Yolcu360
Gaziantep’te ne yenir? Gaziantep’in en meşhur yemeği nedir? Gaziantep’in nesi meşhur? Gaziantep’te ne yemek gerek? Gaziantep yemekleri, Gaziantep lezzetleri ve dünyanın gözünü diktiği Gaziantep mutfağı…
Gurme

Gaziantep’te Ne Yenir / Pekmezin En İyisi Yenir!

Gaziantep’te ne yenir? Gaziantep’in en meşhur yemeği nedir? Gaziantep’in nesi meşhur? Gaziantep’te ne yemek gerek? Gaziantep yemekleri, Gaziantep lezzetleri ve dünyanın gözünü diktiği Gaziantep mutfağı

Gaziantep’te Ne Yenir / Pekmezin En İyisi Yenir!

Gaziantep’te Ne Yenir yazı disine buraya özgü üzümden yapılan pekmezle başlıyoruz. Ancak, öyle pekmez işte deyip geçmeyin, sakın! Gaziantep pekmezi, hala geleneksel yöntemlerle yani bin yıllık gelenekle yapılıyor ve üzümünden kaynaklı olarak lezzeti epeyce farklı. Güneydoğu’nun yakıcı güneşinde tatlanan üzüm bağlarının şeker lokması gibi iri üzüm taneleri, toprak kokusu, is kokusu ile muhteşem kıvamlı pekmezlere dönüşüyor. Gaziantep’te pekmezin hikayesi uzun ve yapılış yöntemine göre çeşit çeşit pekmezler var. Gaziantep gezisine çıktığınızda burada yapılan pekmezden almak istiyorum diye esnafa danışın. Farkı, yerinde  tadın…

Pekmez’in en hası Gaziantep’te yenir!

Bu başlığı gören İzmirliler, Kapadokyalılar, Diyarbakırlılar kızabilir. Ama Gaziantep, pekmez denilen tatlının bu topraklara ayak bastığı yer. Güneşin meyveye tat kattığı, verimli arazinin vitamin depoladığı Antep’in pekmezi, üzümünden kaynaklı olarak ve yöre halkının binlerce yıllık pekmez yapım tekniklerini bırakmasından dolayı bir başka.

Gaziantep Pekmezi

Gaziantep’te bağ kültürü çok değerli. Üstelik bağcılığa dayalı etkinlikler de önemli. Cumhuriyetin ilk on yılına kadar hemen her ailenin küçük de olsa bir bağı olduğu biliniyor. Özellikle yazın çok sıcak geçmesinden kaynaklı olarak bağ evlerine taşınma geleneği yaygınmış. Gaziantep pekmezleri sahre, mahsere, bastık, tah pekmezi, damızlıklı pekmez gibi çeşitlere ayrılıyor. Bakalım en çok hangisi sizin damak tadınıza uygun.

Sahre Pekmezi

Sahre aslında, bağ evi yaşamı demek. Ancak bu sürecin sonunda bağ bozumunda pekmez yapılıyor ve buna da sahre pekmezi deniyor. Sahre pekmezi hediye edilmek üzere hazırlanan bir pekmezdi. Bu detay çok önemli. Düşünsenize bağ bozumundan gelen ilk ürünle yapılan pekmezi sadece hediye etmek için ayırmak. Ne cömertlik…

Gaziantep Havalimanı Araç Kiralama Fiyatları

Mahsere Pekmezi

Bugün sadece birkaç köyde devam eden bir teknikle yapılıyor. Büyük taş bir alet ile pekmez çıkarılıyor. Gaziantep Şahinbey’deki Küçükmahsere Köyünde bu teknikle yapılan pekmezi bulabilirsiniz.

Tah Pekmezi

“tah” kelimesi, Arapçadan geliyor ve “çürümüş” anlamında. Gaziantep’te şöyle bir deyiş var: “bir yıl tah, bir yıl pah, bir yıl sah”. Bu şöyle çevrilebilir: Bir yıl çürük, bir yıl mahsül, bir yıl hiç yok”. Gaziantep bağları, buranın doğası gereği gerçekten de üç yılda bir sağlam mahsül veriyor. Kütüğünde kendiliğinde kuruyan bu üzümlerden yapılan pekmeze de tah pekmezi deniyor. Lezzeti buruk olsa da güneşte kendiliğinden kuruyan üzümün vitamin ve mineral dengesi muhteşem.

Damızlıklı Pekmez

Bu da mayalandırılarak yapılan bir pekmez türü. İçe bal da ekleniyor. Damızlıklı pekmez alırken balla yapılmış olanını seçin.

Bastık Pekmezi

Üzüm boz toprakla tepilip dinlendikten sonra pekmez yapımı başlıyor. Odun ateşinde pişe pişe hem hafiften tütsü kokusu alıyor hem de muhteşem bir kıvam.

Gaziantep Araç Kiralama Fiyatları Nasıl?

Gaziantep araç kiralama fiyatlarına yolcu360.com üzerinden bakabilirsiniz. Gaziantep Havalimanı oto kiralama fiyatlarına ya da Gaziantep merkezdeki rent a car firmalarının müsait araçlarının fiyatlarına bakarak ilerleyebilirsiniz. Fiyatları karşılaştırabilir, hızlı ve kolay bir biçimde aradığınız sonucu alabilirsiniz. yolcu360.com üzerinden online araç kiralayabilir ve kredi kartına 9 taksitle araç kiralama yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Afyon’da ne yenir? / Afyon mutfağını keşfedin!

Yolcu 360

Taraklı’da Ne Yenir?

Yolcu 360

Alsancak’ta ne yenir? / Tavuk düşkünlerine özel İzmir gurme rehberi

Yolcu 360

Yorum Bırak