Yolcu360
Dünya Gezi Rehberi

Atina’ya Yakın Gezilecek Yerler

⏱: 3 dk

Kartal yuvasını andıran Akrepolis’i, günün her saati hareketli Monastiraki Meydanı, kendinizi adeta sahil kasabasında hissedeceğiniz Plaka bölgesi ile Atina gezmesi en keyifli Avrupa şehirlerinden biri. Antik Yunan tarihinin izlerini sürebileceğiniz Atina’ya en az 4-5 gününüzü ayırmanızı öneririm çünkü buraya gelmişken görmeniz gereken birbirinden özel rotalar var. Atina’ya yakın gezilecek yerler yazısı Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya tarafından yazıldı.

 Atina’ya Yakın Gezilecek Yerler

  • Hydra

Atina’ya gelmişken görmeden dönmemeniz gereken yerlerden ilki elbette Hydra Adası. Şehir hayatının tüm yüklerinden kurtularak sakinliğin tadına varabileceğiniz Hydra’da motorlu araç kullanımı yasak. Tıpkı Santorini’de olduğu gibi burada da eşekler ada içi ulaşımda başroldeler. Kıyı boyunca uzanan rengarenk tarihi konaklar adanın en ilgi çeken yerleri arasında. Galerilerle çevrili taş sokaklar arasında gezintiye çıkmak ise ayrı bir keyif. Leonard Cohen sayesinde popüler bir kimlik kazanan Hydra’ya Pire Limanı’ndan günde dört kez feribot seferi düzenleniyor ve yolculuk ortalama iki saat sürüyor.

  • Poros

Muhtemelen ismini daha önce duymadığınız bir ada ile listemize devam ediyoruz. Saron Adaları’nın en küçüklerinden olan Poros’a Pire Limanı’ndan 1.5 saatlik bir feribot yolculuğu ile ulaşım sağlamak mümkün. Ada küçük olduğu için günübirlik rahatlıkla gezebilirsiniz ama saklı plajları keşfetmek ve parmak ısırtan Yunan lezzetlerini denemek için bir günden daha fazlasına ihtiyacınız var. J Eğer sakinlikten hoşlanıyorsanız Poros Adası’nı listenize mutlaka ekleyin.

Atina’da Gezilecek Yerler yazısı için tıklayınız.

Atina Çevresinde Gezilecek Yerler

  • Spetses

 Atina’ya en yakın adalardan bir diğeri ise Spetses. Hem Yunan hem Avrupalı zengin ailelerin sıklıkla tatil için tercih ettiği Spetses Adası lüks otelleri, plajları ve görkemli konakları ile dikkat çekiyor. Araba kullanımına izin verilmediği için ada çevresini turlamak isteyenler günübirlik bisiklet kiralayabilir. Merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan Agia Paraskevi Plajı ile Agioi Anargiri Plajı kafa dinlemek isteyenler için ideal bir ortam sunuyor. Ada merkezinden uzaklaşmak istemeyenler ise Kaiki Beach’i tercih edebilir. Pire Limanı’ndan hızlı feribota binerek ulaşabileceğiniz Spetses’te farklı bir Yunan Adası deneyimi yaşayabilirsiniz.

Santorini Turu yazısı için tıklayınız.

  • Delfi

Arkeolojiye ve Antik Yunan mitolojisine meraklı olanların fazlasıyla ilgisini çekecek bir rota: Delfi. Atina’ya yaklaşık 180 kilometre mesafede yer alan Delfi’nin geçmişi MÖ 800’lere dek uzanıyor. Antik çağlarda Yunanlar için önemli bir dini merkez olan Delfi o dönemlerde dünyanın merkezi olarak kabul ediliyordu. Apollo’ya adanan tapınaklar arasında en ünlüsü olan Delfi 1987 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Günübirlik rehberli turlarla ziyaret edebileceğiniz Delfi’de Antik Yunan dünyasının derinliklerine dalabilirsiniz.

Yunan Adaları Turu yazısı için tıklayınız.

  • Meteora

 Büyüleyici bir seyahat deneyimi yaşamaya hazırsanız rotanıza eklemeniz gereken yer Meteora. Atina’ya 350 kilometre uzaklıktaki Meteora hem tarihi hem doğası ile ziyaretçilerine benzersiz bir keşif sunuyor. Bölgeyi farklı kılansa kumtaşı vadilerinin zirvesine inşa edilmiş olan manastırlar. 14. yüzyıldan itibaren ardı ardına inşa edilen manastırlardan günümüze sadece altı tanesi gelebilmiş ve hepsi ziyaret açık. Game of Thrones dizisinin bazı sahnelerinin de çekildiği Meteora manastırlarını gezmek isterseniz dik yokuşlara tırmanmayı göze almanız gerekiyor.

 Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Puşkin Müzesi Nerede? | Puşkin Müzesi Gezisi

Yolcu 360

Dünyanın En İyi 10 Müzesi | Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

Yolcu 360

İzlanda / İzlanda Gezilecek Yerler / İzlanda Gezi Rehberi

Yolcu 360

Yorum Bırak