Yolcu360
İlginç bilgiler

Bazı sürücüler neden tek elini vitesin üstünde tutar?

Sürücü kurslarında adaylara iki elin de direksiyonun üstünde belli bir açıyla durması gerektiği öğretilir. Ancak nedense bazı sürücüler tek ellerini vitesin üstünde tutmaktan kendilerini alamazlar. Siz de onlardan biri misiniz? Böyle bir tanıdığınız mı var? İşte bu garip “takıntı” nın sebebi!

Takıntı değil hata

Öncelikle bu durumun acemi şoförlerde görülen bir eğilim olduğunu söyleyelim. Yani uzun yıllardır araç kullanıyorsanız ve elinizi bir türlü vitesten çekemiyorsanız kötü haber verelim: siz hala acemi bir sürücüsünüz. Hele otomatik vitesli bir araçta bile aynı “takıntı”dan kurtulamıyorsanız, usta bir şoför olduğunuzu iddia etmemenizi tavsiye ederiz.

Tek elini vitesten alamayan sürücüler genelde bunun bir takıntı olduğu bahanesinin ardına saklanırlar ancak bu aslında ciddi bir hata. Üstelik sadece sürüş emniyeti için değil aracın mekanik aksamına da ciddi zararlar verebilecek sonuçlar doğurabilir!

Şanzıman deyip geçmeyin!

Elin sürekli vites üzerinde olması doğrudan aracın şanzımanına yük bindirir. Aracınızın üretim aşamasında, mühendisler ekstra yükü hesaba katmadıkları için, vitesin üstündeki eliniz zaman içerisinde senkromençlerin daha çabuk aşınmasına neden olabilir. Bu tip arızalar sizin de bütçenize hiç hesap etmediğiniz yükler bindirebilir.

Arızadır olur, kolayı var…

Yolcu360 ‘ta tam güvence altında kiraladığınız araçlarınızda meydana gelebilecek bu tip arızalarda aracınızı istediğiniz noktada bırakıp yola güvenle devam edebilirsiniz. Ancak siz yine de sürüş emniyeti için elinizi yolculuk sırasında vitesin üstünde tutmamaya özen gösterin.

İlgili Yazılar

2019 | Trafikte Telefonla Konuşma Cezası ve Sorgulaması

Yolcu 360

Artvin’li Ünlüler Kimler?

Yolcu 360

10 Kasım Özel: Atatürk’ün kullandığı arabalar

Yolcu 360

Yorum Bırak