Yolcu360
Gurme Rehberi - Nerede ne yenir?

Gaziantep’te Ne Yenir/ Lahmacunun En İyisi Gaziantep’te Yenir!

⏱: 2 dk

Gaziantep yemekleri  ve Gaziantep’te Ne Yenir yazı dizisinin en lezzetli kısmına geldik. Gaziantep’e gittiğinizde Antep lahmacunu yemeden dönmeyin. Lahmacun, ülkemizde her şehirde her ilçede hatta her köyde bulabileceğiniz bir lezzet. Ancak hala geleneksel yöntemlerle hazırlanan en lezzetli lahmacunu Gaziantep’te bulabilirsiniz. Peki, lahmacun nedir ve lahmacun nasıl yapılır. Gaziantep lahmacunu neden farklı?

Gaziantep’te Ne Yenir/ Lahmacunun En İyisi Gaziantep’te Yenir!

Arapça “et” anlamına gelen “lahm” ve “yorulmuş” anlamına gelen “macun” sözcüklerinin birleşiminden oluşan kelime: lahmacun. Yani et yoğurma.

Lahmacun bütün yıl boyu tüketilen bir yemek. Ama aslında onun pek çok malzemesi mevsimsel. Mesela domates, taze biber. Eskiden lahmacun yapımında yaz mevsiminde taze biber domates kullanır; kışın da sadece sarımsaklı lahmacun yapılırmış. Peki lahmacunun kökeni neresi? Lahmacun da Gaziantep’teki diğer pekçok yemek gibi Suriye kökenli. Halep kökenli bir yemek olduğu pek çok kayıtta görülen lahmacun Türkiye’de yetişen isot biberli birleştiğinde dünya çapında bir lezzete dönüşmüş. Öyleyse isot yoksa lahmacunun da tadı yok.

Nizip Lahmacunu

Nizip de de bildiğimiz şekliyle lahmacun yapılıyor. Ancak burada yaz aylarında lahmacunun içine kazanmış patlıcan karıştırılması geleneksel bir şey. Eğer yolunuz Nizipe düşerse bu lahmacundan istemenizi öneririz.

Antep usulü lahmacun tarifi

Antep’ten kebap, baklava ve lahmacun yemeden dönülmez. Gaziantep gezisinde Nizip ve diğer bölgeleri gezmek için araca ihtiyacınız olursa yolcu360.com ile online rezervasyon yapabilir, fiyatları karşılaştırabilir ve kredi kartına 9 taksitle araç kiralama yapabilirsiniz.

Gaziantep’te Araba Kiralama Fiyatları

Gaziantep’te araba kiralama fiyatları, bir Rent-A-Car firmasından diğerine değişiklik gösterebilir. Bu nedenle Gaziantep’te araç kiralamak için fiyatları karşılaştırmanızı öneririz. Gaziantep oto kiralama fiyatlarını karşılaştırmak üzere yolcu 360.com sistemini kullanabilirsiniz. yolcu 360.com ana sayfasına Gaziantep havalimanı araç kiralama veya Gaziantep merkez araç kiralama gibi lokasyon bilgisi girdikten sonra karşınıza ilgili aramaya uygun farklı Rent-A-Car firmalarının kiralık araçları listelenir. Liste üzerinden fiyatlara bakabilir, fiyat karşılaştırması yapabilir veya en uygun fiyatlı olanı tercih edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Dünyanın En İyi Peynirleri Arasına Girdi: Kars Gravyeri

Yolcu360

Samsun’da ne yenir? Samsun gezisinde tatmanız gereken 5 lezzet

Yolcu 360

Gaziantep’te Ne Yenir/ Malhutalı Köfte Yenir!

Yolcu360

Yorum Bırak