Yolcu360
arabadan inerek manzarayı izleyen kadın
Faydalı bilgiler

Bayramda keyifli bir yolculuk için pratik tüyolar

⏱: 4 dk

Bayramda keyifli bir yolculuk için birbirinden keyifli tavsiyelerimizle karşınızdayız. Uzun yola çıkmadan önce önerilerimize kulak vererek sorunsuz bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar!

Bayram tatili başlıyor. Birçoğumuz önümüzdeki günlerde belki tatile çıkmak belki de memleketimize kavuşmak için yola çıkacağız. Bayramın ilk ve son günü yolların bir hayli yoğun olacağı muhakkak. 

Bu bayramda arabayla yolculuk ederek bir yerlere gitmeyi düşünüyorsanız, üç önemli konuya dikkat etmenizi öneriyoruz. İlk olarak uzun yola çıkmadan önce gerekli ekipmanları aracınıza yerleştirmeli, sonrasında sürüş güvenliğini sağlamalı ve son olarak da yolculuğunuzu nasıl daha keyifli hale getireceğiniz hakkında fikir yürütmelisiniz. 

O zaman, başlayalım!

bayramda keyifli bir yolculuk

Uzun Yola Çıkarken Yanınıza Almanız Gerekenler

Uzun araba yolculuğunda neleri mutlaka arabamızda bulundurmalıyız? Bu sorunun cevabı yolculuk yapacağınız zamana ve yere göre değişiyor. Bu yıl, Kurban Bayramı tatili yaz mevsimine denk geldiği için önerilerimizi sıcak günlerde yapılacak yolculuklara göre belirledik. 

Su, Su, Su

Yaz aylarına girdiğimizde vücudumuzun suya olan ihtiyacı artar. Denklem basit, daha çok terlediğimiz için daha çok su kaybederiz; ihtiyaç da buradan oluşur. 

Özellikle uzun yolculuklarda susuz kalmak sağlık problemlerine yol açabileceği gibi dikkat dağınıklığına da neden olabilir. Bunu biz değil, bilim diyor. Susuz kalmanın konsantrasyon eksikliğine neden olabileceği araştırmalarla kanıtlanmış.

Yola çıkarken aracınızda hem kendiniz için hem de yolcular için yeterli miktarda su bulunduğundan emin olun. Suyu soğuk seviyorsanız, aracınıza otomobiller için üretilen portatif donduruculardan almayı düşünebilirsiniz. Böylece yolculuk boyunca soğuk suyunuz hazır olur. 

Bayramda Keyifli bir Yolculuk için Atıştırmalık ve Yolluklar

Uzun yol yorucudur. Açlık, insan vücudundaki şeker seviyesini düşürür ve dikkat dağınıklığına neden olabilir. Yolculuk esnasında hızlı bir atıştırmalığa ihtiyaç duyabilirsiniz, bu nedenden ötürü sevdiğiniz birkaç atıştırmalığı yanınızda bulundurmanız da fayda var.

Gelelim eski zamanlardan gelen lezzetli bir geleneğimize; yolluk! Bazen ekonomimize dikkat etmemiz gerekir, uzun yola çıkarken seyahat için yemekler hazırlamak bütçemize yardımcı olabilir. Bu noktada tavuk, balık vb. hızlı bozulan yiyeceklerden uzak durmalı; uzun süre boyunca steril bir şekilde saklanabilen kurutulmuş ürünleri (mesela kuru et ve kurutulmuş domates ile hazırlanmış bir sandviç) tercih etmeliyiz. 

Uzun yol için seçeceğimiz yemekler kesinlikle önemli bir detay. Midemizi rahatsız edebilecek yiyeceklerden uzak durmalı, yoğun karbonhidrat, yağ ve yüksek şeker içeren besinleri tercih etmemeliyiz. Bu tür besinler uyku getirebilir, bayramda güvenli bir yolculuk planlayan sürücülere duyurulur!

Farklı hava şartları için yedek kıyafetler

Deneyimli uzun yol sürücüleri bizimle hemfikir olacaktır, en sıcak yaz dönemlerinde bile Türkiye’nin bazı noktaları oldukça soğuk olur. Özellikle şehirleşmeden uzak noktalarda şiddetli rüzgar tipleriyle karşılaşabilirsiniz. Molalarda üşümemek için aracınızda hırka ve şal bulundurmanız kesinlikle iyi bir fikir.

Güneş gözlüğü, bozuk paralar ve motive edici bir playlist!

Güneş bizi yaz mevsiminde en güçlü ışınlarıyla selamlar. Özellikle güneşin tepede olduğu saatlerde araç kullanacaksanız, güneşliğinizin çalışır halde olduğundan ve yanınızda güneş gözlüğü bulunduğundan emin olun. Sürücülerin güneş gözlüğü seçiminde dikkat etmesi gereken ilk nokta, aşırı siyah camlı modellerden kaçınmak olmalı. Sonuçta görüş açıklığı önemli! 

Uzun yolda otomatları kullanmak, aracınızı yıkatmak ya da yol üzerinde hızlıca bir şeyler almak için bozuk paralara ihtiyaç duyabilirsiniz. 

Gelelim önerilerimizin en keyifli anına. Playlistler! Uzun yol müziksiz olmaz… İnternet çağındayız, seçeneklerimiz sınırsız! Biz buraya Spotify’ın en çok beğenilen yabancı yol müzikleri listesini koyuyoruz, başka türlü müzikler seviyorsanız, kendinize bir playlist hazırlamayı unutmayın.

