Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali: Öze Dönüş

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali: Öze Dönüş

1964 yılından beri düzenlenen Altın portakal film festivali, bu yıl öze dönüş teması ile sinema severler ile buluştu. 56. düzenlenen Antalya Altın portakal film festivali‘nin hedefi sinemayı ve festivali, sinema severler ile buluşturmak. Bu nedenle tema olarak öze dönüş belirlenmiş. Antalya film festivali kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinden 100 öğrencininde davet edildi.  Antalya film festivali, yoğun bir ilgi ile karşılaştı ve hedefine ulaştı. Altın portakal kortej geçişi, Antalya film festivali 2019 programı ve Altın Portakal ödüllerinin sahipleri ile sadece sinema severlerin değil herkesin gündemine bomba gibi düştü. Antalya Altın Portakal film festivaline Aybukecu katıldı ve sizler için bu güzel yazıyı hazırladı.

Altın Portakal film festivali tarihi

1964 yılında Altın Portakal film festivali, Dr. Avni Tolunay’ın öncülüğünde Antalya’da başladı. Bu zamana dek Metin Erksan, Yılmaz Güney, Bilge Olgaç, Atıf Yılmaz, Yavuz Turgul, Ömer Kavur, Zeki Demirkubuz, Yeşim Ustaoğlu, Nuri Bilge Ceylan ve Reha Erdem gibi bir çok usta ismin sinema geçmişlerindeki en önemli duraklardan biri oldu.  Antalya Altın Portakal Film Festivali, kalite standartları ve kendine has yapısı sayesinde Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu tarafından tanınarak dünyanın önde gelen film festivalleri arasına girmeyi başardı. Günümüzde ise Altın Portakal Film Festivali, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ANSET tarafından gerçekleştirilmekte.

Antalya film festivali 2019’dan Haberler var!

26 Ekim’de kortej coşkusuyla kapılarını açan festival, 29 ülkeden 69 yönetmenin 66 filmine ev sahipliği yaptı. 26 Ekim günü saat 15:00’da Cam Piramit’in önünden başlayan kortej yürüyüşü, Antalya Kültür Merkezi (AKM), Yüzüncü Yıl Bulvarı, Anafartalar (Güllük) Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Atatürk Caddesi, Işıklar Caddesi rotası üzerinde gerçekleşti ve Eski Belediye Binası’nda sona erdi. 6 kilometrelik kortejde, festival bando takımı, DJ performansı ve ünlü film karakterlerinin maskotları, sinema ve televizyon dünyasının ünlü isimleri aldı.

  • Uzun metraj film yarışması geri döndü!

Türkiye’de yapılan film festivalleri arasında olan ve Antalya’nın sıcak günlerinde başlayan Altın portakal film festivali, en büyük haber, geçtiğimiz iki yıl boyunca kaldırılan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinin geri dönmesi.

  • Altın portakal film festivali 2019 kapalı gişe!

Öğle sohbetleri ve çeşitli sinema sektörü mensuplarının panelleriyle zenginleşen Antalya Altın Portakal film festivali, sinema dünyasının ve halkın yoğun ilgisiyle karşılandı. Festivalin biletleri üçüncü gününde tamamen tükendi ve Ödül Töreni sunucularından Yekta Kopan’ın da dediği gibi: “Antalyalılar kapalı gişe bir festival yaşadılar.” Öyle ki birçok filmin gösterimi öncesi kapıda oluşan kuyruklara ve salonda yer bulma mücadelesine şahit olduk. 

  •  Altın portakal film festivali’nde sinema severler bir araya geldi.

Altın Portakal film festivali sonrası Atatürk Kültür Merkezi bahçesinde sinema yazarları, oyuncular ve yönetmenlerle birebir konuşma fırsatını yakalarken; kültürel sohbetlerle sinemaseverler bir araya geldi.

Şehir dışından gelen konukların Antalya atmosferine bir kez daha hayran kalmasına vesile olan festival, yıllardır düşündüğümüz gibi bu yıl da sadece sinemaya değil aynı zamanda şehrin tanıtımına da katkı sağladı. 

Antalya film festivali 2019’da neler oldu?

Altın Portakal film festivali 2019 Ulusal yarışma kategorisi Zeki Demirkubuz yönetmenliğinde gerçekleştirildi. Jüri Başkanlığını Zeki Demirkubuz’un yürüttüğü jüride; Latife Tekin, Mert Fırat, Şebnem Bozoklu ve Emre Erkmen gibi sinema alanında önemli isimler yer aldı.

2019 Antalya film festivali’nde ilgi gören filmler neler?
Topal Şükrü’nün Maceraları filminin ekibi

Altın Portakal film festivali kapsamında Küçük Şeyler, Bilmemek, Aşk, Büyü, vs. ve Topal Şükran’ın Maceraları izleyici tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Koltuklar dolunca merdivenlere oturanlar, son jeneriğin akmasıyla birlikte salondan alkış sesleri yükseldi.

Bu filmlerin yanı sıra bu kadar alkış duyamadığımız filmler de oldu elbette.Soluk, Omar ve Biz, Bina, Bozkır, Ceviz Ağacı ve Kronoloji filmleri salon izleyicisinden beklediği geri dönüşü alkış olarak alamadı. 

