Yolcu360
Gaziantep’te ne yenir
Güncel

Gaziantep’te Ne Yenir / Beyranın En İyisi Gaziantep’te Yenir!

Gaziantep’te ne yenir? Gaziantep’te Ne Yenir yazı dizisi dillere destan beyranla devam ediyor. Beyran nedir, nasıl yapılır ve daha fazlası…

Gaziantep’te Ne Yenir / Beyranın En İyisi Gaziantep’te Yenir!

Türk yemek kültürüne beyran aşının girişi 1850’lerde oluyor. İçinde beyran adı geçen en eski tarihi kayıt, 1855 tarihli. Gaziantep’te ilk beyran yapan lokanta da zaten 1855’te açılmış: Kılcıoğlu. Yazılı kayıtlara göre Fatih Sultan Mehmed’in sofrasından eksik olmayan beyran, temelde salça ve domates içermez.

Protein, yağ ve karbonhidrat bileşimi olan Gaziantep’in beyranı, enerji veren bir öğün için idealdir. Özellikle soğuk kış günlerde ısınmak, güçlenmek için çok yenir.

Beyran Etin Neresinden Yapılıyor?

Yetişkin koyunların kemikli etinin 12 saat haşlanması sonucunda elde edilen etle hazırlanıyor. Kaynayan etin kefi ve kanı sürekli alınıyor. Başka bir tavada koyun iç yağı ile haşlanmış pilav pişiyor ve üstüne de artık kemiğinden ayrılan pişmiş et dökülüyor.

İyi Beyran İçin İpuçları

  • Erkek koyun eti kullanılmalı
  • Et, 12 saat boyunca pişmeli
  • İçine erkek koyun kuyruk eti konmalı.
  • Etin pilavı sarıçeltik pirincinden olmalı.
  • Salça konmaz.

Gaziantep Araç Kiralama Fiyatları

Gaziantep araç kiralama fiyatlarına yolcu360.com üzerinden bakın. Akıllı telefonunuza yolcu360.com uygulamasını ücretsiz indirin ve hızlıca Gaziantep’te en uygun fiyatlı kiralık araba seçeneğine ulaşın. Gaziantep Havalimanı araç kiralama fiyatlarına ya da Gaziantep merkez araç kiralama fiyatlarına yolcu360.com üzerinden hızlı ve kolay bir biçimde bakabilirsiniz. Fiyatları karşılaştırabilir, en uygun fiyatlı seçeneği en hızlı biçimde bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Volkswagen İçten Yanmalı Motor İşini Bitiriyor!

Yolcu 360

Türkiye’de Üretilen Araba Modelleri

Yolcu 360

Park Asistanı Nedir? / Park Asistanı Olan Arabalar

Yolcu 360

Yorum Bırak