Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Avşa Adası : Ege ve Akdeniz’e alternatif bir yaz mümkün / Balıkesir

Avşa Adası : Ege ve Akdeniz’e alternatif bir yaz mümkün / Balıkesir

Avşa Adası özellikle İstanbul’da yaşayanlar için önemli bir yaz tatili alternatifi olarak öne çıkıyor. Denizi, doğası ve huzurlu atmosferiyle Marmara Denizi’nin turizm değerini yükselten bu güzel adayı sizler için gezgin çiftimiz Merve ve Furkan gezdi, gördü, yazdı…

Marmara Denizi’nde bulunan adalardan biri olan Avşa Adası, küçük ama çok etkili deyimine tam anlamıyla uyum sağlayan, deniziyle, kumsalıyla, havasıyla nam salmış bir tatil beldesi. Aynı zamanda burası Marmara Bölgesi’nin yerleşim yeri olarak en gelişmiş adası.

Balıkesir‘e bağlı olan Avşa Adası, tüm bu özellikleriyle yerli turistler için can kurtarıcı konumunda. Çünkü, yazın kapıyı çaldığı, denizin başımıza vurduğu ve en önemlisi okulların kapandığı zamanlarda uzaklara, yani Ege’ye ve Akdeniz’e tatile gitme imkanı ya da zamanı olmayanların en çok tercih ettiği tatil noktalarından biri burası.

Avşa Adası nerede ve arabayla nasıl gidilir?

Marmara Denizi üzerinde yer alan Avşa Adası’na özel araç ile Silivri ya da Tekirdağ üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabliriniz. Silivri’den ve Tekirdağ Limanı’ndan hareket eden arabalı vapur seferlerini tercih ederek yaklaşık 3 saat süren keyifli bir deniz yolculuğu sonrası Avşa Adası’na varmış olacaksınız. Araba kiralama en mantıklı tercihiniz olacaktır. Yolcu360 ‘ın İstanbul araç kiralama seçeneklerine göz atmadan yola çıkmayın.

Özellikle kısa süreli kaçamaklar için ideal uzaklıkta olan Avşa Adası’nı “yakın Bodrum” olarak da nitelendirebiliriz aslında. Öyle ki gündüz ışıl ışıl berrak denizi, altın sarısı incecik kumu, akşam olunca denize vuran yakamozları ve hareketli gece hayatıyla bilinen Avşa Adası, Bodrum’un Marmara versiyonu aslında.

Avşa Adası ’nın koyları : Denize nerede girilir?

Şimdi bir yerde böyle güzel bir ada olur da orada koy eksik olur mu? Olmuyor elbette. Hemen her tatil noktasında olduğu gibi, Avşa Adası’nda da deniz girebileceğiniz sayısız koy bulunuyor. Siz de benim gibi havuzu sevmiyorsanız ve deniz tatili dendiğinde aklınıza direk masmavi sulara sahip tertemiz bir deniz geliyorsa, Avşa Adası bu yaz tatili için aradığınız adres olabilir.

 • Altınkum Plajı

Avşa Adası’nda denize girilecek en meşhur yerlerden biri Altınkum Plajı. Ada merkezinden araç ile yaklaşık 15 dakikada ulaşabileceğiniz Altınkum Plajı adını tahmin edebileceğiniz üzere altın renkli kumundan almış.

Tertemiz deniziyle gelenlere göz kırpan Altınkum’da 3 adet plaj bir adet de restoran bulunuyor. Denizin sığ olması nedeniyle genellikle çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Ayrıca Altınkum’un etrafında pek çok konaklama seçeneği de mevcut.

 • Çınar Koyu

Avşa’nın güneybatısında kalan ve adanın en büyük koyu olan Çınar Koyu, adını etrafında bulunan tarihi çınar ağaçlarından alıyor. Çınar Koyu, doğal ortamı ve sakin yapısıyla adanın gözdelerinden diyebiliriz. Deniz, adanın her köşesinde olduğu gibi, tabi ki yine tertemiz ve ışıl ışıl. Koyda bulunan küçük iskelelerden atlayarak bu berrak suyun keyfini doya doya çıkarabilirsiniz.

 • Kumtur Koy

Sadece özel aracınız ile ulaşım sağlayabileceğiniz çok güzel bir koy daha var Avşa’da; Kumtur Koyu. Burası diğer yerlere göre çok daha sessiz ve sakin. Bunda Kumtur Koyu’na toplu taşıma araçlarının uğramamasının etkisi büyük. Denizi diğer plajlar kadar uysal değil, hafif dalgalı ama yine de tertemiz.

Çarşaf gibi deniz sevmeyen ve kalabalıktan uzak olmak isteyenlerin tercihi olabilir. Ancak çocuklu aileler için pek güvenli değil. Ayrıca burada cafe – restoran tarzı bir işletme de bulunmuyor. Gelirken yiyeceklerinizi alıp gelmenizi öneririz.

 • Kadınlar Plajı

Avşa Adası’nda sadece kadınların girebildiği bir koy da bulunuyor. Kadınlar Plajı adanın en bakir koylarından biri. Tertemiz ve sığ denizi ile çocuklar için de güvenli olan Kadınlar Plajı sessiz, sakin ve huzurlu bir havaya sahip. Plaja giriş ücretsiz.

 • Tavşanlı Plajı

Adanın güney kısmına yer alan Tavşanlı Plajı, Altınkum Plajı’nın biraz ilerisinde yer alıyor. Kırsal bir alanla birleşen plaj, doğa ile iç içe. Burada da yine diğer plajlarda olduğu gibi deniz tertemiz. Temiz deniz buldu mu yüzmeye doyamıyor insan. Tavşanlı Plajı sığ yapısıyla, çocuklu aileler için de oldukça uygun. Plajda bir adet restoran da bulunuyor.

 • Karadut Koyu

Dut ağaçlarıyla bezeli bir bölgede yer alan Karadut Koyu, hem gözlerinizi hem midenizi bayram ettiren türden bir plaj. Oldukça sığ deniziyle ve berrak görünümüyle görenleri mest eden Karadut Koyu yemyeşil doğasıyla insana kendini huzurun kucağında hissettiriyor. 2 ayrı plaja sahip olan ve çocuklar için de oldukça uygun olan Karadut Koyu plajları o kadar sakin ve sığ ki içiniz çok rahat bir şekilde, güvenle tercih edebilirsiniz.

 • Beyazsaray Koyu

Son olarak Adanın en güzel koylarından biri olan Beyazsaray Koyu’nu anlatalım. Bu koy adını en eski otellerinden biri olan Beyazsaray Oteli’nden alıyor. Ada merkezine yakın konumda bulunan bu koyun denizi de fazlasıyla temiz. Altunkum’daki ince kum yapısı burada bulunmasa da kumsal rahatsız edici asla değil.

2 yorum

 • Harika bir yaz Avşa’da sizi bekliyor bence iyi bir araba kiralayıp gelmenizde fayda var. Çünkü Avşa Adası’nda gezilecek çok yer var.

 • Avşa Adası’na daha önce gitmiştim ama arabayla gezme fırsatım olmamıştı bu yüzden de gezilecek güzel yerleri pek göremedim açıkcası 🙁
  Bu yaz kısmetse araba kiralayıp ada turu yapmak istiyorum. Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler 🙂