Yolcu360
Ankara fotoğrafları, ankara'nın tepeden görünümü
Türkiye Gezi Rehberi

Ankara Gezi Rehberi | Ankara Gezilecek Yerler

⏱: 4 dk

Ankara’da nerede ne yenir, Ankara’nın nesi meşhur, Ankara’da gezilecek yerler nereleri…Ankara gezi rehberi ile şehri anlatıyoruz. Ankara’ya iş için ya da yakınlarınızı ziyaret etmek için gittiğinizde bu notları dikkate alın. Ankara gezisinde aracınız yoksa yolcu360.com ile uygun fiyatlı Ankara kiralık oto seçenekelerine bakabilirsiniz. Ankara’da uygun fiyata kiralık araba bulabilir, rent a car ofislerinin araç müsaitliklerini görüntüleyebilirsiniz. Eğer aracınızı kiraladıysanız hadi şehri keşfetmeye… 🙂 Ankara gezi rehberi için gezi yazısını Yolcu360 ekibi hazırladı.

Ankara Gezi Rehberi

Ankara, yaklaşık 5.5 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri ve başkenti.  Kent her ne kadar çok uzun zamandır yerleşim yeri olarak kullanılıyor olsa da, asıl önemini ve şehirleşmesini 13 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmesiyle kazanır. O günden bugüne hızla gelişir ve Türkiye’nin en kalabalık ikinci kenti olur. Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtkabir’i de Ankara’da bulunuyor.

Ankara rent a car için Ankara araç kiralama olanaklarına bakabilirsiniz.

Gemi Çapası Anlamına Gelen Ankara İsmi Hakkında

Ankara isminin, Frigçe “gemi çapası” manasına gelen Ankura’dan gelmekte olduğu iddia edilmektedir. Bir efsaneye göre Frigya kralı Midas’ın bu topraklarda bir gemi çapası bulmasından mütevellittir bu. Daha sonra Roma’da basılan bazı sikkelerde, Ankara’yı betimlerken gemi çapası kullanıldığının görülmesi bu savı desteklemiştir.

 

Ankara’da M.Ö. 3000 yıllarında bile yerleşim olduğunu gösteren bazı buluntulara rastlanmıştır. Bu buluntular bilhassa Polatlı ilçesindedir. Burada ciddi manada ilk organize yapının ise Hititler döneminde kurulduğunu, daha sonra Hititlerin yerlerini Friglere M.Ö. 12. yüzyılda bırakması ile bu sürecin Frigya tarafından devam ettirildiğini söyleyebiliriz. Daha sonra Frigya’nın ortadan kalkması ile buraları himayesi altında alan Lidyalılar da Pers ve Med akınları neticesinde yıkılmış bir süre için Ankara Pers himayesi altına girmiştir. Sonrasında Büyük İskender’in fetihleri ile birlikte, Seleukos İmparatorluğu, Roma, Doğu Roma, Selçuklular, bazı Anadolu Türk beylikleri, Osmanlı İmparatorluğu ve en nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin izlediği bir medeniyetler zincirine ev sahipliği etmiştir.

Havalimanı araç kiralama için Yolcu360 araç kiralama sayfasına bakabilirsiniz.

Ankara, şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda benzersiz bir önemi haiz olan Kurtuluş Savaşı süresince de kritik bir yer teşkil ettiğinden, bu coğrafyanın tarihi için ayrıca mühim bir şehirdir.

Yahşihan köyü gezi rehberi için tıklayınız.

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara gezi rehberi listesinin başında, kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtkabir’i gelmektedir. Ardından, yine Cumhuriyet’in kuruluşunda büyük önem teşkil eden ve iki meclisli sistemden tek meclisli sisteme geçiş dolayısıyla 1981’den beri kullanılmayıp müzeleştirilmiş olan Kurtuluş Savaşı Meclisi ya da diğer adıyla 1920 Meclisi’ni ve şu an halen faal olarak kullanılmakta olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret etmelisiniz. Türkiye Büyük Millet Meclisi Pazartesi, Cuma ve Cumartesi günlerinde rehber önerliğinde ziyaret edilebilmektedir ve ziyaretin önceden bildirilmesi şarttır. Daha sonra, kimilerince M.S. 7. yüzyılda Persler tarafından iddia eddilen, kimilerince de bu bölgeye gelen bir Kelt boyu olan Tektosaglar tarafından yapılmış olan Ankara Kalesi ve uzun yıllardır Ankara ile özdeşleşmiş bir diğer öğe, Atakule de Ankara’nın simgelerinden biridir.

