Yolcu360
Gaziantep’te ne yenir/ Baklavanın en iyisi yenir
Gurme

Gaziantep’te Ne Yenir / Baklavanın En İyisi Gaziantep’te Yenir!

Gaziantep’te ne yenir? Gaziantep’in baklavası nasıl? En iyi baklava nerede yenir? Gaziantep gezisine çıkanlara Gaziantep’te Ne Yenir yazı dizisinin en şekerlisi baklava hakkında keyifli bir içerik hazırladık.

Gaziantep’te Ne Yenir / Baklavanın En İyisi Gaziantep’te Yenir!

Baklavanın kökeni nedir? Peki, en iyi baklava hangi malzemelerle yapılır? Baklavanın iyisi nerede yenir? Cevizli baklava ile fıstıklı baklava arasında ne fark var…

Cevizli Baklava ile Fıstıklı baklava Farkı!

Cevizin şekeri naturalize etmek gibi bir özelliği var. Bu nedenle cevizli baklava yediğinizde ağzınızda daha az şeker tadı oluyor. Ayrıca cevizli baklavanın rengi biraz daha sarımsıdır. Ancak fıstık, şekerle bütünleşir ve onun tadını artırır. Bu nedenle fıstıklı baklava, daha fazla tatlıdır. Ayrıca fıstıklı baklavanın rengi kırmızımsı olur.

En İyi Baklava İçin En İyi Malzemeler Hangileri?

Antep fıstığı şart bi’ kere. Ama un olarak da sadece Konya, Urfa, Mardin unu kullanılmalı. Susuz tarımla elde edilen Urfa, Mardin sert buğdayı ince açmaya dayanıklı oluyor.

Urfa’nın sade yağı kullanılmalı. Diğer yandan baklava tepsisi olarak Antep işi dövme bakır tepsi kullanılmalı. Karataş denilen bazalt taş fırın tabanında 50 dakika boyunca üç tur çevirilerek pişmelidir.

Baklavanın Ustasından Notlar

  1. Baklava buzdolabına girmez
  2. İyi bakalavaya limon konulmaz çünkü iyi baklava şekerlenmez.
  3. Baklava hamuru nemli ortam sevmez.
  4. Rengi beyaz olan sade yağ kullanılmalı (Urfa’da keçi sütünden yapılan bir yağ)
  5. Hamuru açmak için mısır nışastası kullanılmaz. Buğday nışastası kullanılır. Gerçek ustalar, nışasta da kullanmaz.
  6. Baklava unu bir yıl dinlenmiş un olmalı.

Baklava Nedir?

Baklavanın tanımı, en basit haliyle, çok ince açılmış hamur katlarından oluşan tatlı bir hamur işi olarak tarif ediliyor. Gaziantep baklavası en az 25 kattan oluşuyor. Ancak tercihe dileni yani baklavanın makbul olanı 40-50 kat hamurdan oluşanı. Baklava, eşkenar dörtgen şeklinde kesilir. Bu kesime “baklava dilimi” denir. Gaziantep baklavasında hamur kızarmış sıcakken şerbet soğuktur.

Baklava Nereden Çıktı?

Baklavanın anavatanı Ortadoğu’dur. Özellikle de Şam. Şam tatlıları, zaten ülkemizde çok yaygın. Aslı, baklavayı daha kuru şekilde yani daha az şerbetle yapan Suriye mutfağından geliyor. Ancak baklavayı meşhur eden Türkler olmuş. Çünkü baklava, Gaziantep’e gelince içine ceviz yerine Antep fıstığı koyulmuş. Fıstıklı baklava ise tüm dünyaya yayılan bir gurme lezzet haline gelmiş. Baklavanın tarihte yazılı bir kayıtta görüldüğü ilk metin fatih Sultan mehmed dönemine ait.

Baklavaya ismini kim verdi?

Baklava kelimesinin, Türkçe’deki “tabaka” sözcüğünden türedediğine inanılıyor.

Fıstıklı-BaklavaBaklava Yasaklanmış!

İkinci Dünya Savaşı, tüm dünyada ekonomik çıkmazlara neden oldu. Bu çıkmazın bir sonucu olarak savaş yıllarında Türkiye’de tatlı yapımı yasaklanmış. 1944 yılında tatlı yapım yasağı kalkmış. Buna istinaden Sabri Yener adlı şair Gaziantep Gazetesinde bir şiir paylaşmış. Şöyle diyor:

Merhaba ey baklava, ey yar-i canım merhaba

Merhaba yıllarca ey gözden nihanım merhaba!

Çok Şükür sağ gözle Allahım kavuşturdu bizi;

Geçmesin artık benim sensiz bir anım merhaba!

Dideden mecbur idin ama gönülden çıkmadın!

Geçti rüyalarda görmekle zamanım merhaba…

 

İlgili Yazılar

İzmir Yenişehir’de nerede kahvaltı edilir? / İzmir gurme rehberi

Yolcu 360

Samsun’da ne yenir? Samsun gezisinde tatmanız gereken 5 lezzet

Yolcu 360

Gaziantep’te Ne Yenir/ Malhutalı Köfte Yenir!

Yolcu360

Yorum Bırak