Yolcu360
Faydalı bilgiler

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı? Kaç Gün Olacak?

⏱: 2 dk

Covid-19 tedbirleri kapsamında hafta sonları ve özel günlerde sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. Birçok kişi tarafından asıl merak edilen şey ise Ramazan bayramında sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanmayacağı konusuydu. Çünkü bayramlar bizim için özel ve önemli günlerdir. Özellikle bizler bayramları büyüklerimizin evine gidip kalabalık bir şekilde geçiren bir millet olduğumuzdan belki de ilk defa bir bayramı kendi evlerimizde geçireceğiz. Bu bayramda kapımızı çalan bir çocuğa şeker uzatamayacağız. Unutmayalım ki artık eskisi gibi yakın olamayız. Lafı çok uzatmadan bakalım bayramda sokağa çıkma yasağı var mı? Varsa kaç gün olacak?

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak Mı?

18.05.2020 tarihinde yapılan kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayramda sokağa çıkma yasağı var mı sorusunun cevabını net bir şekilde verdi. Cumhurbaşkanının açıklamasına göre, 23-24-25-26 tarihlerinde 81 ilin hepsinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Başka bir deyişle, bayramda tüm şehirleri kapsayan bir sokağa çıkma yasağı uygulaması var. Daha önce 27 Nisan’da yine Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada hafta sonlarını kapsayan sokağa çıkma sınırlandırmasının bayram sonrasına kadar devam edeceği belirtilmişti. Ancak bayramı kapsayıp kapsamayacağı net bir şekilde ifade edilmemişti. Bugün yapılan açıklama ile konu netlik kazanmış oldu.

Görüntülü Konuşabileceğiniz Mobil Uygulamalar için tıklayınız.

Ramazan Bayramı Kaç Gün?

23 Mayıs’ın arife günü olması ile birlikte 23-26 Mayıs arası yani 4 günlük bir Ramazan bayramı bizi bekliyor. Sokağa çıkma yasağı arife günü ile başlayıp, bayramın son günü olan 26 Mayıs ile bitecek. Özellikle Bilim Kurulu’nun tavsiyesi üzerine alınan bu karar ile birlikte insan hareketliliğini azaltarak Corona virüsünün yayılmasının önüne geçilmek isteniyor. Son zamanlarda Koronavirüsü vaka sayısında gözle görülen bir azalma meydana gelmeye başladı. Bu haber hepimizi sevindirirken Ramazan bayramında hareketliliğin artması ile 2. bir dalga oluşma ihtimalide vardı. Alınan bu karar ile birlikte 2. dalganın önünün kesilmesi amaçlandı diyebiliriz. Sonuç olarak, bayramda belki sevdiklerimizle yan yana olamayacağız ama onların güvende ve sağlıklı olduğunu bilmek şuan hepimiz için her şeyden önemli. Bu yüzden onlar güvende olsun da biz onları bu pandemi sürecini atlattıktan sonra bol bol görürüz diyerek moralimizi yükseltelim. Şimdiden hepinize sağlıklı ve iyi bayramlar! 🙂

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Türkiye’deki Euro NCAP Yıldızı Station Wagonlar

Yolcu360

Araçla Seyahat Sırasında Tasarruf Sağlayacak İpuçları

Yolcu 360

Google Maps mi yoksa Yandex Navigasyon mu?

Yolcu360

Yorum Bırak