Yolcu360
Gezi Rehberleri

Bayramda Yola Çıkacak Ailelere Hayat Kurtaran Tavsiyeler

⏱: 4 dk

Bayram tatilleri hem sevdiklerimizi ziyaret etmek hem de şehir stresinden uzaklaşmak için ideal zamanlardır. Ancak birçok insan bu tatilden faydalanmak ve sevdikleriyle vakit geçirebilmek için yollara çıkıyor. Otoyolların en kalabalık olduğu bu dönemlerde yola çıkmadan önce bilmeniz gereken hayat kurtarıcı detayları sizler için sıraladık. Aileniz ve sevdiklerinizle keyifli bir bayram tatili ve yolculuğu için trafik kurallarına uyarak bu uyarıları dikkate alın. 

Sürücülerin Dikkat Etmesi Gerekenler

-Sürücüler! yolculuk öncesi iyi uyuyun.

Uzun yola çıkacağınız bir bayram tatili planladıysanız yola çıkmadan önce iyi bir uyku uyumuş olmalı iyice dinlenmelisiniz. Aksi takdirde yola çıktığınızda dikkat dağınıklığı yaşayabilirsiniz. Aynı anda meraklı çocukların yollarda sordukları sorulara cevap verebilmek için de dikkate ihtiyacınız olacak 🙂


-Yolculukta sık sık mola verin.

Sürücünün dikkatini dağıtan büyük bir sebep olan yorgunluğu azaltmak için yolculukta mola vermekten kaçınmayın. Aileniz ve çocuğunuzun da rahat dinlenebileceği mola yerlerini seçmeye dikkat edin. Yemek yiyecekseniz çocuğunuz için mama sandalyesi imkanı olan dinlenme tesisleri sizin için iyi olacaktır.

 

-Yolculuk öncesi aracınızın bakımını yetkili servise yaptırın

Yola çıkmadan önce mutlaka aracınızı yetkili servise götürerek; rot-balans ayarı, frenler, motor yağı, elektrik aksamı, farları ve lastikleri kontrol ettirin.

-Navigasyon uygulaması kullanın.

Yolun gidişatı hakkında bilgi almak ve yolun durumunu öğrenmek için navigasyon uygulaması kullanın. Bu sayede hangi yolun kapalı olduğunu hangi yolda çalışma olduğunu görebilir dikkatinizi dağıtmadan yolunuza devam edebilirsiniz. Telefonunuza indirebileceğiniz en iyi 3 navigasyon uygulamasından birini tercih edebilirsiniz.


Arabada yolculuk edenlerin dikkat etmesi gerekenler

-Araca bindiniz, ilk iş emniyet kemeri! Emniyet kemerleriniz, mutlaka takın.

Kazalarda üzücü sonuçların büyük bir yüzdesi emniyet kemeri takmama yüzünden gerçekleşiyor. Yola çıkmak için araca bindiğinizde siz ve sevdikleriniz mutlaka emniyet kemerlerini takın. Çocuk oto koltuğu kemerini de mutlaka kontrol edin. 

*2019 yeni trafik ceza tutarlarına göre, emniyet kemeri takmayanlar için yeni ceza tutarı 108 TL,

-Mutlaka çocuk oto koltuğu kullanın.

Bayram tatilinize çocuklarınızla çıkacaksanız bilmeniz gerekir ki 12 yaşından küçük çocukların boylarına uygun koltuklarda oturmaları çok önemli. Arabada mutlaka oto koltuk bulundurun ve kesinlikle çocukları ön koltukta veye kucakta taşımayın.

Uyulması gereken hayati kurallar

-Hız sınırlarına mutlaka uyun!

Hem kendi can güvenliğiniz hem de bayram tatiline çıkmış diğer sürücülerin güvenliği için mutlaka hız sınırlarına uyun. 1 yıl içinde beş kez hız sınırını ihlal edenin sürücü belgesi 1 yıl süreyle alındığını ve 5 yıl içinde bu kapsamda sürücü belgesi ikinci kez geri alınanların, ‘sürücü belgesi’ iptal edildiğini söylemek de yarar var. 

*Şehir dışı iki yönlü yol= 90 km

  • 99 km-117 km arası 235 TL ceza
  • 117 km-135 km arası 488 TL ceza
  • 135 km ve yukarısı 1002 TL ceza

-Araç kullanırken telefonu elinizden bırakın.

Son yıllada kazaların büyük bir kısmı yolculuk esnasında telefonla ilgilenen sürücülerden kaynaklanıyor. Yolda telefonla ilgilenmek yola olan dikkatinizin dağılmasına sebep olur. Bu sırada yolda yaşanacak herhangi bir sıkıntıda ellerinizle yapmanız gereken müdahaleleri yapamaz, kaza yapma riskinizi kat kat artırmış olursunuz.

*Cep telefonu ile konuşanlar için yeni ceza tutarı 235 TL

-Takip mesafesini koruyun!

Her zaman önünüzdeki araç ile olan yakınlığınızı iyi ayarlayın. Yeni sürücülerle veya dikkati dağılmış bir sürücü ile denk gelebilir takip mesafenizi korumadıysanız araçla çarpışabilirsiniz. 

-Trafik uyarı levhalarına dikkat edin.

Bayram tatili için şehir dışını tercih ettiğiniz için buradaki yollarda bulunan trafik uyarı işaretlerine dikkat edin.

Daha önce yazdığımız şu içerikte de faydalı öneriler var, mutlaka göz atın.

Son olarak sevdiklerinize kocaman sarılın! Mutlu bayramlar, keyifli yolculuklar. 

İlgili Yazılar

VW Polo GTi Sürüş İzlenimi

Yolcu 360

Çıldır Gölü / Çıldır Gölü’nde Ne Yapılır? | Ardahan

Yolcu 360

Ağaç Tüneli Nerede? | Karabük Bartın yolu

Yolcu 360

Yorum Bırak