Ankara gezi rehberi için şehre gitmişken Anadolu Medeniyetler Müzesi, Ankara Resim ve Heykel Müzesi ve bilhassa MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ni gezmek isteyebilirsiniz.

Uzun dönem araç kiralama için Ankara Eryaman araç kiralama seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Ankara’da Ne Yenir?

Ankara tavaAnkara’nın en ünlü yemeklerinden biri olan Ankara tavayı Ankara’ya gittiğinizde tatmanız bizce elzemdir. Yapımı konusunda fikir ayrılıkları olan ve kimilerince tel şehriye ile ve kimilerince pirinç ile yapılması gereken bu yemeğin her iki türlüsünü de tavsiye ederiz. Bunun yanında yine yörede sevilen lezzetlerden olan İnceğiz Çorbası’nı, Beypazarı kurusu ile Beypazarı güvecini tatmak isteyebilirsiniz.

Beypazarı gezi rehberi için tıklayınız.

Ankara’nın Neyi Meşhur?

Ankara, tarihte ve bürokraside önemli konumunun yanında Ankara keçisi, futbol takımları ve kendisiyle simgeleşmiş panoramik yapılarla meşhur diyebiliriz.

Ankara otelleri

Ankara gezi rehberi için Ankara’ya geldiyseniz, konaklama konusunda hiç endişe etmenize gerek yok. Ankara’da her bütçeye uygun kalacak yer bulabilirsiniz. Biz de Ankara konaklama ve Ankara hostel için en iyi yerleri sizler için araştırdık ve bulduk. 🙂

  • Sheraton Ankara
  • Wyndham Ankara
  • Point hotel Ankara
  • The Ankara hotel
  • Hilton Ankara
  • Ankara kızılay otel
  • Radisson blu Ankara
  • Holiday inn Ankara
  • Bera otel Ankara
  • Divan Ankara

 

Ankara’ya nasıl gidilir?

İstanbul Ankara kaç km? İstanbul Ankara arası O-4 üzerinden 449,8 kilometre. Araba kiralama için İstanbul araç kiralama seçeneklerini inceleyerek, 4 saat 49 dakika içerisinde Ankara gezi rehberi için gezinize başlayabilirsiniz.

Bursa Ankara arası kaç km? Bursa’dan Ankara gezi rehberi kapsamında şehre gidecek olanlar, Günlük araç kiralama için Bursa araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak D200/E90 üzerinden 4 saat 46 dakika içerisinde 388,1 kilometre yolu rahatlıkla tamamlayabilirler.

Konya Ankara arası kaç km? Konya üzerinden Ankara gezi rehberi için yola çıkanlar, Kiralık araba için Konya araç kiralama opsiyonlarını değerlendirerek D715 ve D750/E90 üzerinden 262,9 kilometre yolu yaklaşık 3 saat 3 dakika içerisinde gidebilirler.

Ankara gezi rehberi için yolcu360.com ana sayfasındaki modüle nereden araç kiralamak istediğinizi yazıp, kiralama yapmak istediğiniz tarihleri girdikten sonra karşınıza çıkan listeye göz gezdirin. Örneğin Araç kiralama Ankara için Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz. Benzer şekilde Ankara oto kiralama için Ankara Kavaklıdere araç kiralama listesine de fiyatlarıyla birlikte erişebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İstanbul’daki En İyi Vegan Restoranlar: Leziz ve Sağlıklı!

Felat Delibalta

Hevsel Bahçeleri Hakkında Her Şey

Felat Delibalta

Kız Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir: Kız Kulesi’nin Tarihi ve Hikayeleri

Yolcu 360

1 yorum

ekrem 30/07/2018 at 9:43 am

ankara diyince ilk akla gelen meclis sonrasında gecleeri 🙂

Yanıtla

Yorum Bırak