bisiklet parkuru bulunuyor. Yılın dört mevsimi fotoğrafçılar için nefis kareler çekme imkanı sunan Belgrad Ormanı’nda ATV ile tura çıkabilir, hatta dilerseniz kamp yapabilirsiniz.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde İstanbul’a içme suyu sağlayan önemli kaynaklara sahip olan Belgrad Ormanı’nda su taşımaya yardımcı 7 adet tarihi bent de bulunuyor. Kömürcü Bendi, Valide Bendi, Topuzlu Bent ziyaret edebileceğiniz bentlerden birkaçı. Pek çok mesire yerinin de yer aldığı Belgrad Ormanı’nda sevdiklerinizle birlikte piknik yapabilirsiniz. Ayvat Bendi Mesire Alanı, Benler Mesire Yeri, Fatih Çeşmesi Mesire Alanı gibi 10 farklı piknik yerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Mesire alanlarında mangal yakmak serbest, yanınızda kendi yiyeceklerinizi getirmeniz yeterli. İhtiyaç durumunda Bahçeköy’de marketlerin bulunduğunu hatırlatalım. Bazı piknik alanlarında büfeler de mevcut.

İstanbul Koruları | İstanbul’un Kalabalığından Sıyrılabileceğiniz Korular yazısı için tıklayınız.

Belgrad Ormanı Giriş Ücreti

Belgrad Ormanı’na yaya girişi 4 TL. Eğer araç ile giriş yapacaksanız otomobil için 13 TL, motosiklet için 10 TL, minibüs için 40 TL ücret ödemeniz gerekiyor. (2021)

İstanbul araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Yorum ekle