Yolcu360
Güncel

Avrupa Elektrikli Araç Pazarı Büyüyor da Büyüyor!

2018 yılında Avrupa’da elektrikli otomobil satış rakamları yeni bir rekora ulaştı. 2017’de görülen şaşırtıcı büyümenin ardından bu, bekleniyordu. Ama rakamlar, pek çok otomobil yazarını bile etkiledi. 2017 yılında Avrupa’da 132.800 adet elektrikli ya da hibrid araba satılmıştı.  2018’de Avrupa’da elektrikli araç satış hacmi %47 arttı. 2018 boyunca Avrupa pazarında tam 195.200 adet elektrikli ve hibrid araba satışı yapıldı.

Rakamlarla Avrupa Elektrikli Araç Pazarının Büyüme Hacmi

Avrupa elektrikli araç pazarında yaşanan bu artışın markalar arasında pazara daha iyi seçenek sunma yarışına dönüştüğünü de görüyoruz. Elbette fiyatta, modelde, karoserde, donanımda çeşit arttıkça pazar iyice büyüyor.

Avrupa’da elektrikli araç pazarının böyle şaşırtıcı bir hızla büyümesinin iki ana nedeni var:

1.Devletlerin aldığı net kararlar

2.Avrupa halkındaki çevre bilinci.

Biraz rakamlara bakalım mı?

2018’de Avrupa elektrikli araç pazarından en büyük payı Renault&Nissan Grubu almış. %40 oranında en fazla satış rakamını yakalamışlar. Onları, global üretici olmamasına ve tam bir Amerikalı olmasına rağmen TESLA izlemiş. TESLA pazardan %15 pay almış. Tesla’nın ardından Avrupa’nın en çok satan elektrikli markası bir Avrupalı olan Volkswagen. VW, Avrupa elektrikli pazarından %12 pay almış. Volkswagen’i sırayla: Hyundai, BMW, Daimler, PSA ve Jaguar izlemiş.

Tesla’nın Avrupa Başarısı Önemli!

2018 TESLA Satış Rakamları AçıklandıTesla, safkan bir Amerikalı. “Sadece bu bile Avrupa’lı tüketicinin ona mesafeli durmasına neden olur” diye düşünenler yanıldı. Tesla markası 2018’de Avrupanın en çok satan ikinci elektrikli araç markası oldu. Tesla 2015 yılında ilk kez tam elektrikli bir model ile piyasaya çıkmıştı. Küresel bir üretici olmayan TESLA, 2018’de Avrupa elektrikli araç pazarında yakaladığı satış başarısıyla otomotiv sektöründe epey konuşuldu. Burada da TESLA’nın Supercharger ağını net bir şekilde erişilebilir kılmasının payı var.

Avrupa Elektrikli Araç Pazarı Dikkat Çekiyor!

Avrupa elektrikli araç pazarında yaşanan bu artış, doğal bir sürecin sonucu. Daha önce yani 2011’lerde ardı ardına dizel emisyon skandallarına şahit olduk. Avrupa hükümetleri, bu skandalların ardından ciddi kararlar aldı. Bir yandan da elektrikli araç üreticisini teşvik etmek üzere atılan bilinçli hamleler var ortada. Eeee onların havası kıymetli vatandaşı değerli. Dizelin saldığı zehirli gazları istemiyorlar.

İşin çevre boyutu ayrı, iş fikirleri yaratan boyutu ayrı. Bizce Avrupa’daki bu süratle genişleyen pazar görülmeli.

 

İlgili Yazılar

Honda Türkiye’den Çekiliyor mu?

Yolcu360

Artık Ticari Araç Kiralama Yapabilirsiniz!

Yolcu360

İstanbul Klasik Araç Festivali Şahane 

Yolcu360

Yorum Bırak