Güvenli Bir Yolculuk Öneriler

Uzun yolda sürüş güvenliği için belli başlı dikkat edilmesi gereken noktalar var. Biz aşağıda sizin için özetledik. Daha detaylı bir okuma yapmak isterseniz, Bayramda Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler içeriğimize de göz gezdirebilirsiniz. 

 • Yolculuk sırasında kesinlikle cep telefonu ile konuşmayın. Çok zorunlu durumlarda handsfree özelliğini kullanın.
 • Navigasyon cihazını yola çıkmadan önce ayarlayın ve yeni ayarlama yapmak için mutlaka mola verin, seyir halinde dijital cihazlarla dikkatinizi dağıtmayın.
 • Yedek sürücü yoksa 2 ya da 3 saatte bir mola vermeye çalışın. 
 • Gece yolculuğuna çıkmadan önce kesinlikle sizi enerjik tutacak besinler tüketin. Soğuk kahve pek çok sürücünün uzun gece yolculuklarında sıkça tercih ettiği bir içecektir.
 • Gözlük kullanmanız göz doktorunuz tarafından tavsiye ediliyorsa, yola kesinlikle gözlükle çıkın.
 • Yola çıkmadan önce aracın lastik basıncını, hidrolik yağını, cam suyunu, frenlerini, farlarını ve sileceklerini kontrol edin.
 • Trafik kurallarına her şekilde uyun. Sizi trafik kurallarına uymamaya davet eden yolculara ve diğer sürücülere kesinlikle kulak asmayın.
 • Hız limitlerine dikkat edin. Türkiye’deki kazaların büyük bir kısmı hız limitlerine uyulmadığı için yaşanıyor.
 • Yeni yapılan veya yapılmakta olan yollara özellikle dikkat edin. Bu tip güzergahlarda mıcır ve benzeri unsurlar aracınızın hakimiyetini zorlaştırabilir.
 • Emniyet kemerinizi her koşulda bağlayın.
 • Bavulunuzu bagaja koyun. Özellikle arka camın önüne bavul, çanta vs. koymamaya özen gösterin. Ufak bir kazada bile arka camın önünde yer alan eşyalar tehlikeli olabilmektedir.
 • Yolculuk sırasında yanınızda belli bir yaşın altında çocuklar bulunuyorsa araçta çocuk koltuğu olduğundan emin olun.
 • Eğer uzun bir yolculuk söz konusuysa ve tecrübesine güvenen, ehliyetli bir sürücü iseniz, şoförü dinlendirmek adına yolun bir kısmında direksiyon başına geçmeyi teklif etmeyi unutmayın. Kazaların pek çoğu yorgunluk sebebiyle dikkati dağılan sürücülerden kaynaklı meydana gelmekte.
 • Sürücünün dikkatini dağıtmayın. 

Uzun Araba Yolculuklarına Keyif Katan İpuçları

En keyifli kısımlardan birine geliyoruz, yolculuğu çok daha konforlu ve eğlenceli kılacak yaratıcı fikirlere! 

İlk olarak uzun yola konfor katan ekipmanlarla başlayalım. 

 • Arka koltuğu bir yatağa dönüştüren şişme yatakları duymuş muydunuz? Sürücüler biraz kıskanabilir ama sonuçta fazla konfordan kimseye zarar gelmez.
 • Sürücüler kıskanabilir dedik, şimdi sıra onlarda. Uzun yollarda araç koltuğunu daha konforlu hale getiren (bel yastığı, boyun yastığı) birçok ekipman var. İnternette küçük bir aramayla birçok seçenek bulabilirsiniz.
 • Araba yemek yerken etrafı kirletmek çok olası. Üreticiler bu konuyu da düşünmüş, hızlı bir internet aramasıyla arabanızda yemeklerinizi koyabileceğiniz tasarım ürünlere ulaşabilirsiniz.
Arabayla yolculuğa çıkmış çift, bayramda keyifli bir yolculuk
Fotoğraf: Alex Jumper

Uzun yola keyif katan etkinliklerle devam ediyoruz.

 • Müzik yola keyif katar. Peki, müziği bir oyuna dönüştürebilir miyiz? Tabii ki. Nostaljik bir oyunla geliyoruz: Değiştir! Bu oyunda bir kişi şarkı söylemeye başlar, ta ki ona değiştir diyene kadar! 
 • Film ve dizilerde uzun yola çıkan karakterlerimizin çeşitli oyunlar oynadığını görürüz. Mesela How I Met Your Mother’daki “Zitch Dog” oyununu hatırlayalım. Yolda köpek görüp ilk “Zitch Dog!” diye bağıran kişi puanı kapıyordu. Oyunu çeşitlendirebilirsiniz, yaratıcılığınızı konuşturun!

Bayramda keyifli bir yolculuk için hazırladığımız rehber burada sona eriyor. Herkese iyi tatiller!

İlgili Yazılar

Deprem Anında Araba Kullanırken Ne Yapılmalı?

Yolcu 360

Benzin Fiyatlarında Son Durum Ne? | Benzin Fiyatları Ne Kadar?

Yolcu 360

Konaklama İçin Seyahat Severlere Tavsiyeler/ Couchsurfing / Hostel

Yolcu 360

Yorum Bırak