Yolcu360 Blog
Bartın Gezilecek Yerler

Bartın Gezi Rehberi

Bartın hakkında bilgi arayanlar için keyifli bir Bartın gezi rehberi yaptık. Bu arada Bartınlı ünlülere de baktık…

Bartın Gezi Rehberi

Bartın nasıl bir yer? Bartın’da gezilecek yerler nereleri? Bartın’da ne yapılır? Bartın yemekleri nasıl? Bartın hakkında detaylı bilgi için okumaya devam edin…

Bartın

 

Bartın’ın İlçeleri

Bartın şehri 4 ilçeden oluşmaktadır. Bunlar Bartın il merkezi, Amasra, Kurucaşile, Ulus’tur. Toplam 180 bin civarında nüfusu bulunan şehrin büyük bir kısmı il merkezinde yaşamaktadır. İl merkezinden sonra en kalabalık ilçe Ulus ilçesidir.

Amasra Hakkında Bilgiler

Amasra denize doğru uzanmış bir burun, burnun yanında 2 koy ve ana karaya bağlı bağımsız adalardan oluşur. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Amasra 3000 yıllık bir tarihe sahiptir. Kentte balık lokantaları çok ünlüdür. Amasra’nın güzelliği dillere destandır. Plinius “Zarif ve Güzel”, Niketas “Dünyanın Gözü”, Zeki Müren ise “Küçük Bir Kapri” ye benzetmiştir. Türkiye’nin ilk turizm kasabasıdır. Kısaca Amasra, mavinin ve yeşilin gizemli havasını içinde bulunduran büyüleyici bir yerdir.

Amasra Gezi Rehberi adlı yazımızı okumak için buraya tıklayın!

Bartın Kurucaşile Hakkında Bilgiler

İlçe şehir merkezine 62 km uzaklıkta yer almaktadır. Antik Çağ kenti olan Kurucaşile’de ilk olarak Pala ve Kaşkalar yaşamıştır. İlçe Bartın’ın turizmine katkısı fazladır. İlçede önemli plajlar bulunmaktadır. Bu plajlardan bazıları Kapısuyu, Karaman, Liman Mevkii, Yeraltı, Gökçekale, Tekkeönü plajlarıdır. Şehir içinde doğal ve tarihi güzellikleri bolca barındırır. İlçenin 27 tane köyü bulunmaktadır.

Bartın Ulus İlçesi

Bartın Ulus Hakkında Bilgiler

Ulus, Bartın’ın 37 km doğusunda birçok çayın birleştiği bir vadide bulunmaktadır.  Adını bir Türk aşireti olan Bozulus’tan almıştır. MÖ 3000’li yıllara kadar uzanan Ulus, tarihinde 3 ilin ilçesi olmuştur.  Safranbolu, Zonguldak ve Bartın. Engebeli bir yapıya sahip ilçenin rakımı 200 metredir. Ulus ilçesinde Uluyayla’da pek çok yabani hayvana rastlayabilirsiniz.

Rock ve Metal akımının temsilcisi Barış Akarsu Bartın’lıdır. Sosyal medya fenomeni Semih Varol, ünlü oyuncu Şenay Kösem, Mediha Aydın, Furkan Göksel Bartın’lı ünlüler arasındadır.

Bartın'da Barış Akarsu Heykeli
Bartın’da Barış Akarsu Heykeli

 

Bartın Araç Kiralama

Bartın araç kiralama seçenekleri için yolcu360.com ile hızlı ve kolay bir araştırma yapabilirsiniz. Bartın oto kiralama fiyatlarına sistem üzerinden bakabilirsiniz. yolcu360.com ana sayfasındaki online araç kiralama modülüne Bartın lokasyon bilgisini girip, Bartın’da kiralık araç fiyatlarını listeleyebilirsiniz. Sistem üzerinden güvenle online oto kiralama yapabilir, planlarınız değişirse yolcu360.com garantisiyle koşulsuz iptal gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum ekle