Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Kiralık Araç Rehberi > Araç Kiralama Nasıl Yapılır? / Yıllık ve Aylık Araç Kiralama5 min read

Araç Kiralama Nasıl Yapılır? / Yıllık ve Aylık Araç Kiralama5 min read

Araç kiralama yöntemi araç sahibi olmayan kişiler kadar araç sahibi olanlar tarafından da sıkça tercih ediliyor. Peki araç kiralama nasıl yapılır? Yıllık araç kiralama veya aylık araç kiralama nasıl yapılır?

Öncelikle araba kiralama yapmak için kiralama firması ve fiyatlarla ilgili bir araştırma yapmak gereklidir.

Araç kiralama rezervasyonu nasıl yapılır?

Bunun için online olarak rent a car firmalarından fiyat teklifi alabilir ve online olarak rezervasyonunuzu kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. yolcu360.com’dan, mobil uygulamadan (AppStore / Google Play) araç kiralama işlemini kısa sürede yapabileceğiniz gibi 7/24 hizmet veren 0850 360 5 360 numaralı misafir merkezinden de rezervasyon yapabilirsiniz.

 

Kiralık araç nasıl teslim alınır?

Araç kiralama rezervasyon işlemi gerçekleştirildikten sonra ilgili rent a car ofisi bilgilendirilerek seçtiğiniz araç alacağınız lokasyondaki ofiste sizin için hazırlanır. Rezervasyon bilgileri rent a car firması ile paylaşılarak yapılan bu işlemi Yolcu360 sizler için yapar. Kredi kartınız ve ehliyetiniz ile ofise gitmeniz yeterlidir. Dilerseniz vale hizmeti kullanarak adrese teslim araç talep edebilirsiniz. Seçtiğiniz kiralama firmasından dilediğiniz aracın hazırlanması işlemi ve sonraki tüm süreçte misafir merkezi aracılığıyla 7/24 destek sağlar.

Adrese Teslim Araç Nasıl Yapılır? detayları buradan okuyabilirsiniz.

Kiralık araç nasıl iade edilir?

Eğer araç rent a car ofisinden direkt olarak kiralandıysa kiralama yapan ofise giderek gerekli işlemleri yaptıktan sonra aracı iade edebilirsiniz. Vale hizmeti ile aracı teslim aldıysanız yine vale üzerinden iade edebilirsiniz.

Araç kiralama iptalinde para iadesi yapılır mı?

Yolcu360 iade işlemlerinde yüzde yüz müşteri memnuniyeti sayesinde koşulsuz şartsız para iadesi yapan tek firmadır. İade işlemlerinizde paranız direkt olarak hesabınıza iade edilir. 

Ücretsiz İptal:

https://www.youtube.com/watch?v=IhCqlQBlvSM

Başkasının kredi kartı ile araç kiralama yapılır mı?

Online rezervasyonlarda başka kredi kartı ile ödeme yapılabilir ancak araç teslim alınırken aracı kim kullanacaksa yani tanımlı sürücünün kredi kartı bilgileri gereklidir.

Seçilen kiralık araç yerine başka araç verilir mi?

Eğer seçtiğiniz araç ofiste bulunmuyorsa seçtiğiniz aracın muadili ne ise o tarafınıza kiralanır.

Kiralayan dışında aracı başka biri kullanabilir mi?

Kiralama sözleşmesine ek sürücü olarak tanımlanan diğer yolcular da ek sürücü özelliği sayesinde belli bir ücret karşılığında aracı kullanabilir.

Kiralık aracın depozito iadesi ne zaman yapılır?

Araç kiralama işlemi yapılarak araç teslim alındıktan sonra 20 iş günü içinde depozito iadesi yapılır. Bu sırada eğer varsa HGS ücreti ve trafik cezaları depozitodan düşülür.

Kiralık aracın HGS ödemesi nasıl yapılır?

Kiralık araçların tümünde HGS bulunur. Kiralama yapıldıktan sonra seyahat boyunca yapılan geçişler kayıt altına alınarak depozito ücretinizden karşılanır.

Kiralık araç ile yurt dışına çıkılır mı?

Kiraladığınız araç ile sadece Türkiye’de seyahat edebilirsiniz, yurt dışı çıkış izni verilmez.

Kiralık araç ile kaza durumunda ne yapılır?

Kiralık araç ile kaza yapmanız durumunda kiralama yaptığınız rent a car ofisini veya 7/24 destek veren, 0850 360 5 360 numaralı Yolcu360 misafir merkezini arayarak destek alabilirsiniz.

24 saatten az araç kiralama nasıl yapılır?

Araç kiralama minimum 24 saat yapılır. 24 saatten önce aracı teslim etmeniz durumunda da 1 günlük ücret alınır. 

Kiralık araç farklı bir yerde bırakılır mı?

Eğer kiralama yaptığınız rent a car ofisinin bulunduğu bir lokasyon ise aracı farklı yerde bırakabilirsiniz.

Tek Yön Araç Kiralama Hakkındaki Tüm Detayları buradan okuyabilirsiniz.

Findeks nedir? 

Uzun yıllardan beri Bankaların kredi kararı verirken baktıkları önemli bir referans notudur. Bankalar dışında; diğer finansal kurumlar, reel sektör ve bireylerin referans aldıkları finansal bir karnedir. Findeks Kredi Notu, bankalardan kullanmış olduğunuz bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verileri üzerinden oluşturulur. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları -> Etkileme Oranı: %30
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu -> Etkileme Oranı: %25
  • Yeni Kredi Açılışları -> Etkileme Oranı: %20
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu -> Etkileme Oranı: %15

Araç tedarikçileri de kiralama taleplerinizde Findeks notunuza göre bir değerlendirme yaparak rezervasyonu kabul edip etmeme insiyatifini ellerinde bulundururlar. Talep edilen  notu talep edilen aracın sınıfına göre değişiklik gösterebilir. Maddi değeri yüksek bir araç için genelde talep edilen Findeks notları, standart seviyede sayılabilecek araçlara göre yüksek olabilir.

Neden araç kiralarken findeks sorgusu yapılır?

Araç tedarikçileri de kiralama taleplerinizde Findeks notunuza göre bir değerlendirme yaparak rezervasyonu kabul edip etmeme insiyatifini ellerinde bulundururlar. Talep edilen  notu talep edilen aracın sınıfına göre değişiklik gösterebilir. Maddi değeri yüksek bir araç için genelde talep edilen Findeks notları, standart seviyede sayılabilecek araçlara göre yüksek olabilir.

Yolcu360 tüm kredi kartlarına 3 taksit ile ödeme kolaylığı sunduğu gibi değerli markalarla işbirlikleri yaparak kampanyalar düzenler.

Araç kiralama kampanyaları için tıklayın.

2 yorum

  • Çok Teşekkür Gerçekten yardımcı oluyorsunuz. İşiniz Hakkını veriyoruz iyiki Varsınız Gülşah hanım İyiki varsınız Yolcu 360 Ailesi 🙂🙂🙂

  • Merhaba, ben emekli bir Türk asıllı Alman vatandaşım. Sorum Türkiye’de araba Leasing yapılıyormu