Yolcu360
Mutlaka gidin

Ani harabeleri : Doğu Ekspresi’nin göz bebeği / Kars

Ani Harabeleri adını mutlaka duymuş olacağınız eşsiz bir seyahat noktası. Son zamanların popüler gezi rotası Kars. Doğu Expresi’nin hızlı yükselen trendi sayesinde keyifle gezebileceğiniz bir destinasyona sahip. Instagram’ın fenomen gezgini Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan sizin için Ani Harabeleri’ni gezdi gördü ve yazdı…

Ani Harabeleri gezi rehberi

Kars denilince ilk akla gelenlerden birisi Tarihi Ani Harabeleridir.  Harabeleri Kars’a yaklaşık 40 kilometre uzaklığında Ocaklı köyünün hemen bitiminde yer alır.  Sınırları içindeki Türkiye – Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay nehrinin batı yakasında bizim kendi sınırlarımız içerisinde kalan maalesef ki bir bölümü ayakta kalabilmiş eski bir ortaçağ şehridir. Ani Antik şehrine geldiğinizde sizi karşılayan surlar ve  7 kapısının bulunan kentin en önemlilerinden Arslanlı kapıdır. Arslanlı kapının yanındaki surların doğu yanındaki burcun üzerinde ise Selçuklu Sultanı Alparslan’ın şehri 1064 yılında fethetmesini belgeleyen 4 satırlık kitabesi bulunmaktadır.

Ani Şehir surları ise antik kente geldiğinizde sizi karşılayan en belirgin eser, Arslanlı kapıdan girdiğinizde ise gözünüze öncelikli çarpan eminim ki Büyük Katedral diğer adıyla Fethiye camidir. Kilisenin mimarı ise İstanbul Ayasofya kilisesinin kubbesini ikinci kez inşa eden Mimar Tiridat. Kilisenin yapısı Gotik dizaynında olmasına rağmen yukarı baktığınızda haç şeklinde olduğunu anlayabilirsiniz. Selçuklu Hükümdarı Alparslan’ın fethiyle kilise camiye çevrilmiş ve ilk namaz burada kılınmış. Fethiye caminin hemen yakınındaki yarısı yıkılmış olan yapı ise Aziz Prkitch (Keçel) kilisesi. Kral Gagik tarafından yapılan Gagik kilisesi ise dairesel yapısıyla dikkat çeksede maalesef büyük çoğunluğu yıkılmıştır. Antik kent içine girdiğinizde en korunmuş yapılardan birisi ise Poladoğlu kilisesidir. Silindir altıgen kenar sütun üzerine sahip olan yapıda güney cephesinde oyma tekniği ile yapılan güneş saati ise dikkat çekicidir.

Tigran Honents (Resimli) kilise ise haç şeklinde mimarisi ile dikkat çekse de bence en önemli özelliği ise içeri girdiğinizdeki Hz. İsa’nın doğumundan ölümüne geçen olayları freskle anlatmaktadır.  Antik kentin girişinde güney platoda yer alan Ebül Manuçehr cami ise Anadolu’da yapılan ilk Türk cami olma özelliğini taşımaktadır. Ani antik kentinde mutlaka uğramanızı isteyeceğim bir yerdir. Minarenin ise günümüze kadar ulaşması mükemmel bir duygu. Arpaçay üzerinde bulunan şu an yıkılmış olan İpek yolu köprüsünün kalıntıları ise hayli şaşırtıcı. İpek yolunun Anadolu’ya ulaşması için yapılan ilk giriş olma özelliğini taşımaktaymış. Günümüzde Ani Harabeleri olarak bilinen antik kentin bir çoğu yıkılmış ve biraz kalıntıları günümüze kalmasına rağmen, Ateşgede tapınağı, Selçuklu kervansarayı, Bakireler manastırı, Gürcü kilisesi, Küçük hamam ve Kaya şapeli görülmesi gereken yerleridir.

Ani Harabeleri nerede ve nasıl gidilir?

Geniş bir alana yayılı Antik kenti gezmeniz için uygun bir ayakkabı ve ortalama 2 saat vaktinizi alacağını ama keyifli olacağını hatırlatmak isterim. Ülkemde bir çok antik şehir gördüm ama Ani Harabeleri çok etkileyiciydi. Kars’ın keşfedilecek pek çok zenginliği var. Yolcu360 ile araç kiralayarak bu güzide şehrimizi gönlünüzce gezebilirsiniz. Kiralık araç fiyatlarına bakmadan yola çıkmayın.

İlgili Yazılar

Tibet Kilisesi : Karadeniz’in kuytusunda kayıp bir tarih / Şavşat / Artvin

Yolcu 360

Kelebekler Vadisi : Gezi ve Kamp alanı rehberi / Muğla

Yolcu 360

Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken 12 inanç merkezi

Yolcu 360

Yorum Bırak