Yolcu360
Antep-Fıstığı
Gurme Rehberi - Nerede ne yenir?

Gaziantep’te Ne Yenir/ Antep Fıstıklı Her Şey Yenir!

Antep fıstığı ağacı kaç yılda ürün verir? Peki, bir Antep fıstığı ağacı ne kadar ürün verir? Antep fıstığından neler yapılıyor? Gaziantep’te Ne Yenir yazı dizisinin konuğu Antep’in yeşil altını fıstık…

Gaziantep’te Ne Yenir/ Antep Fıstıklı Her Şey Yenir!

Kuruyemiş sektörünün kral ürünü olan Antep fıstığı, çok değerli. “baba diker; oğul yer” / “dikeni öldürür toplayını güldürür” gibi deyişlerle anılan Antep fıstığı, Türkiye’nin sahip olduğu en büyük zenginliklerden biri. Antep fıstığı Hindistan, İran ve zorlamayla Çin’de de yetişiyor. Ama geni değişmemiş, binlerce yıllık ana tohum Türkiye’de Gaziantep’te.

Antep Fıstığının Hikayesi ve Gaziantep Gezisi

Antep-Fıstığı
Açılmış Antep Fıstığı

İyi bir fıstık ağacı bir yılda 100 kilo ürün veriyor. Yani dünyanın en değerli tarım ürünlerinden biri olan fıstık için bir iki ağaç bile çok zenginlik demek. Ancak ürün almak için 25 yıl beklemek gerek. Fıstığın ekimi için verimli arazi gerekmiyor. Ağacın doğru yere ekilmesi, meyve verene dek tüm sürecin doğru olması, zararlılarla savaşta dikkatli olmak, dalların birbirine değmeyecek şekilde seyrek ekim yapmak işin püf noktalarından bazıları.

Antep-Fıstığı

Fıstık üretimi konusunda 85 yaşındaki Antepli Ziraat Mühendisi Ahmet Muhtar Ademoğlu şöyle diyor:

“ Dikerken çukuru derin olmalı. Ağaç 7 yaşında gelince anca ışığa gelir ve melengiç adı verilen ilk yaban meyvesini verir. Bu ilk meyveden sonra aşılama yapılmalı”

Antep fıstığı hasadı Ağustosta başlıyor. Hasat, sadece elle yapılıyor. Kendiliğinde yere düşecek kadar olgunlaşan fıstıklar en değerlileri. Bunların zarar görmemesi için zemin düzleniyor. Toplanan Antep fıstıkları önce suya atılıyor. Dev havuzlar var bunun için. Dibe çökenler alınıyor, yüzeye çıkanlar, boş olduğu için atılıyor.

1 kilo kabuklu fıstıktan 120 gr iç çıkıyor. Kabuklar, bölgedeki pide fırınlarında yakacak olarak kullanılıyor. Bu da fırındaki pidenin kokusuna enfes bir aroma katıyor.

Antep Fıstığının Kabuğu Nasıl Ayrılıyor?

Sudan çıkan fıstıklar yere serilerek kurutuluyor. Bu kuruma sırasında çatlıyorlar. Çatlamayanlar da tuzlu suda bekletilip tekrar seriliyor.

Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu, Antep fıstığı üzerine araştırmaları olan bir bilim insanı. Gıda Mühendisliği alanında uzmanlaşmış olan Tokuşoğlu, dünya genelinde takip edilen bir Türk bilim kadını. Onun Antep Fıstığının faydaları üzerine notlarından bir kısmı şöyle:

“ Antep fıstığının yağ bileşimi incelendiğinde tekli doymamış bir yağ asidi görüyoruz. Bu yağ asidi, kalp rahatsızlıkları ile ilişkilendirilen risk faktörleri azaltıcı etkiye sahip. Hücre yenileyeci en güçlü vitamin olan E vitamini de Antep fıstığında cevizden daha fazla”.

Antep Fıstığından Neler Yapılıyor?

Gaziantep gezisinde Antep fıstığı alın ve tadın. Ama Antep fıstığı, burada sadece bir çerez ya da baklava süsü değil. Gaziantep’te ne yenir sorusunun yanıtı ise altından daha değerli olan Antep fıstıklı kebaplar, tatlılar ve ezmelerde gizli. Bakın, Gaziantep’te tur rehberlerinin size anlatmadığı ne lezzetler var:

Fıstık Ezmesi: Yer fıstığı ezmesi çok popüler. Bütün marketlerde var. Lezzetli de. Ama Antep fıstığı ezmesi paha biçilemez bir lezzet. Onu, marketlerde bulamıyoruz. Çünkü sadece 1 aylık raf ömrü var.

Fıstıklı Un Helvası: Antep’te ham helva olarak bilinen fıstıklı un helvasından bulmak zor. Hem de memleketinde bile zor. Ama biraz araştırın, çarşı esnafına sorun soruşturun ve bu lezzeti deneyimleyin.

Fıstıklı kurabiye: Antep çarşısında sıklıkla rastlarsınız bu lezzete. Alıp evinize de götürebilirsiniz. Gaziantep’ten alınabilecek hediyelik ürünlerden biridir.

Fıstıklı acıbadem kurabiyesi, fıstıklı katmer de diğer Antep fıstıklı tatlılar.

Gaziantep’in Melengiç Kahvesi

Gaziantep’te yetişen dişi sakız ağaçlarının meyvesine melengiç denir. Kuturulup öğütülen meyveden kahve yapılır. Bu ağaç, aşılanırsa fıstık meyvesi veren Antap fıstığı ağacına dönüşür.

İlgili Yazılar

Mersin’de Ne Yenir?

Yolcu360

Antalya’da Ne Yenir?

Yolcu360

Antakya Mutfağının 3 Meşhur Lezzeti

Yolcu360

Yorum Bırak