2019 Antalya film festivali Söyleşileri / Sinema Okulu

7 günlük festival programı içindeki söyleşilerde Selma Güneri, Ahmet Mekin, Zeki Demirkubuz, Mert Fırat, Şebnem Bozoklu, Ercan Kesal ve Uğur Yücel gibi sektörün başarılı isimleri yer aldı. Türkiye Sineması’nın Dünü, Bugünü ve Yarını temalı panelde ise Yamaç Okur moderatörlüğünde pek çok deneyimli isim yer aldı.Tüm bunların yanında festivalin bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Sinema Okulu projesi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından seçilen sinema öğrencileri de oradaydı. 

Antalya film festivali Ödül Töreni Neden Tepki Aldı?

Altın Portakal film festivali kapsamında gösterimi sonrasında olumsuz birçok eleştiriye maruz kalan Ali Özel yönetmenliğindeki Bozkır,  10 ödülün sahibi oldu. Bu durum, ödüllerin açıklanmaya başlanmasıyla hem tören salonunda hem de sosyal medyada büyük tepki topladı. Üstüne bir de aslında aynı filme verilmesinin yasak olan bazı ödüllerin aynı filme verilmesi festival yönetiminin tepki almasına neden oldu.

Jüri başkanı Zeki Demirkubuz’un En İyi Yönetmen ödülünü vermek için çıktığı sahnede: “Bütün kararları oy birliği ile aldık.” Demesiyle başlayan konuşması da, ödül töreni tartışmasının alevlenerek sosyal medyada sinema yazarları tarafından bir hayli konuşulmasına ve hatta hala konuşuluyor olmasına neden oldu. 

Neticede 2019 yılından bir festival daha rüzgar gibi gelip geçti diyebiliriz.. Umuyoruz ki önümüzdeki yıl daha iyi bir film seçkisi ve tartışmalara sebep vermeyecek bir ödül töreniyle hayatımızda yerini alır. 

Altın Portakal film festivali kapsamında kazananlar

  • Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film: Bozkır – Ali Özel

Jüri Özel Ödülü: Aşk, Büyü, vs. – Ümit Ünal / Küçük Şeyler – Kıvanç Sezer

Behlül Dal En İyi İlk Film: Bozkır – Ali Özel

En İyi Yönetmen: Ali Özel – Bozkır

En İyi Kadın Oyuncu: Selen Uçer – Aşk, Büyü, vs.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Alican Yücesoy – Küçük Şeyler / Mücahit Koçak – Bozkır

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Aslı İnandık – Soluk

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Ozan Dağara, Hakan Emre Ünal – Bozkır

En İyi Senaryo Ödülü: Ali Özel – Bozkır

Cahide Sonku Ödülü: Selda Taşkın – Kronoji & Küçük Şeyler

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Ümit Çakmaksoy – Bozkır

En İyi Kurgu: Ali Özel, Mahmut Aran, Yakup İnanlı – Bozkır

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Meral Efe Yurtseven ve Yunus Emre Yurtseven – Kronoloji

En İyi Müzik: Hüseyin Özel – Bozkır

Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü: Ali Özel – Bozkır

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) En İyi Film Ödülü: Aşk, Büyü, vs. – Ümit Ünal

İzleyici Ödülü: Bilmemek – Leyla Yılmaz

  • Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film Ödülü: Zaman Her Şeyi Siler / They Say Nothing Remains the Same – Joe Odagiri

En İyi Yönetmen Ödülü: Reza Mirkarimi – Şirin’in Kalesi / The Castle of Dreams

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Regina Casé – Üç Yaz / Three Summers

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Hamed Behdad – Şirin’in Kalesi / The Castle of Dreams

  • Ulusal Belgesel Film Yarışması

En İyi Belgesel Ödülü: Kadınlar Ülkesi – Şirin Bahar Demirel

Jüri Özel Ödülü: Aether – Rûken Tekeş

  • Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması

En İyi Kısa Film: Ablam – Burcu Aykar

Jüri Özel Ödülü: Aylin – Ozan Yoleri

Antalya Film Festivali’ne nasıl gidilir? Antalya’ya nasıl gidilir?

Festival mekanları içerisinde 2 yer bulunmakta.

AKM (Cam Piramit Alanı) – AKM Aspendos Salonu ve AKM Perge Salonu
Adres: Sakıp Sabancı Blv No:18 Meltem Mh., Muratpaşa, Antalya

Antalya Migros AVM – Cinemaximum Antalya Migros ve Salon 6 ve 7
Adres: Arapsuyu Mah., Atatürk Bulvarı No: 3, 07070 Migros Alışveriş Merkezi Konyaaltı – Antalya

İstanbul Antalya kaç km? İstanbul ve Antalya arasındaki mesafe 694,8 kilometre olup, İstanbul araç kiralama seçeneklerine göz atarak, D650 üzerinden 8 saat 56 dakika’da Antalya’ya varılabilir. Özellikle Antalya turu yapmak isteyenler için araç kiralama ideal bir seçenek.

Ankara Antalya kaç km? Ankara ve Antalya arasındaki mesafe 482,4 kilometre. Ankara’dan Antalya için yola çıkanlar, Ankara araç kiralama fırsatlarına göz atabilir ve D695 üzerinden 6 saat 27 dakika içerisinde şehre ulaşabilirler.

 

Yorum ekle