Yolcu360
Faydalı bilgiler

Bayramda güvenli bir yolculuk için hayat kurtaracak tüyolar

Bayram tatili geldi çattı. Pek çok aile önümüzdeki günlerde tatile gitmek için yollara düşecek. Yoğunluk sebebiyle bir hayli zorlu geçecek bu yolculuğun bir de dönüşü olacak. Ancak yollarda sizi bekleyen tek üzücü şey ne yazık ki yoğunluk olmayacak. Türkiye’de özellikle bayram tatillerinde yollarda pek çok kaza meydana gelmekte. Sadece 2017 yılında ölenlerin sayısı 4000 civarında! Yüzbinlerce kişi de ağır yaralı olarak bu kazaları atlattı. Biz de bu istatistikleri göz önünde bulundurarak bayram yolculuğunda size hayat kurtaracak bazı tüyolar derledik.

Eğer Sürücü Siz Değilseniz:

1. Bavulunuzu bagaja koyun. Özellikle arka camın önüne bavul, çanta vs. koymamaya özen gösterin. Ufak bir kazada bile arka camın önünde yer alan eşyalar tehlikeli olabilmektedir.

2. Yolculuk sırasında yanınızda belli bir yaşın altında çocuklar bulunuyorsa araçta çocuk koltuğu olduğundan emin olun.

3. Eğer uzun bir yolculuk söz konusuysa ve tecrübesine güvenen, ehliyetli bir sürücü iseniz, şoförü dinlendirmek adına yolun bir kısmında direksiyon başına geçmeyi teklif etmeyi unutmayın. Kazaların pek çoğu yorgunluk sebebiyle dikkati dağılan sürücülerden kaynaklı meydana gelmekte.

4. Sürücünün dikkatini yola toplamasında yardımcı olun. Sürücü ile gerekirse sohbet ederek onun yol boyunca herhangi bir şekilde dalgınlaşmasının önüne geçmeye çalışın. Birlikte şarkı söylemek genelde en eğlenceli yöntemlerden biri olarak kabul edilir.
Eğer Sürücü Sizseniz:

1. Yolculuk sırasında kesinlikle cep telefonu ile konuşmayın. Çok zorunlu durumlarda Hands Free özelliğini kullanın.

2. Navigasyon cihazını yola çıkmadan önce ayarlayın ve yeni ayarlama yapmak için mutlaka mola verin, seyir halinde dijital cihazlarla dikkatinizi dağıtmayın.

3. Yedek sürücü yoksa iki saatte bir mola verin.

4. Gece yolculuğuna çıkmadan önce kesinlikle sizi enerjik tutacak besinler tüketin. Soğuk kahve pek çok sürücünün uzun gece yolculuklarında sıkça tercih ettiği bir içecektir.

5. Gözlük kullanmanız göz doktorunuz tarafından tavsiye ediliyorsa, yola kesinlikle gözlükle çıkın.

6. Yola çıkmadan önce aracın lastik basıncını, hidrolik yağını, cam suyunu, frenlerini, farlarını ve sileceklerini kontrol edin.
7. Trafik kurallarına her şekilde uyun. Sizi trafik kurallarına uymamaya davet eden yolculara ve diğer sürücülere kesinlikle kulak asmayın.

8. Hız limitlerine dikkat edin. Türkiye’deki kazaların büyük bir kısmı hız limitlerine uyulmadığı için yaşanmaktadır.

9. Yeni yapılan veya yapılmakta olan yollara özellikle dikkat edin bu tip güzergahlarda mıcır ve benzeri unsurlar aracınızın hakimiyetini zorlaştırabilir.

10. Emniyet kemerinizi her koşulda bağlayın.

Bir yolculuk planınız varsa ancak henüz yola çıkacak bir araç bulamamışsanız üzülmeyin Yolcu360‘ı ziyaret ederek araç kiralama talebinize en uygun teklifi hemen şimdi bulun ve güvenlik için verdiğimiz tüyolarla keyifli bir yolculuğa hazır olun.

İlgili Yazılar

Uygun Fiyata Fiat Egea Sedan Kiralama

Yolcu360

5 Maddede Uygun Fiyata Muğla Aylık Araç Kiralama

Yolcu360

Fiat Egea Uzun Yolculuklar İçin Neden Çok Tercih Edilir Oldu?

Yolcu 360

Yorum Bırak