Yolcu360
İlginç bilgiler

Araç lastikleri hakkında az bilinen gerçekler

⏱: 2 dk

Lastikler araçlarımızın olmazsa olmazı. Her ne kadar araç dendiğinde akla gelen ilk parçalar olmasalar da güvenli bir sürüş için lastikler büyük önem taşır. Pek çok sürücü araç lastikleri sebebiyle muayene istasyonlarında beklenmedik sürprizlerle karşılaşmakta ve yine pek çok sürücü araç lastikleri yüzünden hesapta olmayan kazalar atlatmakta. Lastikler o kadar önemli ki bir gün için İstanbul gibi bir şehirde bütün oto lastikçilerin kapalı olması, trafikte hayal bile edemeyeceğiniz bir kaosun yaşanmasına sebep olabilir. Peki lastikler hakkında neyi ne kadar biliyoruz. Sizler için araç lastikleri hakkında az bilinen gerçekleri derledik…

Dünyanın en büyük lastik üreticisi hangi firmadır?

Bu sorunun şaşırtıcı yanıtını yazımızın sonunda bulabilirsiniz. Gelin öncelikle başka ilginç bilgilere göz atalım. Teknik tanımla Lastik; içinde basınçlı hava tutabilecek şekilde tasarlanmış, janta monte edilerek aracın yer ile temasını sağlayan, dışarıdan basit bir yapıdaymış gibi görünmesine rağmen, bileşiminde kauçuk, kord bezi, çelik teller ve birçok kimyasal bulunduran kompozit yapıda, yüksek teknoloji gerektiren bir süreç ile üretilen, aracın en önemli parçalarından biridir.

Bir lastiğin genişliğini artırmak hızlanmayı ve frenlemeyi etkilemez. Lastikler üzerindeki ufak değişikliklerle sürüş deneyimini farklılaştırmak elbette mümkün ancak bir aracın hızlanmasını ve frenlemesini etkilemek için lastiğin genişliğini arttırmak, sanıldığının aksine etkili bir yöntem değildir. Lastiğin pek çok farklı özelliğinde değişiklik yaparak bu yönde bir fark yaratmak mümkün olabilmektedir. Geniş lastik sadece virajlarda yol tutuşunda yardımcı olur.

Yokohama markası bazı lastiklerde sıcak hava için narenciye yağı kullanır. Neden narenciye diyecek olursanız elbette bunun kimyasal testler sonucunda ortaya çıkartılan sebepleri var ancak buradan yola çıkarak lastiklerinizi narenciye yağıyla ovmaya kalkmayın.

İlk lastikler beyaz renkliydi bunun nedeni kauçuktan yapılması ve kauçuğun beyaz olmasıdır. Daha sonraları lastiğin ömrünü artırmak için Karbon siyahı eklenmiştir. Sırtı siyah yanları beyaz lastik olan ”Whitewall” 1914 yılında Chicago Vogue Lastikleri tarafından üretilmiştir.

Işıklı lastikleri ilk Goodyear 1961 yılında denemiştir. Ancak bu lastiklerin özellikle gece sürüşlerinde dikkat dağınıklığına sebep olup kazalara davetiye çıkartması sonucunda günümüzde lastikler belli standartlar altında üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Yılda 250 milyon üzerinde lastik çöpe atılır ve bunların bazıları eritilerek asfaltlarda kullanılır.

Dünyanın en çok lastik üreticisi Lego şirketidir ve yılda 306 milyon küçük lastik üretir.

Dünyanın en büyük lastiği Allen Park’tadır ve 12 ton ağırlığındadır.

İlgili Yazılar

İzmirli Ünlüler Kimler?

Yolcu 360

Dünyanın en minik arabasına kaç kişi sığabilir?

Yolcu 360

Karacaoğlan’ın Gizemi…

Yolcu360

Yorum Bırak