Yolcu360
Otomotiv Haberleri

Araba Cam Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son bir yıldır özelikle ana haber bültenlerinde ve internette araç cam filmi konusu epey popüler. Zira, “cam filmi yasak mı, değil mi” tartışmaları sürekli değişen yönetmelikle dinmek bilmiyor. Konunun detaylarını sizin için araştırdık ve son durumu öğrendik.

 

Cam Filmi Takmak Yasak mı Değil mi?

Geçtiğimiz yılın ilk yarısında cam filmi yasaklanmıştı. Kısa süre sonra da tekrar yasak kalktı. Bu haber üzerine cam filmi taktıranlar tekrar bir yasaklama ile karşılaştı. Böylece cam filmi taktırma, söktürme derken vatandaş, epey bir masraf yapmış oldu. Ancak durumun bir de satıcı ayağı var. Cam filmlerini üreticiden alıp stoklayan ve hatta tamamen cam filmi takma işi yapan pek çok esnaf da yasaklama karşısında isyan etti. Peki, cam filmi cezası ya da cam filmi yasağı konusunda son durum ne?

cam filmi nasıl çıkarılır

Arka ve Yan Camda Serbest

Cam filmi taktırmak tamamen yasak değil. Bu ilk cümleden anlaşılacağı üzere cam filmi yönetmeliği detaylandırıldı. Arka ve yan camlarda cam filmi serbestken ön camda kesinlikle yasak. Eğer aracınızın ön camında cam filmi varsa ayrıca araç muayenesinden de geçemeyeceksiniz.

 

4 Numaralı Cam Filmi Her Cam İçin Yasak!

Aracınızın ön, arka ya da yan camı fark etmeksizin 4 numaralı cam filmi olarak adlandırılan koyu siyah renkteki kalın filmleri kullanmanız yasak. Bu şekilde cam filmi kullanmanın cezası var.

 

Cam Filmi Cezası Nedir?

Aracınızın ön-yan camlarında %70 geçirgen olan cam filmi dışında cam filmi kullandıysanız, aracınızın ön camında her hangi bir geçirgenlikte cam filmi kullandıysanız neler mi olacak?

Öncelikle, normlara uygun olmayan cam filmi kullanımı ile trafikte tespit edilirseniz, aracınız Trafik şube otoparkına çekilecek ve trafikten men edilecek.

Ayrıca yıllık araç muayenesinden geçemeyeceksiniz.

Cam Filmi Hakkında Bilgiler

Oto cam filmi, bir arafından dışarıyı net görebildiğiniz ancak diğer tarafından içerinin az ya da hiç görünemediği bir malzemedir. Güneş ışınlarının yansımasını engelleyen cam filmlerinin sürücü göz sağlığı açısından olumlu olduğu görüşü de yaygındır. Oldukça ince bir malzeme olan cam filmleri, araç camına içeriden yapıştırılarak uygulanır. Ancak yapıştırma işlemini mükemmel kılmak çok da kolay değildir. Tecrübe ve el becerisi gerektirebilir.

 

Cam Filmi Fiyatları

Oto cam filmlerinin fiyatları, çizilmezlik oranına, esnekliğine ve dayanıklılığa göre değişiyor. Markaya ve modele göre farklı cam filmi fiyatları söz konusu.

Son yıllarda artan araba fiyatları ve maliyetler sebebiyle kişiler araba satın almak yerine araç kiralama yoluna gidiyor. Özellikle İstanbul araç kiralama oldukça tercih edilen bir seçenek. Bu sebeple cam filmi kullanımının gittikçe azalması da muhtemel görünüyor.

İlgili Yazılar

İnternetten Mini Almaya Ne Dersiniz?

Yolcu360

Arabanız İçin En Güzel Aksesuarlar

Yolcu 360

2020| Egzoz Muayene Ücreti ve Muayene Gecikme Cezası

Yolcu 360

Yorum Bırak